Medimagazin logo

Sezaryen bir tercih değil kurtarma operasyonu

Sezaryenin bir doğum şekliymiş gibi anne adaylarına sunulmasının hem anne hem bebek hem de toplum sağlığı açısından tehlikeli olduğunu ifade eden uzman doktorlar “Sezaryen bir kurtarma operasyonur” dedi.
Kaynak: STAR - Özlem Yurtçu Karabulut
Sezaryen bir tercih değil kurtarma operasyonu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Geçtiğimiz haftalarda Anayasa Mahkemesi’nin doğumun sadece ‘tıbbi zorunluluk halinde’ sezaryenle yaptırılabileceğine ilişkin kanun hükmünün iptal istemini reddetmesiyle yeniden alevlenen sezaryen tartışmalarına hem Türkiye’nin hem de ABD’nin’nın tecrübeli kadın doğum hastanelerindeki iki akademisyenden itiraz geldi. Sezaryenin bir doğum şekliymiş gibi ‘tercih olarak’ kadınlara sunulmasının hem anne hem bebek hem de toplum sağlığı açısından çok yanlış ve tehlikeli olduğunu ifade eden Zeynep Kamil Kadın Doğum Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Doç. Dr. Murat Api ile ABD Texas Üniversitesi Kadın ve Doğum Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. Gökhan Kılıç, işin Anayasa’ya kadar taşınmasına gerek kalmadan tıp camiası içinde çözülmesi gerektiğini söyledi.

Sezaryen oranı yüzde 60’a çıktı

İki hekim de sezaryenin bir “kurtarma ameliyatı” olduğunu, anne adayına bunun bir seçenek olarak sunulmasının hem etik hem de tıbbi uygulama açısından kabul edilemeyecek bir hata olduğunu vurguladı ve konunun “benim bedenim benim kararım” tartışmalarının ortasına çekilmesini yanlış bulduklarını ifade etti. Uzmanlara göre bir ülke için en sağlıklı olanı, sezaryen oranlarının yüzde 15’i geçmemesi. Ancak Türkiye’de sezaryen oranları son yıllarda yüzde 60’lara vardı. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı harekete geçti ve normal doğumu teşvik edecek çalışmalara başladı; bu arada sadece tıbbi zorunluluk halinde yapılması şartı Anayasa’ya kadar girdi.

Tıp uygulamalarında halen dünyanın peşinden gittiği Amerika’da bile sezaryen oranlarının bölgelere göre farklı olmakla beraber yüzde 20-30’lar arasında değiştiğine değinen Texas Üniversitesi’den Doç. Dr. Gökhan Kılıç,

Doktora yaptırım var

“Ancak bu oranın da üzerine çıkmaya başlanan yerlerde önce hastanenin kendisi, doktorları tespit ediyor. Bu nedenle hasta dosyalarını didik didik inceliyor. Yaptırım olarak da doktorun işine son verilebiliyor. Diyelim ki hastane de bu işi suistimal etti ve gerekli denetimi kendi içinde sağlamadı. O zaman da Eyalet Sağlık Ekipleri hastanelerin üzerine gidiyor. Sezaryen konusunda Türkiye’de bir düzenleme yapılacaksa bence Sağlık Bakanlığı, jinekologlar ve sivil toplum kuruluşlarının da içinde olduğu bir platform kurulmalı. Asıl yanlış olan, bir kadın normal doğum istediği halde hastayı kaçırmamak için önce ona ‘evet’ diyen, ancak doğum yaklaşınca ‘bahanelerle’ anne adayını sezaryene zorlamak ya da mecbur etmektir. Bu, etik degildir ” diyerek sözlerini noktaladı.

 Ameliyat kararı kadına bırakılmaz

Doç. Dr. Murat Api ise Türkiye’de sezaryen oranlarının bu derece yükselmesinde en büyük hatanın hastane ve meslektaşlarında olduğunu dşünüyor. Doç. Dr. Api, “Doğum sebepli ölümlere baktığımızda sezaryenden kaynaklı ölümler normal doğuma göre 3 ila 5 kat daha fazla. Sırf bu bile, bu işi anne adayının kendi kararına bırakmanın yanlışlığını gösteriyor. Bu iş asla daha fazla para için yapılmıyor. Çünkü sezaryen neticede bir ameliyat ve maliyeti de daha yüksek. Ama planlanabilir oluşu, meslektaşlarımın  işine geliyor maalesef. Bazen saatler hatta birkaç gün bile sürebilen doğum sürecini beklemektense 15 dakikada sezaryeni yapıp çıkmak kolay geliyor. Dikkat edin, sezaryen ameliyatlarının hepsi ya mesainin ilk saatlerinde ya da mesai bitimine yakın saatlerde yapılıyor. Sezaryen bir ameliyatsa ve ameliyat da ancak ‘gereklilik’ durumunda yapılan bir şeyse bana göre bunun kararı kadına bırakılamaz”  diye konuştu.


 
sezaryen
bir
tercih
değil
kurtarma
operasyonu
Yorum (16)
Jin dr
Çok merak ediyorum acaba bu yorumu yapan hocaları sezeryan oranları kaç acaba? Kendileri primipar bir normal doğumu 10-12 saat bekliyorlar mı? Yoksa asistanları komplet olunca haber veriyor da hocalar da öyle mi geliyor? Bunların cevabını bekliyorum.
0
Cevapla
cengiz
Sistemin suçunu doktorlara yüklemeyin.Tıp etiğinin siyasiler tarafından ayaklar altına alındığı bir yerde siz neyi konuşuyorsunuz.Bu söyledikleriniz yıllar önce defalarca konuşuldu.Durumun bu hale geleceği defalarca söylendi.Doktor 2 gün kadının doğurmasını bekleyecekmiş."Ulan doktor bu çocuk neden doğmuyor" diye hesap sormazlarmı dersiniz.
0
Cevapla
Ozgur kurtul
Esim dahil tum kadin dogumcu arkadaslarimin esleri c/s oldu, lutfen bu arkadaslar cevaplasinlar, esleri nasil dogum yaptilar ve neden?
0
Cevapla
Tıp doktoru
Kararı doktor anne ve baba ile verir. Devlet bu işe karışamaz. Gerekirse sezeryana yüksek katkı payı getir, ama tercih devlete ait değil, sorumlu doktor ve aileye aittir
0
Cevapla
dr o a
sezeryan bir kurtarma operasyonu ise kimi neden kurtarıyoruz hastayı normal doğumdanmı kurtarıyoruz anneyi ölümden bebeği yine ölümden hipoksidenmi kurtarıyoruz hal böyle ise en az bir tahminle dünya sağlık örgütünün önerdiği yüzde 15 primer sezeryan oranına gelelim yani biz kadındoğum uzmanları obstetri ile uğraşıyorlarsa her gün en az yüzde 15 ölüm yada çok ağır sonuçları olabilecek hipoksik doğum riski ile uğraşıyoruz yahu böyle bir meslek yapılırmı artık kendimi bomba imha uzmanı gibi hissediyorum birgün bir bomba elimde patlayacak ve ben yaşamımı kaybetmesemde milyon tl lik bir dava ile karşılaşacağım peki bu çok normal doğumdan hastaları kurtardığımız bu çok önemli kurtarma operasyonunun devlette performans karşılığı nemi 15 tl inanmazsanız puan ve alınan döner hesabından size ispatlayabilirim bırakın bu işleri türkiyede kadın doğum hekimliği bitmiştir yeni eve taşınıyorum 2 aynayı duvara asmaya 60 tl istediler kurtarma operasyonuymuş sevsinler sizi normal doğumun adı dışında hiçbir şeyi normal değildir ve bence normal doğum sözünü artık bırakıp vajinal doğum demeliyiz vatandaş ve bir takım insanlar hekimler bile bu işin ciddiyetini anlayamıyo yahu siz dünyada tıp ta hiç adı normal denilen fizyolojik denilen bir süreçte yüzde 15 ölüm riski yada ağır sekel riski olan bir tıbbi işlem gördünüzmü bu ülkede kadın doğum uzmanlığı yapılmaaaaaz!
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir