Medimagazin logo

Sevk zinciri uygulanabilir mi?

SGK tarafından yayınlanan Sağlık Uygulama Tebliği ile 1 Kasımdan itibaren 4 ilde sevk zincirinin uygulamaya başlanması öngörülüyor. Tebliği hazırlayanlar da sevk zinciri uygulamasının sıkıntılı bir süreç olacağını düşünmüş olmalılar ki; kademeli bir geçiş öngörülmüş. 1 Ocak’tan itibaren uygulama 25 ile yayılması planlanmış
Sevk zinciri uygulanabilir mi?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
OKUYUCU KÖŞESİ:

SGK tarafından yayınlanan Sağlık Uygulama Tebliği ile 1 Kasımdan itibaren 4 ilde sevk zincirinin uygulamaya başlanması öngörülüyor. Tebliği hazırlayanlar da sevk zinciri uygulamasının sıkıntılı bir süreç olacağını düşünmüş olmalılar ki; kademeli bir geçiş öngörülmüş. 1 Ocak’tan itibaren uygulama 25 ile yayılması planlanmış. Daha önce de yanılmıyorsam 2004 yılında sevk zinciri konulmak istenmiş vatandaştan gelen tepkiler üzerine 1 hafta da uygulamadan vazgeçilmişti. Benim tahminim gene sevk zinciri uygulamasına geçilemeyeceği, vatandaşın bu uygulamaya ciddi tepki göstereceği yönündedir. Aile hekimliğinin altyapısı henüz kurulmamıştır. Daha önemlisi hastalar buna hazırlanmamış, bilgilendirilmemişlerdir.

1) Hayati tehlikesi olmayan her hastanın önce 1. basamağa başvurması zorunlu hale getirilmektedir. Ne aile hekimliği sistemi buna hazırdır ne de hastalar. 1. basamakta ciddi bir yığılma olacak aile hekimleri bununla baş edemeyecektir. Aile hekimleri sevk memuruna dönüşecektir. Daha kapıdan girerken ben dahiliyeye sevk istiyorum diyen hastaya hayır sevketmiyorum yat illa ben bakacağım diyemezsiniz. En fazla şikayetiniz neydi, ne için sevk istiyorsunuz diye sorarsınız. Ben sana muayene olmak istemiyorum uzman doktora görünmek istiyorum diyen hastaya bakamazsınız.

2) İstisnai durumlar tek tek tanımlanmalıdır. Örneğin görme muayenesi olmak isteyen hastaları kırma kusuru muayenesi yapma ve gözlük yazma yetkisi olmayan aile hekimlerine başvurmaya zorlamanın bir anlamı yoktur. Böyle onlarca hasta grubu sayılabilir. Zaten sevkedilecek bu hastaları aile hekimine başvurmak zorunda bırakmak anlamsızdır. Hastaları kızdırmaktan başka bir işe yaramamaktadır.

3) Aile hekimi tarafından uzmana sevkedilen hastalar sevk zincirinin bir sonraki adımı 2. basamağa mı başvuracaktır? Yoksa aile hekiminden sonra doğrudan 3. basamağa gidebilecek midir? Sevk zinciri uygulanacaksa neden 2. ve 3. basamaklar arasında ayrım yapılmamaktadır?

4) Genel Sağlık Sigortası kanununa aykırı olarak sevk zincirine uyan hastadan da katılım payı alınması öngörülmektedir. Yani aile hekimi bu durum beni aşıyor size uzman doktor baksın dediğinde bile hastadan katılım payı alınacaktır. Oysa hasta sistemin gereğini yerine getirmiş önce aile hekimine başvurmuştur.

Sonuç olarak tebliğ daha çok işin maliyet ve maddiyat boyutunu düşünen bürokratlar tarafından hazırlanmış. Sevk zorunluluğu ve katılım payı uygulaması hastalar tarafından ciddi bir tepkiyle karşılanacaktır. Burada siyasetin devreye girip bu uygulamalara son vereceğini öngörmek pek kehanet olmasa gerek…

Dr. H. Karagöz
sevk
zinciri
uygulanabilir
mi?
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir