Medimagazin logo

Sendikaların yetki savaşında son noktayı Yargıtay koydu

Türk Sağlık-Sen ile Sağlık-Sen arasında yaşanan yetki savaşına Yargıtay son noktayı koydu.
Kaynak: CİHAN
Sendikaların yetki savaşında son noktayı Yargıtay koydu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

2009 yılında yapılan üye sayımlarında sağlık ve sosyal hizmet kolunda yetkili memur sendikasının hangisi olacağı ile ilgili tartışma üzerine Türkiye Kamu-Sen'e bağlı Türk Sağlık-Sen yargıya başvurmuştu. Ankara 12. İş Mahkemesi'ne yapılan başvuruda, Sağlık-Sen'in üyelerinin genel merkez yetkilileri imzası yerine şube başkanlıkları tarafından yapıldığı gerekçesi ile yaklaşık 5 bin 300 Sağlık-Sen üyesinin sayımlara dahil edilmemesi gerektiği belirtilmişti. Ankara 12. İş Mahkemesi 2009 yılındaki yetkili sendika tespitinde 5 bin 300 Sağlık-Sen üyesinin üyeliğinin iptaline karar vererek 200 üye farkı ile Türk Sağlık-Sen'in yetkili olduğuna hükmetmişti. Konuyu Yargıtay'a taşıyan Sağlık-Sen ise yapılan üyeliklerin iptalinin hukuka aykırı olduğunu ve 5 bin 100 üye farkı ile yetkili sendikanın kendileri olduğunu iddia etmişti.


Yargıtay, yaptığı incelemeler sonucunda sendikalar arasında yaşanan yetki savaşına son noktayı koydu. Yerel mahkemenin kararını bozan Yargıtay, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının 2009 yılında yetkili sendikasının Memur-Sen'e bağlı Sağlık-Sen olduğuna, Kamu-Sen'e bağlı Türk Sağlık-Sen'in ise ikinci sırada yer aldığına hükmetti. Yargıtay kararına göre 2009 yılı için Sağlık-Sen'in üye sayısı 87 bin 987 olurken Türk Sağlık-Sen'in üye sayısı ise 82 bin 869 olarak kesinleşti. 420 bin kamu çalışanın görev yaptığı sağlık ve sosyal hizmet kolunda 2010 ve 2011 yıllarında da genel yetkili olan Sağlık-Sen'in üye sayısının 175 bine ulaştığı, Türk Sağlık-Sen'in ise 90 bin dolayında üyeye sahip olduğu kaydedildi.

 

sendikaların
yetki
savaşında
son
noktayı
yargıtay
koydu
Yorum (1)
Alper
yeni başlayan 4-bli personele sözleşme imzalatırken aynı nada da sağlık-sen üye formunu zorla dolduran sağlık müdürlükleri var iken 10 yıllık sendika,hemde hükümet yanlısı sendika tabiki yetkili sendika olur..ayrıca üe olanların bir çoğu farklı vaadlerle kandırıldıkları için üye oluyorlar..
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir