Medimagazin logo

Şehit Tıbbiyeliler anıldı

Çanakkale Savaşları'nda şehit düşen Darülfünun öğrencileri, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'nda düzenlenen törenle anıldı.
Kaynak: ZAMAN
Şehit Tıbbiyeliler anıldı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 

İstanbul Üniversitesince (İÜ) her yıl Kabatepe Tanıtma Merkezi'nde düzenlenen törenler bu yıl Simülasyon Merkezinin yapım çalışmaları nedeniyle Kabatepe Limanı'nda gerçekleştirildi. Tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.
 
Törende konuşan İÜ Öğrenci Kültür Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mahmut Ak, Çanakkale'deki şanlı direnişin en önemli özelliği olarak öne çıkarılması gereken hususun, Türklerin Anadolu'ya girişinin sadece bir askeri operasyona dayalı fetih hareketi değil, yurt edinmek üzere milletçe gerçekleştirilen bir hareket ve bu topraklarda dünyanın hiçbir yerinde görülmeyecek şekilde milletin bütün fertlerince benimsenerek uygulanan bir varlık, yokluk mücadelesi olduğunu söyledi.
 
Ak, İÜ öğrencilerinin bu duygularla vatan müdafaasında hazır bulunduklarını ve görevlerini canları pahasına ifa ettiklerini belirtti.
 
Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Çanakkale Savaşları'nda, 25 Nisan 1915'ten 9 Ocak 1916 tarihine kadar süren uzun, şiddetli ve bir o kadar da kanlı çarpışmaların yaşandığını ve binlerce Mehmetçiğin kanıyla bir destan ve kahramanlık öyküsü yazıldığını söyledi.
 
19 Mayıs 1915 günü saat 03.30'da başlayan taarruz sırasında tüm cephelerde kanlı çarpışmaların yaşandığına değinen Tuna, dört buçuk saat süren taarruzlarda Osmanlı Ordusu'nun zayiatının yaklaşık 10 bin kişi olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:
 
''Burada dikkati çekmek istediğimiz, bu mücadelenin sonuçları üzerinde durmaktır. Sizler, dedeleri burada şehit olanlar, gözünüzü kırpmadan vatan uğrunda şehit olan kahraman askerlerin torunları, bugün buraya gelerek dedelerinin bıraktığı mirasa sahip çıkmayı kendisine amaç edinmiş olan siz sevgili gençler, sizin gibi gönüllü insanların yayacağı enerjiye bu ülkenin büyük ihtiyacı var. Çanakkale Savaşları bütün sonuçları ile karşımızdayken, 'tarihtir' deyip, onu tarihin tozlu sayfalarına gömülü bırakamayız. Bu vesileyle Çanakkale Savaşları sırasında şehit olan diğer askerlerimiz ile İstanbul'dan gelerek burada çarpışan ve şehit olan bütün üniversite öğrencilerimizin aziz hatırası önünde bir daha saygı ile eğiliyorum. Ruhları şad olsun.''
 
Eceabat Belediye Başkanı Kemal Dokuz da ''Kanlarını ve canlarını feda eden şehitlerimizi, o gün kimi anasını babasını, kimi ise yarini yavuklusunu köyünde, yurdunda bırakarak koştular geldiler bu topraklara. Onlar görevlerini fazlasıyla ifa ederek aramızdan ayrıldı. O yiğitlere selam olsun. Bizlerin, onların izinden giden veya onların ruhuna sahip olan torunlar, nesiller olamamız gerekiyor'' dedi.
 
Törende, İÜ Edebiyat Fakültesinden Doç. Dr. Ali Fuat Örenç, Çanakkale Savaşları'nı anlattı, aynı fakülteden öğrenci Hasan Ünlü şiir dinletisi sundu, ayrıca Çanakkale Belgeseli gösterildi.
 
Törene, Eceabat Kaymakamı Bülent Uygur, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Fatih Mehmet Yağcı, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Park Müdürü İsrafil Erdoğan, akademisyen ve öğrenciler katıldı.
şehit
tıbbiyeliler
anıldı
Yorum (1)
mo
Cumhuriyetin düşmanları için aydınlar her zaman önde gelen bir hedeftir. Dün de böyleydi bugün de öyle. Hekimler de aydınlar içinde öncelikli bir yere sahip, onları pasifize etmeden, güçsüzleştirmeden esir etmeden toplum mühendisliği yapılamaz, cumhuriyet yıkılamaz. Bunu bilenler bizi bugün yaşadığımız noktaya getirdi. Hala uğraşıyorlar.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir