Medimagazin logo

Şehir hastanelerini bekliyoruz

Hollandalı elektronik devi Philips, gözüne Türkiye’de kurulacak ‘dev şehir hastaneleri’ kestirdi.
Kaynak: Aslan BATUR / HÜRRİYET
Şehir hastanelerini bekliyoruz
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Philips Dünya Başkanı ve CEO’su Frans van Houten, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın geçtiğimiz yıl açıkladığı ve 2015 yılına kadar 29 bölgede kurulacak olan hastanelerin kendileri için büyük bir potansiyeli temsil ettiğini belirterek, “Hükümetin başlattığı dev şehir hastaneleri projesinde ihtiyaç duyulabilecek bütün teknolojik bilgi birikimine sahibiz” dedi. Houten,  Türk hükümetinin, kamu-özel sektör ortaklığında açılacak hastanelerle ilgili bir adım atmaya karar verdiği takdirde projenin içinde yer almak için hazır şekilde beklediklerini söyledi.

Yüzde 20 büyüdü

Sağlık sektörü ürünleri sayesinde geçtiğimiz yıl Türkiye’de yüzde 20 oranında büyüdüklerine dikkat çeken van Houter , “Türkiye Çin ve Rusya’nın ardından en hızlı büyüdüğümüz pazarlardan biri oldu. Türkiye’nin daha yeni hastanelere, insanların da sağlık alanındaki teknolojik yeniliğe ihtiyacı var. Devletin kamu-özel sektör ihaleleri sonucu açacağı büyük yataklı hastanelerdeki teknolojik ekipman ihalelerinde biz de yer alacağız. Bu yıl da en az geçtiğimiz yıl olduğu gibi yüzde 20 büyümeyi hedefliyoruz” dedi.

Türkiye gurur duymalı

121 yıllık bir şirket olmalarına rağmen, kendilerini ‘saçları ağarmış bir şirket’ olarak görmediklerini ifade eden van Houten şöyle konuştu: “Geçtiğimiz yıl uygulamaya koyduğumuz ‘Hızlanma programı’nı ülkelerin karakteristik yapısına göre optimize ettik. Türkiye’nin kendine özgü pazarı var. Türk ekonomisi, Avrupa’da hiç bir ülkenin yakalayamadığı büyüme oranlarına sahip. Türkiye şu an içinde bulunduğu durumdan gurur duymalı.”

Boğaz köprüleri referans

80 yıldır faaliyet gösterdikleri Türkiye’de, televizyon üreticisi olarak bilindiklerini ancak sağlık ekipmanları ve aldınlatma alanında da önemli faaliyetleri olduğunu hatırlatan Frans van Houten, “Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ndeki LED ışıklandırma sisteminin ardından, pek çok ülke kendi tarihi ve kültürel dokusu için bizimle çalışmak istedi. İstanbul Boğazı’ndaki köprüler bizim için çok önemli birer referans oldu” dedi.

Hastalar yürüyen bantta taşınacak

SAĞLIK Bakanı Recep Akdağ’ın geçtiğimiz yıl tanıttığı şehir hastanelerinin büyük bölümü, Türkiye’de ilk defa uygulanmaya başlanacak yap-kirala-devret modeliyle yapılacak. Özel sektörün kendi kaynaklarıyla yapıp işleteceği hastaneler 25-30 yıl süreyle kiralama yöntemiyle hizmet sunacak.
Hizmet kalitesi bakımından özel hastanelerle yarışacak şehir hastanelerinin içinde alışveriş merkezi hasta yakınlarının kalabileceği oteller bulunacak. Hastayı röntgen için, tetkik için sokakta, hastane bahçesinde sedyeyle dolaştırma devri kapanacak. Hastalar yürüyen bantta taşınacak.

şehir
hastanelerini
bekliyoruz
Yorum (2)
Md
Doktorlar sürünürken hastaları yürüyen bantta taşıyın bakalım daha ne kadar devam eder bu adil sistem...
0
Cevapla
DrWho
Bu firmalar leş yiyen akbabalara benziyor ve midemi bulandırıyor
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir