Medimagazin logo

Sakaryalı 13 doktor, Sudan'da 3 bin çocuğu sünnet edecek

Kimse Yok mu Derneği Sakarya Şubesi ile Sakarya Sağlık Afiyet Derneği'nin birlikte organize edeceği programla derneğe üye 13 gönüllü uzman doktor, 10 gün boyunca Darfur'da Sudanlı çocukları sünnet edecek.
Kaynak: ZAMAN
Sakaryalı 13 doktor, Sudan'da 3 bin çocuğu sünnet edecek
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İlahiyat Fakültesi konferans salonunda düzenlenen toplantıda Darfur'a gidecek gönüllü doktorlar sünnet programı ile ilgili bilgi verdi. Uzman Dr. Talat Koçkan, gerekli tüm tıbbi malzemeleri yanlarında götüreceklerini söyledi. Koçkan, Sakarya'da 1 yıl içinde yapılan toplam sünneti Darfur'da 10 gün içinde yapacaklarını ifade etti. Uzman Dr. Hasan Dinelek, sünnetin yanında ayrıca bölgede sağlık taraması yapacaklarını da kaydetti. Derneğin Sakarya Şube Başkanı Vasıf Bayram, sadece yurtiçinde değil, yurtdışında da yardım kampanyaları olduğuna dikkat çekti. Sudan'da öğretmenlik yapan Ziya Paşa da Sudan'ın dünyanın en fakir insanlarının bulunduğu yer olduğunu belirterek "Bu kadar yoksul olmalarına rağmen Çanakkale Savaşı'nda bizleri yalnız bırakmadılar. 10 bin asker gönderdiler." diye konuştu. Adapazarı Kaymakamı Akın Yılmaz, Serdivan Kaymakamı Fahri Keser, Sakarya Vergi Dairesi Başkanı Recep Alp'in katıldığı toplantıda Darfur ile ilgili sinevizyon gösterisi ve anlatılanlar karşısında duygulu anlar yaşandı.

sakaryalı
13
doktor
sudan'da
3
bin
çocuğu
sünnet
edecek
Yorum (13)
feridun baysal
GİDECEK ARKADAŞLAR ACABA ÜLKEMİZİN KIRSALINDA KAÇ ÇOCUĞUMUZUN SÜNNET İÇİN ASKERLİK ÇAĞINA KADAR BEKLEDİĞİNİ BİLMİYORLAR MI?
0
Cevapla
Önder Çakal
Allah razı olsun.Hasan bey zaten takdire şayan bir hekim ve en önemlisi insandır.Hocam orada da sizinle gurur duyuyoruz....Hepinizden Allah razı olsun..
0
Cevapla
aydın
Ya duyanda bişey için gidiolar zannedecek neymiş gidip sünnet yapacaklarmış... Sanki sünnet acil ve olmazsa olmaz bir sağlık hizmeti de...Dini endikasyonla cerrahi müdahale yapmanın neresi etik allahaşkına..Yarın birileri de çıkıp bizim dinimizde safra kesesi alınmalı derse onlara da yenidoğan döneminden itibaren kolesistektomi mi yapacağız. Sünnetin tıbbi endikasyonları bellidir ve maalesef bu işlemin komplikasyonları da vardır, yok temizlik yok bilmem ne diye kendimizi kandırmayalım; hani bizi yaratan mükemmel yaratmıştı herşeyimiz lazımda şeyimizin ucunda ki derimi hatalı üretim nedir yani..
0
Cevapla
h.efe
sünnet tıbbi cerrahi girişimdir ve endikasyonla yapılır. fimozis, hipospadias vb.bu da tüm toplumlarda %2 civarında görülmektedir. dini endikasyonla yapılmaz. hayati bir sorun olarak algılanıp tüm insanları bu cerrahi işlemden geçirmek doğru değildir.
0
Cevapla
tıp doktoru
Sünnet dini olarak yapılmaz diyen meslektaşım, yazın binlerce çocuk sünnet oluyor Türkiye'de. Bunların hepsi fimozis mi?
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir