Medimagazin logo

Sahte psikiyatr 5 milyon liralık vurgun yaptı

İstanbul'da 500 daireden oluşan lüks bir siteye 8 ay önce taşınan Engin Gürkan Yıkıcı, çevredekilere kendisini psikiyatr olarak tanıttı ve cep telefonu bayileri olduğunu söyledi. Komşularına “Size uygun fiyata telefon getirebilirim” diyen Yıkıcı, yeni telefon alma hayali kuran yüzlerce kişiyi 5 milyon liralık borç yükü altında bırakarak sırra kadem bastı.
Kaynak: Hürriyet
Sahte psikiyatr 5 milyon liralık vurgun yaptı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İstanbul Bağcılar’daki 500 daireden oluşan lüks bir sitenin onlarca sakini, faturalı hatlarında biriken puanlarıyla indirimli cihaz alabilecekleri yalanına kandı. Bu kişiler numaralarını, kendilerine gelen şifreyi ve kimlik fotokopilerini paylaşarak ağır bir borç yükünün altına girdiklerini anladıklarında ise iş işten geçmişti. Ortalama 3-4 bin lira indirimli cihaz alabileceğini sanan çok sayıda kişi icralık olmuş durumda.

YALAN ÜSTÜNE YALAN

Hürriyet gazetesinin haberine göre, savcılıklara yapılan suç duyuruları ve alınan ifadelere göre, her şey siteye bir çocuklu Yıkıcı çiftinin taşınması ile başladı. Engin Gürkan Yıkıcı (29), kimi komşusuna psikyatrist, kimisine fizyoterapist olduğunu söyledi. “Babam emekli savcı” diyen Yıkıcı, aynı zamanda kurumsal GSM bayisi olduğunu anlattı. Birçok kişi ile sıcak ilişkiler kuran Yıkıcı, komşularına şöyle bir öneride bulundu: “Eğer uzun süredir faturalı hat kullanıyorsan, adına biriken puanlar vardır. Bunu pek kimse bilmez. Hattını sorgulatırız kaç puan biriktiği belli olur. Örneğin 4 bin puanın birikmişse, 4 bin TL indirimli bir cep telefonu alabilirsin. Fırsatı kaçırma...”

Çoğu kişi, şehir dışında yaşayan akrabalarına dahi haber verdi. Yıkıcı ilk olarak, ilişki kurduğu kişinin cep telefonu numarasını aldı. Aldığı bu numarayı, işbirliği içinde olduğu Ümraniye’deki B. Telekom’a iletti. Kısa süre sonra, numarası alınan kişiye sistem üzerinden bir şifre gönderildi. Gelen şifre, Yıkıcı aracılığı ile bayiye iletildi. Adım adım uygulanan planın son aşaması ise, kişilerin nüfus cüzdanı fotokopilerinin alınması oldu.

Kişisel bilgilerini kolayca paylaşan site sakinleri, kendilerine uygun fiyata telefon getirileceğini beklerken ilk şoku gelen faturayı görünce yaşadı. Aylık 50-100 TL fatura gelen kişilere 1500-2000 liralık faturalar gelmeye başladı. Durum, GSM şirketi ile temasa geçilmesi ile anlaşıldı. Uygun fiyata cihaz temin edileceği söylenen kişiler üzerine, fiyatı 10-12 bin liradan başlayan çok sayıda cep telefonu satın alınmış. Üstelik bu kişiler adına yeni hatlar açılarak, birçok telefon alınmıştı.

250 KİŞİLİK LİSTE 

Olay ortaya çıkınca, onlarca kişi bir kez daha Yıkıcı’nın kapısını çaldı. Dolandırılan kişiler, Yıkıcı’dan “Merak etmeyin, hallediyorum. Şirket sorunu çözecek” yanıtı aldı. Ancak sorun çözülmedi. Ödemeler yapılamayınca kimi kullanıcının hattı kapandı kimi icralık oldu. Esas şok ise, Yıkıcı Ailesi’nin bir gecede evi boşaltması ile yaşandı. Yıkıcı’nın ofisinde ele geçirilen bilgisayarda ise 250 mağdurun isim listesine ulaşıldı. Uğradıkları zararın giderilmesini sağlayamayan çok sayıda kişi, Yıkıcı ile birlikte hesabına para aktardıkları eşi Cansu Yıkıcı, B. Telekom’un sahipleri Muhammer A. ve oğlu Furkan A. ile para transferlerinin yapıldığı Abubekir K. hakkında suç duyurusunda bulundu.

Haberin devamını okumak için tıklayınız...

sahte psikiyatr
vurgun
luks site
dolandiricilik
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir