Medimagazin logo

Sağlıkta şiddet yasası kabul edildi

Sağlıkta şiddet yasası kabul edildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Sağlıkta şiddet suçu işleyenler, duruşmalarda kendilerine yakışanı giyebilirler. Yeni düzenlemeye göre, 'düzgün' görünüm iyi hal indirimi sayılmayacak." dedi.
Sağlıkta şiddet yasası kabul edildi
Kaynak: AA
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kadına ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesine ilişkin kanunun yasalaşmasıyla ilgili, "Sağlıkta şiddet suçu işleyenler, duruşmalarda kendilerine yakışanı giyebilirler. Yeni düzenlemeye göre, 'düzgün' görünüm iyi hal indirimi sayılmayacak. Sağlıkta kasten yaralama suçu işleyenler yargılama sırasında, hiçbir şey olmamış gibi aramızda dolaşamayacak." değerlendirmesini yaptı.

Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, sağlık çalışanlarına yönelik kasten yaralama suçlarında tutuklu yargılamayı sağlayan, sağlıkta kamu hizmetini engelleme suçunu ise daha ağır cezaya çarptıran kanun maddesinin Mecliste kabul edilmesi dolayısıyla milletvekillerine teşekkür ederek yasanın hayırlı olmasını diledi.

"Sağlıkta kasten yaralama suçlarında tutuklu yargılamayı sağlayan düzenleme, bunun yanı sıra, failin ceza indirimi amacıyla duruşmada kılık kıyafetine özen göstermesi, takım elbise giymesi, kravat takması gibi şekli tutum ve davranışlarını iyi hal indirimi nedeni saymayacak." ifadesini kullanan Bakan Koca şunları kaydetti:

"Sağlık çalışanlarına açılan ve yaygın şekilde haksızlıklara neden olan malpraktis davalarında, kasıt olmadığı sürece tazminatı devletin üstlenmesini sağlayan kanun maddesi Mecliste kabul edildi. Milletvekillerimize teşekkür ediyoruz. Hayırlı olsun. Sayın Cumhurbaşkanımızın 14 Mart'taki iradeleriyle başlayan, sağlık çalışanlarını şiddetten, malpraktis davalarında yaşanan haksızlıklardan yeni kanuni düzenlemelerle korumayı amaçlayan süreç, Mecliste tecelli eden milli iradede karşılığını bulmuştur."

Devam eden malpraktis davaları

Koca, devam eden malpraktis davalarının, yeni kanuni düzenleme kapsamında ele alınacağını ve bu davalarda da sağlık çalışanına ait bir kasıt olmadığı sürece tazminatı devletin üstleneceğini bildirdi.

Bakan Koca şu değerlendirmelerde bulundu:

"Sağlıkta şiddet suçu işleyenler duruşmalarda kendilerine yakışanı giyebilirler. Yeni düzenlemeye göre, 'düzgün' görünüm iyi hal indirimi sayılmayacak. Sağlıkta kasten yaralama suçu işleyenler yargılama sırasında, hiçbir şey olmamış gibi aramızda dolaşamayacak. Yeni düzenlemeye göre tutuklu yargılanacaklar. Malpraktis davalarına karşı getirilen çözümle sağlık çalışanı, mesleki bilgi ve becerisini, hastasının onayını alarak fakat kendinden daha emin bir şekilde onun hizmetine sunacak. Sonuç, hem hastanın hem hekimin lehine."

Maaş ve döner sermaye düzeltmesi: Sağlık Bakanı önce paylaştı sonra sildi sonra tekrar paylaştı!

 

Sağlık çalışanlarının özlük hakları

Sağlık çalışanlarına şiddetin önlenmesine ilişkin kanunun ardından, "Ara vermeden sıra ekonomide" ifadelerini kullanan Koca, "Sağlık çalışanlarımızın maaş ödeme sistemleri ve özlük haklarında iyileştirmeler sağlayacak düzenlemeler, çok yakında Meclis gündemine alınacak." bilgisini verdi.

Fahrettin Koca, şunları kaydetti:

"Bugünkü yasal gelişmelerin hemen ardından, sabit ek ödemeler, maaşla tek bordroda merkezi bütçeden ödenecek, herhangi kayba yol açmaksızın emekliliğe yansıtılacak. Döner sermayeden ek ödeme vermeyen hastane kalmayacak. Özverili çalışan hekimlerin, sağlık personelinin ek ödemelerinde artış yapılacak. 3600 Ek Gösterge düzenlemesiyle birlikte emeklilikte yeniden düzenleme yapılacak. Cumhurbaşkanımızın 14 Mart müjdeleri ile başlayan süreç, Milli İradeyi temsil eden Meclis'te kısa zamanda karşılığını bulacak."

saglikta siddet
tbmm
katalog suc
genel kurul
tbmm
Yorum (7)
Ö.Y.
peki̇ down sendromu davaları ne olacak?
4
Cevapla
Doktor doktor
emeği geçenlere gönülden teşekkür ederim. dualarım sizler ve milletimiz için
7
Cevapla
Uzman
sayın bakan,1-özel hastanelerde çalışanları neden bu malprakti̇s yasasına dahil etmediniz2-özel hastanede fark alındığı i̇çin mi?bunun içinse hiç fark almadan çalışan yoğun bakımlar aciller var orda çalışan dr lar ne olacak3- doktorlarınızın % 70 i özel de tam zamanlı yada part-time özelde çalışıyor
12
Cevapla
Ertuğrul Aydın
yine içi boş bir yasa . sağlık çalışanlarının beklentisinden uzak . şu yasaları çıkarırken bir kez hekimlerin görüşüne başvurun . i̇çi boş , beklentilerden ve gerçeklerden çok uzaksınız.türbünlere oynuyorsunuz.
13
Cevapla
Sevcan Başaran
down sendromunda kasıtta yok malpraktis veyahata da yok. bir sorun varsa bu kromozomal bir olay. üstelik down sendromluların yaşama hakkı hiçe sayılıyor. bu konuya acil çözüm getirilmeli
24
Cevapla
Yorum Yaz
0/300