Medimagazin logo

Sağlıkta ‘şeker’e yılda 10 milyar TL

ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türkiye’De 4 yılda diyabet (şeker) hastalarının sayısının yüzde yüz arttığını belirterek, “Türkiye’de 44 milyar liralık sağlık harcamasının dörtte biri diyabet tedavisine yönelik gerçekleşti” dedi.
Kaynak: HÜRRİYET
Sağlıkta ‘şeker’e yılda 10 milyar TL
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

SON dönemlerde Türkiye’de diyabet haslatarının sayısı hızla artıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, “2008-2012 arasında diyabet hastaları yüzde yüz artış gösterdi. Geçen yılın toplam sağlık harcamalarının tutarı yaklaşık 44 milyar lira. Bunun dörte birinin neredeyse diyabet tedavilerine harcandı” dedi.

İNSANİ VE EKONOMİK BOYUT

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu ev sahipliğinde düzenlenen Uluslararası Diyabet Liderler Zirvesi dün başladı. Zirve’nin açılışına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, SGK Başkanı Yadigar Gökalp İlhan ve IDF Başkanı Micheal Hirst katılırken, zirveyi takip etmek üzere Türkiye’den ve dünyadan yetkili kişilerden ve uzmanlardan oluşan 350 isim katıldı. Çelik, konuyu sadece ekonomik boyutuyla ele almadıklarını, aslolanın insan sağlığı ve insanın yaşam kalitesinin sağlanması olduğunu kaydetti.

EKONOMİYE BÜYÜK TEHDİT

Faruk Çelik, Türkiye’de diyabet teşhisi konulan kişilerin yarısından fazlasının 40-59 yaşları arasında bulunduğunu belirterek, “İşe devamsızlık, çalışırken verimlilikte düşüş, engellilik nedeniyle çalışamama veya erken ölüm nedeniyle verim kaybının hemen hemen hepsi diyabetle ilişkili. Diyabet sadece bireylerin sağlığını tehdit etmekle kalmayıp ailelerinin ve devletin ekonomik refahını da olumsuz etkilemektedir” dedi.

627 MİLYAR DOLARA ULAŞACAK

IDF Başkanı Michael Hirst, IDF tarafından yayınlanan 2013 Diyabet Atlası’ndaki diyabet verilerini aktardı. Hirst, şu verileri paylaştı: “Yayınlanan rapora göre dünyada 2013 yılında 382 milyon olduğu belirtilen diyabet hasta sayısının 2035 yılında 592 milyon olacağı tahmin edilmektedir.
Buna bağlı olarak da sağlık harcamalarının 2035 yılında 548.5 milyar dolardan 627.3 milyar dolara ulaşacağı ön görülmektedir. Son veriler şu anda yetişkin dünya nüfusunun yüzde 8.4’ünde diyabetin görüldüğünü ve mevcut hastaların yüzde 45’inin diyabet hastası olduğunu bilmeden yaşadığını göstermektedir. Türkiye açısından değerlendirildiğinde, 2013 Diyabet Atlası verilerine göre Türkiye’de diyabetin görülme sıklığı 2013 yılında yüzde 14.5’e ulaşmıştır.”

5.2 milyon diyabet hastası

 · SGK’nın verilerine göre 2008-2012 yılları arasında diyabetli hasta sayısı her yıl ortalama yüzde 17 artarak 2.5 milyon kişiden 5.2 milyon kişiye ulaştı.
· Türkiye’de diyabetin görülme sıklığı 2008’de yüzde 3.5 iken 2012 yılında yüzde 6.9’a yükseldi.
· Artan diyabetli hasta sayısı ve diyabetin geç teşhisi nedeniyle oluşan komplikasyonların sağlık sisteminin yanı sıra ekonomiyi de ciddi oranda etkilediği belirtilirken 2012 yılında diyabet ve komplikasyonlarının oluşturduğu sağlık harcamalarının SGK’ya yaklaşık maliyeti 10 milyar TL oldu.

sağlıkta
‘şeker’e
yılda
10
milyar
tl
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir