Medimagazin logo

Sağlıkta 'pes' dedirten yolsuzluk

Bakan Faruk Çelik SGK yolsuzluklarına örnekler verdi: "Bir kişiye aynı gün iki nakil yapıldı. Kişi aynı gün 26 kez muayene oldu. Doktor yılda 65 bin reçete yazdı"
Kaynak: SABAH
 Sağlıkta 'pes' dedirten yolsuzluk
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Sosyal Güvenlik Kurumu'nda (SGK) "pes doğrusu" dedirten fatura usulsüzlüğü ve yolsuzlukları SABAH'a anlattı. Bakanlığın, sağlıktaki vurgun, usulsüzlük ve yolsuzlukları önlemek için başlattığı risk odaklı denetim modeli hakkında bilgi veren Çelik, özeldevlet ayrımı olmadan hastanelerde yapılan işlemlere rahatlıkla ulaşabilecekleri bir altyapı kurduklarına dikkat çekti. Çelik'in verdiği yolsuzluk örneklerinden başlıcaları şöyle:

ÖLÜMLERE SIKI TAKİP
7 kişi ile ilgili bir gün içinde iki organ nakli olduklarına ilişkin dosya var. Fatura böyle kesilmiş
2012'nin ilk üç ayında 706 böbrek nakli yapıldı. 50'si öldü. Nakiller için 35 bin lira ödüyoruz. Yapanlara 'Bu kadar insan ölecekse nakli neden yapıyorsun? Öleceğini biliyorsan parasını elinden almak için mi yaptın? Nakilden öldüyse, ehliyetin yoksa neden nakil yaptın?' diye soracağız. Ölümleri takip edeceğiz.
Bir hasta aynı günde aynı tıp merkezine 26 kez gitmiş, muayene olmuş ve fatura edilmiş.
Bir doktor yılda 65 bin reçete yazmış. Günde 178 demek. Sabahtan akşama kadar yazsa yetişmez.
Bir eczanenin cirosunun yüzde 53'ünü eczanede yapılan ilaçlar oluşturuyor. Ortalama değeri 3 bin 600 lira. Doktorla anlaşmış muhtemelen.

TANE TANE İLAÇ
İlaç israfını önleyeceğiz. İzmir Eczacılar Odası evlerdeki ilaçların yüzde 78'inin kullanma süresinin geçtiğini belirledi. 12 ilde fotoğraf çekip akılcı ilaç kullanımı konusunda çalışma yapacağız.Tane ilaç kullanımına geçmeliyiz. Paketteki ilaç sayısının düşürülmesi de bir yöntem.
Bir hastanenin 2011'in ilk altı aylık cirosu, 2012'nin ilk 6 ayında yüzde 537 artmış. Olağandışı. İnceleyeceğiz.
Bir hastanede kulak-burun-boğaz servisine 1450 hasta gelmiş. 1250'sine MR çekilmiş. Ne var ki hepsine MR çektiriyorsunuz?
Bir hastanede 24 bin katarakt ameliyatının yüzde 42'sinde komplikasyon ortaya çıkıyor. Yani gözleri sakatlıyorsunuz. Başka hastanede de 19 bin ameliyatın yüzde 39'unda komplikasyon var.
Performans sistemininde eksiklik var. Tekrar masaya yatırdık.

sağlıkta
'pes'
dedirten
yolsuzluk
Yorum (26)
yeşim akça
Devlet hastanelerinde neden özel ve üniversite hastanelerinde olduğu gibi sgk fatura denetim yapmıyorsunuz? Malzemede kamu hastanesinde Türkiye çapında dönen yolsuzluğun haddi hesabı yok ve hainler içeride malesef. İnsana takılan kalıcı veya geçici cihaz alet edavat ortez protezde bu devlet hastanelerinizde en az %40-60 fazla para ödüyorsunuz. Bizim paramızla hovardalık yapmayın artık...Kartele peşkeş çekmeyin sağlığı lütfen. Güvenin kendinize biz bize yeteriz buna inanın. Sağlıkta kartele bağımlı olmamak için lütfen savaşın, hazırcı olmayın, renkli tablolara kanmayın, hepsi kanımızı emmek için toplandılar bize sağlık vermek için değil, sonra pişman olununca çok geç olacak...
0
Cevapla
utku
Grip, nezle,, soğuk algınlığı birçok dermatolojik ilaç, ateş düşürücüler, antihistaminikler....vb daha yüzlerce kalemi çıkarın ödeme listesinden bakın eczane veya markette kaça düşüyor fiyatı. ABD yi yakın takip ediyorsunuz bakın orada nasıl?
0
Cevapla
Ceylan Ak
PES dedirten başka bir tablo daha olmalı bu durumda sayın bakan. SGK nın merkez ve taşra müdürlüklerinde, şubelerinde de bir denetim yaptırmalısınız bu durumda. Mesela fatura inceleme, ödeme, tıbbi malzeme alım vb bölümlerinde çalışan tüm müdür, yardımcısı, memurlar ve hekimlerinizin ve bunların 2.-3. dereceye kadar olan yakınlarının, son 5 sene içinde ki mal, para, ve kredi kartı harcama artışlarını, yaptıkları görüşmeleri, kimlerle yemeklere katıldıklarını, hangi bölgelerde nasıl tatil yaptıklarını bir inceletin bakalım ne çıkacak karşınıza... SGK içeriden göz yummadan hiç kimse yolsuzluk yapamaz! Ha 1-2 ay yapar belki ama o kadar, sonrası devam ediyorsa saadet zinciri kurulmuş demektir...
0
Cevapla
k.s
sgk genel sağlık siğortası genel müdürü hekim değil ,sgk da hekim olmayan birçok yönetici var ve hedef tahtası hep hekimler .yazık
0
Cevapla
şahin öztürk
Performans siteminde eksiklik yok..Tümden yanlış..Sağlığın özüne aykırı..Dilimizde tüy bitti artık..Yazık milli servete.. Cumhuriyet tarihini bu en büyük israfının bedelini malesef dürüst vatandaşlar ödüyor..Böyle suistimale açık sistemler eninde sonunda çökmeye mahkumdur..Bilginize..
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir