Medimagazin logo

Sağlıkta Dönüşüm Programı ile gebelik takip oranları arttı

Sağlıkta Dönüşüm Programı ile gebeliğin ilk 3 aylık döneminde hekime gitme oranı yüzde 92'ye, folik asit kullanımı yüzde 48'e, demir tedavisi alma oranı yüzde 90'a, bebeğe zeka testi yaptırma oranı ise yüzde 77'ye yükseldi.
Sağlıkta Dönüşüm Programı ile gebelik takip oranları arttı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlıkta Dönüşüm programının gebelik takip oranlarına yansımasını inceleyen çalışmada, programla gebelik öncesi danışmanlığın artma eğiliminde olduğu, takipte kullanılan testlerin ve destek tedavilerin daha başarılı uygulamalar sağladığı belirlendi.

Çalışmaya göre, daha önce 5 olan hastaların ortalama kontrol sayıları, programın uygulamaya girmesinin ardından 7'ye çıktı.

Gebelik takibinde, programın uygulamaya konulması öncesinde yüzde 62 olan gebelerin ilk 3 aylık dönemde hekime gitme oranı, programla yüzde 92'ye yükseldi.

İkili, üçlü ve dörtlü zeka testi yaptırma oranı, yüzde 45'ten yüzde 77'ye, fetal anomali taraması yaptıran hasta oranı yüzde 27'den yüzde 82'ye, diyabet taraması oranı ise yüzde 33'ten yüzde 88'e ulaştı.

Gebelik öncesi veya ilk 3 ay içerisinde folik asit kullanımı yüzde 15'ten yüzde 48'e, demir tedavisi alma oranı yüzde 83'ten yüzde 90'a, multivitamin destek tedavisi alımı yüzde 80'den yüzde 87'ye çıktı.

sağlıkta
dönüşüm
programı
ile
gebelik
takip
oranları
arttı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir