Medimagazin logo

"Sağlıkta Avrupa'dan daha ileriyiz"

"Kendi içinde hastane yapmaktan aciz bir ülkeyken, bugün Sudan'a hastane yapıyoruz, Somali'ye hastane yapıyoruz, Afganistan'a hastane yapıyoruz. Artık sağlıkta kendi sınırlarını aşmış bir ülke var"
"Sağlıkta Avrupa'dan daha ileriyiz"
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ÇORUM  - Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas, "Kendi içinde hastane yapmaktan aciz bir ülkeyken, bugün Sudan'a hastane yapıyoruz, Somali'ye hastane yapıyoruz, Afganistan'a hastane yapıyoruz. Artık sağlıkta kendi sınırlarını aşmış bir ülke var" dedi.

Kafkas, Osmancık ilçesinde yapımı tamamlanan 100 yataklı Devlet Hastanesinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, Sağlıkta Dönüşüm Projesi kapsamında gerçekleştirilen yatırımlarla Türkiye'nin model bir ülke haline geldiğini belirterek, artık dünyanın dört bir yanındaki insanların, tedavi olmak için Türkiye geldiğini söyledi.

Türkiye'nin 2002 yılında hastane yapamayan bir ülke olduğunu, ancak bugün dünyanın çeşitli ülkelerine hastaneler yaptıklarını vurgulayan Kafkas, "İktidara geldiğimizde Türkiye'de sadece 600 ambulans vardı. Hiç birisinin yakıtı yoktu. Parası olan yakıtını alıyor, hastasını taşıttırıyordu. Bugün vatandaşımızın emrinde 3 binden fazla ambulansımız var. Hiçbir hastanede hastaya para sorulmuyor. Kendi içinde hastane yapmaktan aciz bir ülkeyken, bugün Sudan'a hastane yapıyoruz, Somali'ye hastane yapıyoruz, Afganistan'a hastane yapıyoruz. Artık sağlıkta kendi sınırlarını aşmış bir ülke var" ifadelerini kullandı.

- "Sağlıkta Avrupa'dan daha ileriyiz"

Türkiye'nin sağlık alanında birçok Avrupa ülkesinden daha ileride olduğunu ifade eden Kafkas, şunları kaydetti:

"Bugün çağdaş dünyada ülkelerin gelişmişliği askeri yatırımlarıyla, topla tüfekle ölçülmüyor. Bir ülkede bebek ölüm oranı ne kadar az ise o kadar gelişmiş oluyor. Artık bir bebeği annesinin karnındayken takip etmeye başlayıp, 18 yaşına kadar bütün sosyal güvencesini koruma altına almış bir devletimiz var. Kendi vatandaşının tedavisini yaptıramayan bir ülkeyken, bugün gelinen noktada, insanlar tedavi olmak için yurt dışından ülkemize geliyor. Sadece Afrika'dan değil, Avrupa'nın merkezinden ülkemize tedavi olmaya gelenler var. Çünkü biz sağlıkta Avrupa'dan daha ileriyiz. Sağlıkta dünya devi olarak bilinen ABD'den de daha ileriyiz."

Konuşmaların ardından 100 yatak kapasiteli Osmancık Devlet Hastanesinin açılışı gerçekleştirildi. Törene, Kafkas'ın yanı sıra Vali Sabri Başköy, AK Parti Çorum Milletvekilleri Murat Yıldırım ve Cahit Bağcı da katıldı. Açılışın ardından Kafkas ve beraberindekiler, hastanenin bazı bölümlerini gezdi.

"sağlıkta
avrupa'dan
daha
ileriyiz"
Yorum (3)
habib
Hatta Bakan yardımcımız müdür azarlıyor, vatandaşı fırçalıyor.
0
Cevapla
cengiz
Hadi oradan.Avrupadan,ABD den iyiymiş.Yakında teknolojide dünyanın en iyisiyiz derlerse şaşırmayın.Kuzey Korede insanlar dış dünyadan soyutlanıp bu tür safsatalara inandırıldığını biliyormusunuz.İnanmayanda inanmış rolü yapmak zorunda.
0
Cevapla
aydinsinal
ufak ufak atta civcivlerin yesinler.agah kafkasin mesleginin ,daha önce ne yaptigini bilmiyorum ama tip dünyasindan geldigini tahmin etmiyorum,yada avrupa deyince mekodanya,moldava,hadi bide bulgaristani görmüs herhalde
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir