Medimagazin logo

Sağlıklı Kentler, Petersburg'da bir araya geldi

Başkanlığını Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı Sağlıklı Kentler Birliği'nin dünyadaki tüm üyeleri St. Petersburg'da yapılan konferansta bir araya geldi. Buluşmaya 52 Avrupa ülkesinden 100'ün üzerinde şehrin temsilcileri katıldı.
Kaynak: BARIŞ GÜLKAYA / YENİŞAFAK
Sağlıklı Kentler, Petersburg'da bir araya geldi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türkiye'de başkanlığını Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı Sağlıklı Kentler Birliği'nin dünyadaki tüm üyeleri St. Petersburg'da yapılan konferansta bir araya geldi. 'Sağlık ve Esenlik: Çocukluktan Yaşlılığa Sağlık' teması ile gerçekleştirilen buluşmaya 52 Avrupa ülkesinden 100'ün üzerinde şehrin temsilcileri katılırken, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Müdürü Nalan Fidan, Danışma Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Handan Türkoğlu, Yrd. Doç. Dr. Alpaslan Türkkan, Encümen üyesi Recep Demirhan ve Plan Bütçe Komisyonu üyesi Celal Demir de konferansta hazır bulundu. Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği üyesi 15 kentin temsilcisi de konferans yoğun ilgi gösterdi.

AGİS TSOUROS: AVRUPA'DA HALK SAĞLIĞI KRİZİ YAŞANIYOR

Mariinsky Sarayı'nda yapılan konferans açılış seremonisinde konuşan Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Ofisi Sorumlusu ve Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı yöneticisi Agis Tsouros, bugün Avrupa'da halk sağlığı krizi yaşandığı söylentilerinin dolaştığını, bunun da Sağlıklı Kentler Birliği'nin önemini bir kez daha gözler önüne serdiğini belirtti. Tsouros, bu nedenle birliğin sadece güzel zamanlarda değil zor zamanlarda da halkın ve halk sağlığına destek verenlerin yanında olmak için başarıyla sürdürülebilmesinin şart olduğunu vurguladı.

MARMOT: İŞSİZLİK İNTİHARA SEBEP OLUYOR

Sağlıklı Kentler Birliği St. Petersburg, buluşmasının ilk oturumunda konuşan Londra Üniversitesi Sağlık Alanında Eşitlik Enstitüsü Başkanı Micheal Marmot, sağlığın sosyal belirleyicileri konusundaki araştırmaları ve sonuçlarını paylaştı. Ekonomik koşulların, eğitim seviyelerinin, sosyal çevrelerin insanların sağlığı üzerinde büyük etkisinin olduğunu vurgulayan Marmot, yüzde 3 oranındaki işsizliğin yüzde 1,5 seviyelerinde intihara yol açtığını kaydetti. St. Petersburg'daki buluşmada Şehir Plancısı Murat Ar da sağlıklı şehirleşme adına Bursa'da yapılan ve planlanan çalışmaları anlattı. Bursa'daki en önemi sağlıklı kent adımının kentsel dönüşüm olduğuna işaret eden Ar, bunun yanı sıra çocuk oyun alanları, yeşil alanlar, çok sayıdaki spor tesisleri ve enerji tasarrufu için güneş evi gibi projeleriyle Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin sağlıklı şehir olgusunu benimseyerek tam anlamıyla uygulamaya gayret ettiğini sözlerine ekledi.

sağlıklı
kentler
petersburg'da
bir
araya
geldi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir