Medimagazin logo

Sağlık Uygulama Tebliği neler getiriyor?

Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı. Peki yeni Sağlık Uygulama Tebliği ile neler geliyor?
Kaynak: AA - Özcan Yıldırım
Sağlık Uygulama Tebliği neler getiriyor?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Resmi Gazete'de yayımlandı.

Sağlık Uygulama Tebliği değişti!

Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğe göre, yerleşim yeri dışına yapılan sevkler için hasta ve refakatçisine ödenen yol ücretleri arttırıldı.

Tebliğ ile iyileşmeyen yara, karbonmonoksit zehirlenmesi ile ani görme ve işitme kayıpları gibi rahatsızlıklar için hiperbarik oksijen tedavisini uygulayabilen "hava ve uzay hekimliği" branşının sunduğu sağlık hizmetleri geri ödeme kapsamına alındı.

Kafa travması ameliyatları ile ilgili beyin cerrahisi işlem puanları yüzde 10 oranında artırıldı.

Kamuoyunda enzim replasman tedavisi olarak bilinen ve Lizozomal Depo Bozukluğu Hastalıkları tedavisinde kullanılan iki ilaç için Sağlık Uygulama Tebliği'nde (SUT) düzenleme yapıldı. Halen yurt dışından temin edilerek, hastaların tedavisinde kullanılan bu ilaçlara yönelik düzenleme ile tedavinin etkin olduğu ve fayda sağlandığı hastalarda kullanım koşullarının düzenlenmesi amaçlandı.

Bir Hepatit C ilacı geri ödeme listesine alındı

Genetik işlemlerde tanı ve tedavide gereksinim olan yeni tetkikler ödeme kapsamına alındı ve bu tetkiklerin tümünün puanları yüzde 10 artırıldı.

Yine moleküler mikrobiyoloji işlemlerinde tanı ve tedavide gereksinim olan yeni tetkikler de ödeme kapsamına girdi.

Hepatit C tedavisinde kullanılan bir ilaç geri ödeme kapsamına dahil edildi. Hepatit C tedavisinde geri ödeme kapsamına yeni ilaçların alınması, kapsamdan çıkarılan ilaçların olması ve mevcut kısa ürün bilgilerinde güncellemeler olması sebebiyle Hepatit C tedavi şeması güncellenerek gerekli SUT düzenlemeleri yapıldı.

Yabancı ülkelerle yapılan sosyal güvenlik sözleşmeleri kapsamında SGK sağlık yardımlarından yararlandırılan kişilerin sağlık hizmetlerinin, MEDULA sistemi üzerinden provizyon alınarak gerçekleştirilmesi de tebliğ ile sağlandı.

Tebliğe ulaşmak için tıklayınız.

sut degisikligi
resmi gazete
saglik uygulama tebligi
Yorum (6)
Abdullah durgun
biliyormusunuz dermatolojo islemi sigil yakma ile appendektomi ayni doner puanina sahip
13
Cevapla
ali
@abdullah durgun kriyo puan 10 puan apendektomi 420 puan. bu mu aynı puan tamam emek ucuz ama başkalarına çamur atmadan hakkınızı arayın
13
Cevapla
uzm dr
siz dahiliyeci değilmisiniz ne alaka dermatolojiyle genel cerrahiyi karşılaştırmak. size daha abes bir şey söyleyeyim o zaman dermatolojinin yaptığı kriyo 10 puan iken, aynı işlemi başka bir güzide branşımız yapınca 40 puan veriyor aynı işlem olmasına rağmen.diğer branşı özendirmek için güya.
2
Cevapla
Hakan
özellikli perkütan işlemler sayesinde ki her biri 5-10 bin puan ameliyat bilen beyin cerrahı iyice azaldı tüm özellikli işlem yüksek puanları iptal edilmeli
Cevapla
habib
@abdullah durgun demek kryo ile appendektomi aynı puan.. hemen tus a girip dermatolog olun,kadro da çok zaten
3
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir