Medimagazin logo

Sağlık turizmine ihracat desteği

Adana Sağlık Turizmi Derneği Başkanı Hüseyin Çelik, sağlık turizminin ihracat desteği kalemleri arasına alındığını belirterek, bu alanda yaratılan katma değerin genel turizme göre 10 kat daha fazla olduğunu, desteklemeler sayesinde 2015'te 5 milyar dolar ciro yapmayı hedeflediklerini ifade etti.
Sağlık turizmine ihracat desteği
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ADANA  - Çelik, yazılı açıklamasında, sağlık turizminin ihracat kalemlerine alınmasıyla tanıtım faaliyetlerinin yüzde 50 oranında ve 300 bin dolara kadar destekleneceğini açıkladı.


     Bu yönde bir süredir yürüttükleri çalışmalarının sonuç vermesinden mutluluk duyduklarını vurgulayan Çelik, ''Sağlık turizmi normal turizme göre 10 kat daha fazla katma değer yaratıyor. Desteklemeler sayesinde 2015'te 5 milyar dolar ciro yapacağız'' ifadesini kullandı.


     Çelik, teşviklerle Doğu Akdeniz yöresinin sağlık üssü haline geleceğini bildirdi.


     Adana'dan hasta göçünün artık tamamen bittiğini bildiren Çelik, yoğun bir şekilde diğer illerden ve yurt dışından hasta kabul ettiklerinin altını çizdi.


     Kentteki özel sağlık merkezlerinin hizmet standardı ve kalitesinin artığına dikkati çeken Çelik, şunları kaydetti:


     ''Türkiye sağlık turizminde kalkınma hamlesi içerisinde. Son dönemde özel sağlık yatırımları çok büyük ölçekte artı. Bu bütün Anadolu şehirlerine de yayıldı. Beraberinde hizmet standardı ve kalite de yükseldi. Yurtdışındaki insanlar artık sağlık hizmeti ihtiyacını Türkiye'den karşılıyor.''


     Çelik, Adana'nın öncelikli hedefinin Ortadoğu ülkeleri olduğunu ifade ederek, bunu Avrupa'nın izlediğini kaydetti.
    
     -SAĞLIK TURİZMİ SATIŞ ELEMANI YETİŞECEK-
    
     Çelik, Çukurova Kalkınma Ajansı'na (ÇKA) sağlık turizmi satış temsilcisi yetiştiriciliğiyle ilgili proje sunduklarını da vurgulayarak, şunları kaydetti:


     ''ÇKA'ya yaklaşık 150 bin liralık proje başvurusu yaptık. Onaylanması durumunda sağlık turizmine pazarlamacı ve satış temsilcisi yetiştireceğiz. Bu sayede ilk etapta İngilizce ve Arapça bilen, hem sağlık hem de turizm sektörüne hakim olan 40 personel yetişecek. Bir anlamda 40 kişilik akıncı güç oluşturmaya çalışıyoruz. Çünkü sağlık turizmi spesifik bir alan.
     Seyahat acenteleri bu işin içinde ama sağlıkla ilgili bilgileri yetersiz. Hastaneler de bu işin içinde ama seyahat acenteleri deneyimine sahip değil. Bu projeyle bu iki alanı birleştireceğiz. Personel, hedef pazarlara giderek bağlantı kuracak ve süreci hızlandıracak.''

sağlık
turizmine
ihracat
desteği
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir