Medimagazin logo

Sağlık turizminde 'kalkınma hamlesi' içindeyiz

Adana Sağlık Turizmi Derneği Başkanı Hüseyin Çelik, Türkiye'nin sağlık turizmi alanında bir 'kalkınma hamlesi' içinde olduğuna dikkat çekerek, yurtdışındaki insanların artık sağlık hizmeti ihtiyacını da Türkiye'den karşıladığını söyledi.
Sağlık turizminde 'kalkınma hamlesi' içindeyiz
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ADANA-Kentteki sağlık kuruluşlarının güvenirliği başta olmak üzere sunulan sağlık hizmetlerinin kalitesi, üst düzeydeki teknik donanımları ve çalışanlarının deneyimiyle öne çıktığını anlatan Çelik, bu durumun da tedavi amacıyla Adana'nın tercih edilmesinde belirleyici bir misyon üstlendiğini vurguladı. Aynı zamanda da sunulan hizmetin fiyatlandırılmasındaki avantajıyla da kentin rakiplerine göre bir adım öne çıktığını kaydeden Çelik, artık Adana'dan yurtdışına tedavi amacıyla giden olmadığı gibi şifa bulmak için kente yurtdışından kente gelenlerin olduğunun altını çizdi.


Çelik, "Bir dönem çeşitli sağlık sorunları bulunan ve maddi durumu iyi olanlar, tedavi için yurtdışını tercih eder, haftalarca ve hatta bazı durumlarda aylarca o ülkede kalmak zorunda bırakılırdı. Hele Adana'da yaşayıp da burada tedavi olana pek rastlanılmazdı bile. Tedavi ve ameliyat içinse en yakın yer olarak Ankara tercih edilirdi. Ama artık bu durum tersine döndü. Hastalar tedavi için başka kent ya da ülkelere gitmediği gibi yabancı hastalar Adana'yı tercih etmeye başladı" dedi.


Irak başta olmak üzere Almanya, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Lübnan ve Kıbrıs'tan gelen hastaların tedavi olmak için tercihini Adana'dan yana kullandığını açıklayan Çelik, diğer illerden gelenlerin sayısının da azımsanamayacak boyutta olduğunu anlattı. Adana'daki özel sağlık kuruluşlarının hizmet standardı ve kalitesinin artmasının da bunda etkili olduğunu kaydeden Çelik, "Türkiye, sağlık turizminde adeta bir 'kalkınma hamlesi' içinde. Buna bağlı olarak özel sağlık yatırımlarındaysa çok ciddi bir artış yaşandı. Bu durum sadece Adana'da değil, tüm Anadolu'ya da yayıldı" diye konuştu.


Yurtdışındaki insanların, artık sağlık hizmeti ihtiyacını Türkiye'den karşıladığına dikkat çeken Hüseyin Çelik, Adana'nın öncelikli hedefininse Ortadoğu ülkeleri olduğunu ve bunu da Avrupa ülkelerinin takip ettiğini açıkladı. Adana'nın, Ortadoğu'ya göre teknoloji ve kalite açısından birçok konuda üstün olduğuna işaret eden Çelik, Avrupa ile her ne kadar aynı standartlara sahip olunsa da tedavi sürecinde daha ekonomik bir fiyatın sunulmasının, Adana'yı bir adım öne çıkarttığını söyledi.

sağlık
turizminde
'kalkınma
hamlesi'
içindeyiz
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir