Medimagazin logo

Sağlık turizminde hedef 10 yılda 10 milyar $ gelir

Yurt dışında yapılan bir ameliyatın Türkiye’de yarı fiyatına mal olması yabancıların Türkiye’ye ilgisini artırırken 2023 yılında 10 milyar dolar gelir hedefleniyor.
Kaynak: Tülay DUR TÜRKİYE GAZETESİ
Sağlık turizminde hedef 10 yılda 10 milyar $ gelir
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Son bir yılda 400 bin turistin sağlık turizmi için Türkiye’yi tercih etmesi sektörü daha büyük hedeflere sevketti. Sektörde planlar önümüzdeki 10 yıllık dönemde 1 milyar dolar olan geliri 10 milyar doların üstüne çıkarma üzerine yapılırken, tek eksik tanıtım ve pazarlama.
Türkiye’nin sağlık turizminde potansiyelini fark etmesiyle yatırımlar artarken, gelen turist sayısı da hızla artıyor. Kaplıcaları ile dünyada ilk 10 ülke içinde, Avrupa’da ise birinci sırada yer alan Türkiye’ye 2012 yılında 400 bin kişi sağlık turizmi için gelirken, 1 milyar dolarlık bir ekonomi meydana getirdi. Tatil turizmi ile karşılaştırıldığında sağlık turizminde kişi başı gelir 12 kat daha fazla. Türkiye’nin hem kaplıcaları hem de ucuz ve kaliteli sağlık hizmetleri bir araya gelince 2023 yılında 10 milyar dolar hedefine ulaşması yakın görünüyor.
Sağlık turizmi açısından Türkiye’nin henüz istenilen yerde olmadığını belirten Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır, “Eskiye göre çok iyi yerlerdeyiz. Yatak kapasitemiz olsun, özel hastanelerimiz olsun, doktorlar olsun iyi durumda. Ayrıca Türkiye cerrahi müdahalede diğer ülkelere göre daha ucuz. Mesela bir burun ameliyatı yurt dışında 10 bin dolar ise bizde 7 bin TL. Ancak tanıtım ve pazarlamaya ihtiyacımız var. Benim tavsiyem gittiğimiz fuar için gittiğimiz ülkelerde özel hastaneler de katılmalı ve pazarlama artmalı” dedi.

sağlık
turizminde
hedef
10
yılda
10
milyar
$
gelir
Yorum (2)
YAKUP
sağlığı kullanarak nasıl daha çok para kazanırız peşinde herkes. hekim dışında herkes pastadan pay alırken merkezde olması gereken hekimler alabildiğine aşağılanıyor.
0
Cevapla
cemal
2 ay sonra emekliyim inşallah. Aç gözlü hastane patronlarına eşşekler gibi çalışacak üniversiteli köleler lazım. En azından ben yokum. kendi muayenehanemde kendime hizmet edeceğim.Darısı başınıza.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir