Medimagazin logo

"Sağlık turizmi cari açık dengesine katkı sağlayacak"

Kamu Hastaneleri Birliği İstanbul Çekmece Bölgesi Genel Sekreteri Prof. Dr. İhsan Bakır, sağlık turizminin, Türkiye'de yüzde 80 gibi yüksek kar marjıyla cari açık dengesine katkı sağlayacağını bildirdi.
"Sağlık turizmi cari açık dengesine katkı sağlayacak"
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İSTANBUL-Bakır, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de 4 kamu hastanesinde bulunan robotik cerrahi teknolojisinin yurt dışından büyük ilgi gördüğünü belirterek, 100 milyar dolarlık dünya pastasından 5 milyar dolarlık pay almak için Sağlık Bakanlığı'nın başlattığı çalışmaya robotik kalp cerrahisi programıyla katkı vermek istediklerini kaydetti.

Mehmet Akif Ersoy Kalp Hastanesi'nde son bir yılda 70'ten fazla açık kalp ameliyatını Da Vinci robot yardımıyla yaptıklarını ve bu teknolojiyi de sağlık turizmi alanında kullanmak istediklerini aktaran Bakır, "Pek çok Avrupa ülkesinde bizim imkanlarımız ve fiyat avantajı yok" ifadelerini kullandı.

Bakır, bugün 50'ye yakın sağlık kuruluşunun uluslararası akreditasyona sahip olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Sağlık turizmi, ülkemize yüzde 80 gibi yüksek kar marjıyla cari açık dengemize katkı sağlayacaktır. Şu anda Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Kosova, KKTC, Nijer, Sudan ve Yemen ile yapılmış anlaşmalar var. Ağırlıklı olarak kalp hastalıkları, böbrek, karaciğer, kemik iliği nakilleri ve estetik gibi alanlarda hastalar Türkiye'ye geliyor. Hastanelerimize yakın mesafede bulunan otellerle konaklama görüşmeleri yapıyoruz."

- "Tedavi için gelenler hiçbir sorunla karşılaşmıyor"

Kalp damar cerrahisinde robotik cerrahi ve CT anjiyografi gibi donanımlarının yanı sıra kardiyak rehabilitasyon, çocuk kalp ve perinatoloji merkezi gibi birimlerinin bulunduğuna işaret eden Bakır, planlanma aşamasında ise Deneysel Araştırma Geliştirme Merkezi ve fizik tedavide robotik rehabilitasyon birimleri bulunduğunu belirtti.

Bakır, Türkiye'de sağlık turizmi için gelen bir turistin 2 bin 500 dolar ile 100 bin dolar arasında değişen miktarlarda tedavi için bedel ödeyebildiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Ülkemiz artık risk düzeyi yüksek hastalıkların tedavisi için de tercih ediliyor. İleri düzey kulak burun boğaz ameliyatları, yüksek tansiyonu ortadan kaldıran renal denervasyon uygulamaları, mide, bağırsak, kolon, rektum, rahim, böbrek, prostat kanserlerinde robotla tedavilerin yapılması bunlardan sadece bazılarıdır. Türkiye'ye tedavi için gelen yabancı misafirler hiçbir sorunla karşılaşmadan tedavi olurken, bir yandan da güzel bir tatil yapma fırsatı bulmaktadırlar. 2018 yılı için 750 bin medikal turistin geleceği ve 5-6 milyar dolar gelir elde edileceği tahmin ediliyor. Tatile gelen her turist ortalama 650 dolar bırakırken, sağlık turizminde gelir kişi başına 15 bin doları buluyor."

"sağlık
turizmi
cari
açık
dengesine
katkı
sağlayacak"
Yorum (2)
bir hekim
Yabancı hastadan elde edilecek cari açığı kapatacak gelirden hekim için ayrı bir döner sermaye havuzu olmalıdır.Sistem tercumanla yabancı hastayı halledeceğini düşünüyor ama yanılıyor.Hakikaten sağlık bakanlığından burayı izleyen varsa Sabim(184) yerli hasta şikayetlerinin daha fazlası ama ingilizce ama fransızca olarak özel sigorta şirketleri ve hastadan gelir.Afrikalıya olan %40 indirimle cari açık nasıl kapanacak oda merak konum. Bu arada emekli ve sb dışı hekimlere lütfen bir dernek kurun mahkemeye gidin ama burada sizin sorunlarınızdan bahsedilmiyor.
0
Cevapla
farklı havuz
Yabancı hasta döner sermaye ödemesi
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir