Medimagazin logo

Sağlık-Sen Şanlıurfa sağlık çalışanlarına yönelik saldırıları kınadı

Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Şanlıurfa Şubesince, son iki günde sağlık çalışanlarına yönelik saldırılar kınandı.
Kaynak: AA
Sağlık-Sen Şanlıurfa sağlık çalışanlarına yönelik saldırıları kınadı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Şubeden yapılan açıklamada, büyük bir özveri ile görevlerini yapan sağlık çalışanlarının, hemen hemen her gün hasta veya hasta yakınları tarafından yeni bir şiddete maruz bırakıldığı belirtildi.

Şanlıurfa'da dün hasta yakınlarının 112 Acil Sağlık ekibinden bir çalışanı bıçakladığı, diğerini yaraladığı ile Akçakale ilçesinde ise bir sağlık görevlisinin hasta yakını tarafından darbedildiği hatırlatılan açıklamada, bu samimiyetsiz anlayışın sağlık çalışanlarının iradesine zorbalıkla ve şiddet uygulayarak ipotek koymaya yeltenildiği kaydedildi.

Her kim tarafından ve her ne nedenle yapılırsa yapılsın, sağlık çalışanlarını hedef alan sözlü ve fiili saldırıların aslında sadece sağlık çalışanlarına değil, toplumun sağlığına yapılmış, çirkin ve kabul edilemez hareketler olarak kabul edildiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Kendisini veya yakınını iyileştirmek için var gücüyle çalışan sağlık çalışanlarına sözlü ve fiili şiddet uygulamak, akli muhakeme ve vicdani muhasebe içinde olanların asla yapmayacağı ve yapamayacağı, hastalıklı ve kabul edilemez bir tutumdur. Tüm sağlık çalışanlarının tehlike içinde olduğu, can güvenliğinden yoksun çalıştığı bir ortamda olduğumuza dikkat çekerek, insan yaşamını kutsayan, hayatın devamı için çalışan insanların can güvenliğinin olmadığı bir ortamda sağlık üretilebilmesinin ne kadar mümkün olabileceğini kamuoyunun takdirine sunuyoruz. Bu menfur saldırıyı esefle ve nefretle kınıyoruz. Saldırının faili ya da failleri hakkında hukukun ivedi ve aktif olarak harekete geçirilmesi için Sağlık-Sen şubesi olarak adli ve idari soruşturmaların takipçisi olacağımızı tekrar tüm kamuoyuna deklere ediyoruz."

Şanlıurfa'da dün hasta yakınları, olay yerine geç geldiği iddiasıyla, 112 Acil Sağlık ekibinden bir çalışanı bıçaklamış, diğerini ise yaralamıştı. Önceki gün ise Akçakale ilçesinde bir sağlık görevlisi hasta yakını tarafından darbedilmişti.

sağlık-sen
şanlıurfa
sağlıkta şiddet
Yorum (1)
Urfa da calışan Akademisyen
Istanbul'un doğusuna sadece kongrelerde geznek için giden hocalar keske 1 hafta buralarda çalıssa. 1 hafta calissa oturdujlari yerden ahkam kesmezler
5
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir