Medimagazin logo

Sağlık-Sen, KPSS'de sağlıkçıları mağdur eden ifadelerin iptali için dava açtı

Sağlık-Sen, Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Ortaöğretim/Önlisans Kılavuzu'nda yer alan ve Sağlık Meslek Lisesi veya Sağlık Meslek Yüksekokulu mezunlarını mağdur eden ifadeler bulunduğunu savunarak bu ifadelerin iptali için Danıştay'da dava açtı.
Kaynak: CİHAN
Sağlık-Sen, KPSS'de sağlıkçıları mağdur eden ifadelerin iptali için dava açtı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Söz konusu kılavuzun 2.1 Başvuru Koşulları başlıklı bölümde yer alan '9-18 Nisan 2012 tarihlerinde 2012-KPSS Lisans başvuruları alınmış olduğundan, 18 Nisan 2012 tarihi itibariyle bir lisans diploması almaya hak kazanan adaylar 2012-KPSS Ortaöğretim/Önlisans'a başvuramazlar' ibaresi ile aynı başlıklı kısmın 'Dikkat' başlıklı bölümünde yer alan "2012-KPSS Ortaöğretim/Önlisans'a son başvuru tarihi olan 11 Temmuz 2012 tarihi itibariyle ön lisans diploması almaya hak kazanmış adaylar sınava ortaöğretim düzeyinde girmek için başvuramazlar. Bir adayın hem 2012-KPSS Lisans'a hem de 2012-KPSS Ortaöğretim/Önlisans'a katılması mümkün değildir. 2012-KPSS Lisans'a başvurmuş adayların 2012-KPSS Ortaöğretim/Önlisans'a da başvuru yapmaları mümkün olmayacak, bu adayların 2012-KPSS Ortaöğretim/Önlisans'a başvuru yapmaları sistem tarafından engellenecektir" ifadelerinin KPSS'ye katılan Sağlık Meslek Lisesi veya Sağlık Meslek Yüksekokulu mezunlarını mağdur ettiği belirtilen dava dilekçesinde söz konusu ifadelerin iptali istendi. Mevzuatla bir kısıtlama getirilmemesine rağmen kılavuzdaki ifadelerle kişilerin hukuki haklarının engellenmesinin kabul edilemez olduğu belirtilen dilekçede; kılavuzda yer alan ifadelerin Anayasa'nın 42. maddesinde yer verilen 'Kimse eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz' ilkesine de aykırılık teşkil ettiği belirtilerek söz konusu ifadeler nedeniyle önceki öğrenim düzeylerinden sınava giremeyen personellerin eğitim ve öğrenim hakkının engellendiği savunuldu.

Kılavuzda yer alan ifadeler ile kişilerin geleceklerine ilişkin karar verilmesinin kabul edilemez olduğunu belirten Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, hem kazanılmış bir hakkı gasp eden hem de anayasa ile teminat altına alınmış eğitim ve öğrenim hakkını engelleyen bu ifadelerin iptalinin önemli bir adaletsizliği gidereceğini belirtti. Kurumların, kişilerin lehine sonuçlar doğuracak kararları gözetmesi gerektiğini ifade eden Memiş, söz konusu davanın kazanımı halinde kişilerin mezuniyet durumuna bakılmaksızın kendilerine uygun düzeyde KPSS sınavına girebileceğini söyledi.

sağlık-sen
kpss'de
sağlıkçıları
mağdur
eden
ifadelerin
iptali
için
dava
açtı
Yorum (8)
ışık
meslek yüksek okul labaratuvar mezunuyum. üstüne biyolojı okudum. şimdi kpss labarant olarak başvuramıyorum. ikinci okulu okudum diye cezalandırıldım. keşke okumasaydım diyorum. inşallah adalet yerini bulur. sağ sen tesk ederim.
0
Cevapla
abdullah
memur alımlarında meslek liseleri ve ya düz lise mezunlarının sağlık kadrolarına başvurmasıyla oluşan mağduriyet öncelikle düzeltilmeli bence, bunun yanında zaten devlet memuru sağlıkçıların yeniden bu atamalara başvurup il içi ve ya dışı tayin aracı olarak kullanarak da binlerce insanın hayallerini yıkmaktadır,ayrıca bu iki durum başka hiç bir memur alımlarında söz konusu değildir. bu arada alım için tek kriter puan olmamalı, eski mezunlara öncelik ve yıllara göre deneyimi de hesaplamaya katmak gerçek bir adalet olur, en azından bundan sonraki alımlar için lütfen dikkate alınması temennisiyle teşekkürler.
0
Cevapla
HATİCE ÖZDEMİR
bende att yim ama sağlık kurumları işletmeciliği okudum diye atanamıyorum inşallah bir an önce dava hayırlısıyla olumlu sonuçlanır ama kararı nerden takip edeceğiz bilgisi olan yazabilirmi
0
Cevapla
abdullah kurt
arkadaşlar bu dava ınsallah olumlu sonuclanır cunkuu cok buyuk engel ortadan kalkmıs olacak ben bunun mucadelesını cok yapdımm tel açmadıgım bakanlık kalmadıı ALLAHdan sağlık sen dava açdı ben aradım yetkılılerı 3 4 ay ıcınde sonuclanır dava dedıı
0
Cevapla
vedat
bende att mezunuyumama 4 yıllık işletme okudumdiye atanamıyorum inaşallah dava olumlu sonuclanır ve adalet yerini bulur.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir