Medimagazin logo

Sağlık rapor şartı

4+4+4 kademeli zorunlu eğitim sistemi kapsamında okula başlama yaşını 66 aya indiren Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yaş sınırını doldurduğu halde çocuğunu okula göndermek istemeyen velilerden sağlık raporu isteyecek. Sağlık Bakanlığı haricinde özel hastaneler, aile hekimleri ve sağlık ocaklarının raporları kabul edilmeyecek.
Kaynak: Esra KAYA / HURRİYET
Sağlık rapor şartı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, şunları söylediler: “Velinin hastaneden aldığı sağlık raporunda, ‘Çocuğun zihnen okula başlaması uygun değildir’ denilirse, bu çocuklar anaokuluna alınacak. Ama çocukların kesinlikle eğitimden uzaklaştırılması söz konusu olmayacak.

Sadece velinin ‘Ben çocuğumu okula göndermek istemiyorum’ demesi bizim için yeterli değil. O nedenle sağlık raporu istiyoruz. Bu konuda çok kararlıyız. Peşini de asla bırakmayacağız. Bütün bunlara rağmen çocuğunu okula göndermeyen ailelere de zaten idari para cezamız var. Günlük 15 lira para cezası keseceğiz. Cezaya rağmen çocuk yine gönderilmezse ek 500 lira ceza daha kesilecek.”

sağlık
rapor
şartı
Yorum (1)
doktor
bakanlığın hastaneler arasında ayırım yapma yetkisi yok. özel hastaneler hukuka uygun şekide ruhsatlandırılmış ve hizmet sunum kriterlerini karşılamaları koşuluyla yani ruhsatlı olmaları şartıyla rapor verebilir. ve bu raporu milli eğitim bakanlığı kabul etme yükümlüğündedir. aksi davranış idari mahkeme tarafınan bozma gerekçesi oluşturabilir. bürokratlar altına imza attıkları şeylerin hukuka uygun olup olmadığı husunda biraz dikkat etseler yargının işi biraz olsun hafifler.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir