Medimagazin logo

Sağlık personeli hafta sonunu şehir dışında geçirebilir mi?

Kaynak: memurlar.net
Sağlık personeli hafta sonunu şehir dışında geçirebilir mi?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bilindiği üzere, tüm Devlet memurları açısından, hafta sonunda il dışına çıkış için amirden izin alınmasını öngören 657 düzenlemesi 2011 yılında kaldırılmıştır.

Ancak, Sağlık Bakanlığı personeli için 2012 yılında 663 sayılı KHK ile ikamet mecburiyeti getirilmiştir. Bu düzenleme Anayasa Mahkemesince iptal edilmiştir.

İptal sonrasında, Sağlık Bakanlığı yeni bir düzenleme hazırlamış ve bu düzenleme 6514 sayılı torba yasaya eklenerek kanunlaşmıştır. Kanun 18 Ocak'ta Resmi Gazetede yayımlanmıştır.

Kanunda yer alan hüküm şu şekildedir:

"MADDE 6 - 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 55 inci maddesi başlığıyla birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"Sağlık personelinin ihtiyaç halinde çağrıya uyması

MADDE 55 - (1) Sağlık personelinin mesai saatleri haricinde de hizmetine ihtiyaç duyulduğunda ilgili sağlık kuruluşuna ulaşabilmeleri için alınacak tedbirler ve ilgililerin uyacağı kurallar Bakanlıkça belirlenir."


Bu maddeye göre Sağlık Bakanlığı, mesai saatinde hizmetine ihtiyaç duyacağı personele yönelik bir iç düzenleme yapacaktır. Şuan için bu yönde yapılmış bir düzenleme bulunmamaktadır. Ancak, Sağlık Bakanlığı Genelge veya yönetmelik ile konuyu düzenlediğinde, ilgili sağlık personelinin bu düzenlemelere uyması gerekecektir.

sağlık
personeli
hafta
sonunu
şehir
dışında
geçirebilir
mi?
Yorum (3)
dr
eee okadarcık da hakkı olsun.nöbeti yoksa nereye isterse oraya gitsin.kime ne.
0
Cevapla
ihsan
Pratisyen arkadaş o iş senin bildiğin gibi olmuyor işte. Uzman pratisyen farkı burda. İcap var icap icap...
0
Cevapla
Özgür
Pediatris arkadaş sen pratisyenlerin adli nöbet tutup otopsi yaptığını defin nöbeti tuttuğunu bilmiyorsun tabiki.10 yıl önce bir cumartesi günü gecesi çağrıldığım klasik otopsiyi sabaha karşı bitirmiştim savcının emriyle.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir