Medimagazin logo

Sağlık hizmetlerinin geleceği: Telesağlık

Frost & Sullivan’ın gerçekleştirdiği yeni araştırmaya göre sağlık hizmetlerinin bilişim ve iletişim teknolojileri ile süregelen işbirliği; uzaktan hasta gözlemi, sağlık ve video teletıbbın da dahil olduğu telesağlık sektörünü hayatı kökten değiştirecek alanlardan biri olarak öne çıkarıyor.
Sağlık hizmetlerinin geleceği: Telesağlık
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türkiye sağlık hizmetlerini de yakından ilgilendiren bilişim ve iletişim teknolojilerinin işbirliğiyle hızla gelişen telesağlık alanında yaşanan önemli gelişmeleri Kuzey Amerika temelinde mercek altına alındı.

 

Telesağlık hayatı değiştirecek

Birçok engele rağmen telesağlık hizmetleri, mevcut sağlık hizmetlerinde varolan eksiklikler karşısında, gerek doğru uzmana erişim sağlamak gerekse bir hastayı kendi ilaç tedavisine yönlendirmek için olsun etkin bir uygulama olarak öne çıkıyor. Nitekim telesağlık hizmetleri bireyler tarafından giderek daha fazla talep edilmeye başlıyor.

 

Frost & Sullivan’ın “Kuzey Amerika Telesağlık Hizmetleri Analizi” başlıklı çalışması, telesağlık alanında yaşanan en büyük ve etkin fırsatları belirliyor, tanımlıyor, temel araştırma kriterlerine bağlı olarak hizmetlerin boyutları ve yeni trendleri masaya yatırarak beş temel noktaya özellikle işaret ediyor.Frost & Sullivan sağlık sektörü analistleri söz konusu beş alanın ev sağlık hizmeti ve hastalık yönetimi gözetimi, uzaktan doktor ve uzman hizmetleri, kişisel acil yanıt sistemleri (PERS), video teşhis danışma ve uzaktan kardiyak hizmetleri olduğunun altını çiziyor. Analistler, bir araya geldiklerinde bu hizmetlerin şimdiden 1.9 milyar dolarlık bir büyüklüğü ulaştığına vurgu yapıyorlar.

 

Frost & Sullivanüst düzey sağlık hizmetleri analisti Zachary Bujnoch’a göre telesağlık hizmetlerinde sayısız ilerleme fırsatı bulunuyor, ancak yüksek değerde öneriler ve sürdürülebilir hizmet modelleri kurmak için bazı zorluklar olduğunu da belirtiyor. Bujnoch, bunun nedenini birçok kurumun bu hizmet alanlarından farklı yönden yararlanmak için gerekli uzmanlık ve perspektiften yoksun olmalarına bağlıyor.

 

Başarı için işbirliği ve koordinasyon

Frost & Sullivan’ın analizine göre kurumlar arasında kurulması gereken ortaklıklar ve işbirlikleri telesağlık hizmetleri alanında başarıyı yakalamak için temel faktör olarak önem kazanıyor. Nitekim bu alanda mesafe kaydetmeyi başaran kurumlar, teknoloji ve uzmanlıkta boşlukları dolduracak etkin ortaklık ve ittifaklar kurmayı başarıyor. 

 

Telesağlık sektörünün sağlık hizmetleri, bilişim ve iletişim teknolojilerinin iç içe geçişinden kaynaklandığını, dolayısıyla ortaklıklar ve işbirlikleri alanında zengin fırsatlar doğurduğunu ifade eden Bujnoch, tüm katılımcılar bir araya geldiğinde ödeme sorunları ya da ileri yaşlardaki kişiler için etkin çözümlerin tasarlanması gibi sektörün karşı karşıya kaldığı problemlerinin bazılarının giderildiği ve aşıldığının altını çiziyor.

tele sağlık
tele tıp
sağlık bilişimi
iletişim
Yorum (1)
realmardin
bizde vizontele olur ancak..
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir