Medimagazin logo

Sağlık görevlilerine karşı işlenen suçlar ve cezaları

Ülke genelinde olduğu gibi Aydın’da da sık sık yaşana sağlık görevlilerine saldırılması ve hastanelerdeki kamu malına zarar verilmesi olayları anında savcılık takibine alınacak. Sözlü ya da fiziki saldırıya uğrayan sağlık görevlisi ya da hastane çalışanı davacı olmasa bile saldırıyı gerçekleştirenler hakkında kamu davası açılacak.
Sağlık görevlilerine karşı işlenen suçlar ve cezaları
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Aydın’da sağlık çalışanlarının darp edilmesi, hastaneler ve kamu malının zarar verilmesini önlemek amacıyla hastanelerde görülebilecek yerlere Türk Ceza Kanununda sağlık görevlilerine ve sağlık kurumlarına karşı işlenen suçlar ve cezaları çerçeveletip asıldı.


“SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMAK ZORUNDAYIZ”
Hastanelerin görülebilecek yerlerine çerçevelenmiş şekilde asılan ve ‘Savcılığa Suç Duyurusunda Bulunmak Zorundayız” başlığı altında yapılan duyuruda “Sağlık personeline karsı işlenen suçlarla ilgili 28 Ocak 2012 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik gereği sağlık personeli şikayetçi olmasa dahi Hastane Yönetimince Savcılığa Suç duyurusunda bulunulması zorunludur” denilerek sağlık çalışanlarına karşı sıklıkla görülen ve suç unsuru taşıyan davranışlar ve Türk Ceza Kanunu’ndaki karşılıkları dikkate sunuldu.


Suç, TCK Maddesi ve cezanın içeriğinin açıklandığı metinlerde “Sağlık çalışanına tehdit edenin 106 maddeye göre 6 aydan 5 yıla kadar hapis cezası ile, kamu görevlisine hakaret etmenin 125. Maddeye göre 1 yıldan 2 yıla kadar hapis cezası ile, kamu malına zarar vermenin 152. Maddeye göre 1 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası ile, kasten yaralamanın 86. Maddeye göre 1.5 yıldan 4.5 yıla kadar hapis, ağır yaralamanın 4 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırıldığı” açıklandı.


“ALKOLLÜ OLMAK BAHANE DEĞİL”
Aynı açıklamada alkol ya da uyuşturucu madde etkisi ile suç işlemenin kesinlikle bahane olmayacağı da belirtilerek “TCK’nın 34. Maddesine göre alkol ve uyuşturucu madde etkisi ile işlenmesi cezada indirim sebebi değildir” ifadelerine yer verilerek herkesin hakkını yasal yollardan araması da istendi.

sağlık
görevlilerine
karşı
işlenen
suçlar
ve
cezaları
Yorum (23)
bigmücahid2002
Şeriat , şeriat , şeriat... insanların kurduğu hukuk sistemi asla şeriat gibi adil olamaz. Şu cezalara bakar mısın, komedi gibi! Yahu insan sinirlenip tehdit ve hakarette bulunabilir belki , tabi yanlış ama cezası 5 yıl hapis mi yani? Böyle bir manyaklık var mı ? Diğer taraftan yaralama hadisesinde cezanın yine benzer aralıkta olduğunu görüyoruz. Adamın kolunu bacağını kırana da benzer ceza tespit etmişler yani. Tamam şeriat olmadan zor ama kardeşim bu yasaları yapanlar akıllarını peynir ekmekle mi yemişler ??? Zaten bu cezalar uygulanmıyor, erteleniyor, 5 yıl sonra siliniyor, dayak yiyen yediği ile kalıyor. Ama biz hepsine müstehakız çünki şeriat istemiyor halkımız.
0
Cevapla
ihsan
Arkadaş şeriat olsa da ceza sistemi yine insanların belirleyici oranlarda olacak. Şeriat detaylara inmez. Önemli olan verilen kararların şeriata uygun olup olmamasıdır. Şeriat=din. Öcü değil yani biliyoruz bunu. Kimseye hak ettiğinden fazla ceza verilmez.
0
Cevapla
bigmücahid2002
İhsan bey , neye dayanarak böyle hüküm veriyorsunuz bilmiyorum ama şeriat son derece ayrıntılıdır. Ve bu din bize yeni gelmedi ; 1400 yıldır mevcut. Osmanlı'da 6 Asır mükemmel bir şekilde uygulandı. Herbir suçun karşılığı din kitaplarında ayrıntılı bir şekilde mevcuttur. Ayrıca kadı yeni bir durumda eski hükümlere bakıp içtihat etme yetkisine sahiptir. Geç gelen adalet adalet değildir. Birçok mesele mahalle kadısı tarafından halledildiği için bir celsede olay hallediliyor. Büyük meseleler adliyelerde çözülür ; birikim olmadığı için gecikme de olmaz
0
Cevapla
Bartu
bigmücahid2002 (hekim) şeriat sisteminde olur da hata yapıp elin kesilirse, reçeteyi nerenle yazacaksın merak ettim?
0
Cevapla
bigmücahid2002
Dr Bartu bey , hata etmekle el kesilmez. Peki sen bu akıllara zarar malpraktis yasası nedeniyle ömrün boyunca yaptığın birikimi kaybedersen nerenle para kazanacaksın? Eger ailenden sevdiğin biri sokaktaki bir psikopat tarafından öldürülürse, müebbet hapis bile alsa o caninin biryerlerde nefes aldığını bilmek sende intikam duyguları uyandırmayacak mı? Eger hastadan dayak yersen 2 yıl süren yargılama sonucunda dayakçı hasta yakını ufak bir ceza alacak , bu ceza da ertelenecek. Bu sende nasıl bir travma oluşturacak? Bu travmayı neren ile atlatacaksın? Örnekleri sonsuza kadar arttırabilirim. Ama sen ve senin gibi şeriatı istemeyen insanlar bu sistemi sonuna kadar hak ediyorsunuz.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir