Medimagazin logo

Sağlık çalışanlarının en önemli talebi "yıpranma payı"

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, sağlık çalışanlarının daha verimli çalışmalarını sağlamak için yıpranma payı verilmesi gerektiğini söyledi.
Sağlık çalışanlarının en önemli talebi "yıpranma payı"
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ESKİŞEHİR-Memiş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sağlık personelinin en önemli talebinin yıpranma payı olduğunu belirtti. Sağlık çalışanlarına da bu payın verilmesi için 2 yıldır çalışma yaptıklarını anlatan Memiş, 2012 yılı toplu sözleşme görüşmelerinde de bu konuyu gündeme getirdiklerini ve Kamu Personeli Danışma Kurulu'na gittiklerini bildirdi.  

Memiş, sağlık personelinin, dönüşümün en önemli mimarları olduğunu vurgulayarak, "Yani çalışanlar, bu dönüşümde iş yükü 5 kat artmış olmasına rağmen, halen fedakarca sağlık hizmeti vermek için didiniyor" dedi.

"Sağlık çalışanları tükeniyor"

Memiş, sağlık çalışanlarının yüzde 60'dan fazlasının kadın olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

"7 gün 24 saat nöbet sistemiyle hizmet veriyorlar. Örneğin, bir kaza olduğunda, olay yerine sağlık çalışanları, polis, jandarma, yeri temizlemek için itfaiye, haber yapmak için gazeteci gidiyor. Herkese yıpranma payı var ama sağlık çalışanlarına yok. Artık şu görülmeli. Sağlık çalışanları tükeniyor. Sağlık çalışanlarının yüzde 60.8'i, 'fırsatım olsaydı mesleğimi değiştirirdim' diyor. Bu dikkatin çekilmesi, üzerinde durulması gereken bir konu. Sağlık çalışanlarının tükenmişliği, toplumsal olaylarla karşı karşıya olan polislerin tükenmişliğiyle neredeyse aynı. Polislerin tükenmişliği 25.85'ken, sağlık çalışanlarının tükenmişliği 23.95 puan."

"Onun için sağlık çalışanları mutlaka görülmeli" diyen Memiş, şöyle devam etti:  

"Hasta memnuniyeti elbette çok önemli, daha da yükseltilmesi gerekir. Hasta memnuniyetinin yanında, çalıştırdığınız insanları sağlıklı, güvenli bir ortamda çalıştırmak, onları da memnun etmek, daha verimli çalışma yapmalarını sağlamak için mutlaka yıpranma payı verilmeli, Diğer özlük hakları da mutlaka tez elden düzenlenmeli."

Memiş, kasım ayı içerisinde Kamu Personeli Danışma Kurulu'nda yıpranma payı konusunu tekrar masaya taşıyacaklarını sözlerine ekledi.

sağlık
çalışanlarının
en
önemli
talebi
"yıpranma
payı"
Yorum (4)
dr
Sayın başkan sağol...
0
Cevapla
Dr ersoy
Emekli maaşlarımızın artırılması için çözüm ,savcı ve hakimlerde yapıldığı gibi ek göstergemizin 3600 den 7600 A yükseltilmesi ( halen 4 yıllık eğitim gören mimar ve mühendisler kadar ek göstergemiz varken liseden sonra 10 yıl eğitim gören bizlerin 1995 yılından beri ek göstergemiz yerinde saydı, halbuki 1987 lerde bizlerin çok altında olan ek göstergesi olan adli kesim arttırıldı) Ayrıca halen kamuda bu kadar zorlu nöbet tutan polisler ve askerlerden sonra sağlıkçıların da yıpranma payı almamasının hiç bir izahı yok!!!
0
Cevapla
Süleyman
Emekli hekim maaşları da haim ve savcılardan daha az olmamak üzere arttırılsın elbette ama Kurum hekimlerinin ücretlerinin arttırılması en öncelikli, en acil konudur.
0
Cevapla
dr
doktorlara bir kuruşluk yararınız yok bari gölge etmeyin yahu.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir