Medimagazin logo

Sağlık çalışanına saldırıda 48 saat gözaltı şartı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara'da gerçekleştirilen 'Şifa Veren Ele Vefa' programına katıldı. sağlık bakanlığı tarafından düzenlenen programda hitap eden Davutoğlu sağlık çalışanına şiddette 48 saat gözaltı süresi getireceklerini açıkladı.
Sağlık çalışanına saldırıda 48 saat gözaltı şartı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

"BIRAK TALEBİNDE BULUNMADIM"
Konuşmasında doktorluğun aşk ile yapılan bir meslek olduğunu vurgulayan Davutoğlu, doktor eşi Sare Davutoğlu'nun mesleki hayatından örnekler vererek "Ben bu mesleğin nasıl aşkla yapıldığını hayatım boyunca hep tecrübe ettim, dedim. Sare Hanım ile evlendiğimizde başörtüsü dolayısıyla okuldan uzaklaştırma cezası almıştı. Herhalde okulu bırakır diye düşünmüştüm. Bırakmadı. Çünkü aşkla mesleğe bağlıydı. Daha sonra yurt dışına gittiğimizde ihtisas imkanı olmayıp burada yine aynı yasak sebebiyle yurt dışında başka alanlara yönelir diye ümit ettim. Terketmedi. 28 Şubat döneminden burada ihtisas yaparken çok zorluklarla karşılaşıldı, terketmedi. Başdanışman oldum Ankara'ya geldim. Doktorluğuna devam ettim. Acaba bırakır mı, diye ümitle bekledim demeyeyim ama en azından birlikte çoğu zaman nöbet de tuttuğumuz için gece yarısı eğer telefon gelmişse bizzat başdanışmanlık dönemindeyken dahi nöbet tuttum birlikte. O içeride hastayla ben dışarıda kitabımla. Dışişleri Bakanı olduğumda Ankara'ya taşındık. Acaba bütünüyle bırakır mı, dedim. Bırakmadı. Başbakan olduktan sonra da yine aynı aşkla vazifesini ifa ediyor. Ben de bırak talebinde bulunmadım. Biliyorum ki hiçbir şey ona ve onun gibi çalışan doktorlara mutluluk içindeki doğum sonrası dünyaya gelen bir çocuğun ağlama sesinin verdiği mutluluğu vermez" diye konuştu.

"ACİLİYET SIRALAMASI ANCAK HASTAYA MÜDAHALE EDEN DOKTORLAR TARAFINDAN BİLİNİR"
Sağlık çalışanlarına yönelik meydana gelen şiddet vakalarına dikkat çeken Davutoğlu, "Buraya gelmeden önce Meclis Araştırma Komisyonu'nun raporunu detaylı bir şekilde okudum. Baktığım zaman özellikle acillerde bu olayların arttığını görüyorum. Şunu anlamak mümkün. Acile gelen hasta, kendi aciliyetini biliyor ve bütün hastanenin o anda diğer acil vakaları unutup sadece onun hastasıyla ilgilenmesini istiyor. Bizim doktorlarımız ve bizim için her hasta acildir. Ama aciliyet itibariyle kimin daha acil olduğunu tayin edecek olan o anda orada olan doktordur. Yakınlarımızın geleceği için kaygı duymamız doğrudur ama o kaygı üzerinden başka acil hastaların yakınlarını düşünmeden kendimizi öne alacak şekilde bir tavır sergilediğimizde hele acil birimlerini bu tür müdahalelerle bir kargaşa ortamına sürüklediğimizde nasıl bir büyük suç işlediğinizi soğukkanlı olarak düşündüğünüz zaman anlayabilirsiniz. Hiçbir hastaya ayrıcalık yapılmaz. Aciliyet sıralaması ancak o anda o hastaya müdahale eden doktorlar tarafından bilinir. Dışarıdan birisi bunu tayin edemez" ifadelerini kullandı.

"ŞİDDET UYGULAYANLARIN YÜZDE 40'A YAKINININ ALKOL VE UYUŞTURUCU BAĞIMLISI OLDUĞU ORTAYA ÇIKIYOR"
Başbakan Davutoğlu, sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanların önemli bir kısmının alkol ve uyuşturucu bağımlısı olduğunu kaydederek "Aynı raporu incelediğimde şiddet uygulayanların önemli bir kısmının, yüzde 40'a yakını muhtemelen alkol ve uyuşturucu bağımlısı olduğu ortaya çıkıyor. Dolayısıyla diğer vatandaşlarımızı tenzih ederiz. Ama bir anda alkolün ya da uyuşturucu maddenin getirdiği infial ile veya aşırı tepkiyle o anda bütün acil şartlarının bozulmuş olmasının ortaya çıkardığı tabloya dikkat çekerek aslında bu mücadelenin çok daha geniş kapsamlı bir mücadele olduğunu ortaya çıkarıyor. Uyuşturucu ile mücadele kötü alışkanlıklarla mücadele ile şiddete kadına yönelik şiddette de aynı husus var. O zaman bütün bu mücadelenin ortak bir yönü var. Paradigmatik bir bütünlük içinde bu mücadelelerin alınması lazım" şeklinde konuştu.

"24 SAAT SANA HİZMET VEREN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA SALDIRIRSIN, DİYE HESAP VERİLECEK"
Meclis'te görüşmeleri süren Özgürlüklerin Korunması ve İç Güvenlik Reformu Paketi içerisinde sağlık çalışanlarına yönelik şiddet uygulayanlara karşı düzenlemeler olduğunu hatırlatan Davutoğlu, "Sağlık Hizmetleri Temel Kanununda yer alan suçun şekli ve tutuklama kararı konularında düzenleme yaptık. Şu anda Meclis'te tartışılmakta olan Özgürlüklerin Korunması ve İç Güvenlik Reformu Paketi içinde sağlık çalışanlarına yönelik herhangi bir şiddeti gerçekleştiren fail konusunda da 24 saat gözaltı eğer bu, birkaç kişi tarafından gerçekleştirilmişse 48 saat gözaltı şartı getireceğiz. Hem şifa vermek için gece gündüz çalışan doktora saldıracaksın sonra da hastanenin diğer kapısından çıkacaksın. Böyle olmayacak. Önce bir hesap vereceksin. Hangi hakla gece 24 saat sana hizmet veren sağlık çalışanlarına saldırırsın diye bir hesap verilecek" açıklamasında bulundu.

sağlık
çalışanına
saldırıda
48
saat
gözaltı
şartı
Yorum (3)
İHSAN
EEEE, SONUÇ?
0
Cevapla
postenflamatuar
Sayın Başbakan güzel konuşmuş. Önceki başbakanlarımızdan duymayı isteyip de duyamadığımız lafları ve sözleri söylemiş, gerçekleri söylemiş. Empati yapmış. Eşinin doktor olması gerçekleri görmesine yardım etmiş. Artık kendisi Başbakandır. Hem etkin ve hem de yetkin makamdadır. Kendileri doktor olan bakanlarımız Başbakanın bu sözleri karşısında hicap duyarlar mı acaba? Gerekli yasal düzenlemeler ve pratik uygulamalar yapılıncaya kadar temkinli olmak lazım. Başbakanımızın söz verdiği düzenlemeleri yapması için elbette zamana gerek var. 3 ay mı 5 ay mı o meclisin performansına kalmış. Ama biz hekimler için bunlarla beraber bunlardan daha önemli konu acil görevlendirmeleri ve malpraktistir. Sayın başbakanımızın bunları ele almamasını yadırgamıyorum. Çünkü hekimlerin yarı resmi tek örgütü olan TTB bu konuları 13 marttaki grevinde bile dile getirmemiş! Bu kadar çalışkan, hekimlerden haberdar bir TTB işte.
0
Cevapla
cüneyt beyaz
Tck ya madde eklemeden dostlar alışverişte görsün diye sağlık kanuna koydunuz,yalanlarada devam ediyorsunuz...hakim takar mi sağlık kanunu tck da olmadan
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir