Medimagazin logo

Sağlık Bakanlığı'ndan Zapsu'nun 'drugstore' konseptine fren

Aziz Zapsu'nun sahibi olduğu For You mağazalarına Sağlık Bakanlığı'ndan ceza yolda. Ceza kesilmesi için bakanlığı harekete geçiren şey, For You mağazalarının geçen hafta vitrinlerine astığı "Drugstore (İlaç Market) For You" afişleri oldu. Bu ilan üzerine Sağlık Bakanlığı harekete valiliklere yazı göndererek eczane dışındaki işletmelerin "eczane" veya eczane ifadesinin farklı dillerde karşılığı olan kelimeler ile eczane çağrışımı yapan ibareleri kullanmasının mevzuata aykırı olduğunu bildirdi
Sağlık Bakanlığı'ndan Zapsu'nun 'drugstore' konseptine fren
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Aziz Zapsu'nun sahibi olduğu For You mağazalarına Sağlık Bakanlığı'ndan ceza yolda. Ceza kesilmesi için bakanlığı harekete geçiren şey, For You mağazalarının geçen hafta vitrinlerine astığı "Drugstore (İlaç Market) For You" afişleri oldu. Bu ilan üzerine Sağlık Bakanlığı harekete valiliklere yazı göndererek eczane dışındaki işletmelerin "eczane" veya eczane ifadesinin farklı dillerde karşılığı olan kelimeler ile eczane çağrışımı yapan ibareleri kullanmasının mevzuata aykırı olduğunu bildirdi.

Yazıda, buna uymayan işletmelere valiliklerin ceza kesmesi de istendi. Bakanlığın ayrıca İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'nden bu ibareleri kullanmaya başlayan Four You mağazalarına ceza kesmesini istediği belirtiliyor.

Geçen haftalarda yeni konseptini "DrugStore (İlaç Mağazası) For You" afişleriyle duyuran Four You, tartışma yarattı. Eczacıların ilacın bu tür yerlerde satılmasının yasak olduğuna dair şikayetleri üzerine Sağlık Bakanlığı harekete geçti. İlaç ve Eczacılık Genel Müdürü Mahmut Tokaç tarafından valiliklere gönderilen bir yazıyla, reçeteli/reçetesiz ayrımı yapılmaksızın ilacın eczanelerde satılması gerektiği hatırlatıldı. Eczane dışındaki işletmelerin "eczane" veya eczane ifadesinin farklı dillerde karşılığı olan kelimeleri, eczane çağrışımı yapan ibareleri kullanmasının yasak olduğu ifade edilen yazıda, valiliklerden bu gerekliliklere uymayan işyerleri hakkında yasal işlem yapılması istendi. Bakanlığın "drugstore" isminin kullanılması nedeniyle For You marketlerine ceza kesilmesi yönünde İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'ne talimat verdiği de öğrenildi.

Bitkisel ilaç tartışması yine gündeme geldi
Drugstore tartışması, eczane dışında ilaç satışı ve bitkisel kökenli ilaçların ruhsatlandırılması konusunu da yeniden gündeme geldi. Referans'ın sorularını yanıtlayan Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Başkanı Nurten Saydan, söz konusu firmanın İstanbul'da drugstore adıyla afiş asarak reçetesiz sağlık mamülleri satacağını duyurduğunu ve bu ürünlerin Tarım Bakanlığı'ndan ruhsat almış bitkisel ilaçlar olduğunun görüldüğünü söyledi. İster bitkisel ister kimyasal olsun ilaç formatındaki tüm ürünlerin Sağlık Bakanlığı ruhsatı, kontrolü ve denetiminde olmasının şart olduğunu ifade eden Saydan, oysa bebek mamaları, bitkisel ürün ve vitaminlerin son yıllarda yapılan yasal düzenlemelerle Tarım Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmaya başlandığını hatırlattı. Saydan, bu düzenlemelerin yanlış olduğunu ve ilaç formunda olan tüm ürünlerin kontrolsüz ve bilinçsiz tüketiminin halk sağlığına ciddi zarar vereceğini belirtti.

Geçtiğimiz günlerde çok konuşulan "bitkisel ve zararsız" olarak lanse edildiği halde ölüme yol açan bitkisel zayıflama ilacını hatırlatan Saydan, "Bu ilacın tam olarak analizlerinin bile Tarım Bakanlığı'nca yapılamadığı, yaşanan bu süreçte tüm kamuoyunca görülmüştür. Toplatma kararı ve işlemi bile Sağlık Bakanlığı tarafından yapılabildi. Oysa bu ürünlere ruhsat verilirken, firma beyanı kabul edilmekte ve analizleri yapılmamakta" dedi.

Saydan, vatandaşlara ilacı eczanelerden almaları çağrısı yaparken, "İlaç şekli verilmiş olan tablet, draje, komprime, kapsül, şurup, damla gibi ürünlerin üzerinde 'Sağlık Bakanlığından ruhsatlıdır' yazısı arasınlar" dedi. Saydan, gelinen noktada Bakanlığın söz konusu marketlere ceza kesilmesi yönünde talimat verdiğini kaydederken, bu gelişmenin sektörü rahatlattığını da ifade etti. Türk Eczacıları Birliği (TEB) ise konuya ilişkin açıklamasında, ilaç dışı ürünlerin hangi ilaç ve gıdalarla etkileşime girdiği konusunun eczacıların sahip olduğu bir uzmanlık bilgisi olduğunu vurgulamıştı.


'AFİŞ YANLIŞ ANLAŞILDI'
For You'nun Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Zapsu, geçen hafta Referans'a yaptığı açıklamada For You mağazalarına asılan "DrugStore (İlaç Mağazası) For You" afişinin yanlış anlaşıldığını belirtmiş ve "İlaç satmayı hiçbir zaman düşünmedik. For You'lar her ürünün satıldığı market zinciri olarak yoluna devam edecek" demişti. For You mağazalarının sayısını geçen aylarda yaşadıkları finansal daralma nedeniyle azalttıklarını ve 100'e indirdiklerini ifade eden Aziz Zapsu, yeni bir finansal imkân buldukları için kalan mağazalarını yenileyerek açacaklarını söymemişti. Zapsu şu açıklamayı yapmıştı:

"Mağazalar yenilenirken görsel anlamda çirkinlik yaratmasın diye 'Drugstore For You yakında sizlerle' yazılı afişleri astık. Bu afişin kaygı yaratacağını düşünemedik. Mağazaların sıhhat kazanması için daralttık, küçülttük. Mağazaların içlerini toparlayıp bakım yapalım, mallar eksilmişti onları tamamlayalım dedik. Bunun için de ay sonunu seçtik. Dışarıdan kâğıt kötü göründüğü için de hoş görüntü verelim istedik."


DRUGSTORE NE DEMEK
Batılı ülkelerde reçetesiz ilaçların satıldığı mağazalara drugstore adı veriliyor. Türkiye'de de Meclis'e sunulan bir yasa teklifinde yapılan değişiklik ile besin takviyeleri, vitamin grupları, ağrı kesiciler, pastiller gibi reçetesiz satılan ilaçların mağazalarda (Drugstore) satılmasının önünü açıyor.

Referans

sağlık
bakanlığı'ndan
zapsu'nun
'drugstore'
konseptine
fren
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir