Medimagazin logo

Sağlık bakanından 'kot taşlayıcıları'na çağrı

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kot taşlama işinde çalıştıkları için silikozis hastalığına yakalananlara, ''bunu tazmin ettirecek şekilde hukukun kapısında olmaları'' çağrısında bulunarak, sosyal güvencesi ya da Yeşil Kartı bulunmadığı için tedavilerini yaptıramayanlara yardımcı olacaklarını bildirdi
Sağlık bakanından 'kot taşlayıcıları'na çağrı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kot taşlama işinde çalıştıkları için silikozis hastalığına yakalananlara, ''bunu tazmin ettirecek şekilde hukukun kapısında olmaları'' çağrısında bulunarak, sosyal güvencesi ya da Yeşil Kartı bulunmadığı için tedavilerini yaptıramayanlara yardımcı olacaklarını bildirdi.Akdağ, büyük hastanelerde meslek hastalıklarının iyi takip edilebileceği üniteler kurulmasının planlandığını da açıkladı.

Silikozis hastalığına yol açan olumsuz iş yeri şartları için Sağlık Bakanlığının ayrıca bir yasaklama yapmasına gerek olmadığını, iş kanunlarının işyerlerindeki sağlıkla ilgili hususları kapsadığını belirten Akdağ, mevcut mevzuata rağmen silikozisten korunmayan hastaların sayılarının artması üzerine sağlıkla ilgili genel hükümler çerçevesinde yasaklama kararı aldıklarını anlattı.

Bilimsel komisyon kararıyla yapılan bu yasaklamanın, mevcut mevzuatı güçlendiren bir karar olduğunu belirten Akdağ, kendi işçilerine zarar verecek şekilde üretim yapan bütün işyeri sahiplerinin, kanuna karşı suç işlediğini söyledi.

Akdağ, ''Bütün işyeri sahiplerini, sanayicileri insan sağlığıyla ilgili bu kurallara uyma konusunda uyarıyorum ve hassasiyete davet ediyorum. Hukuk kendi mecrasında nasıl gider bilmiyorum ama şahsi kanaatimi söyleyeyim. Bir işyerinde bu şekilde silikozise uğramış bir vatandaşımız, kardeşimiz mutlaka bunu tazmin ettirecek şekilde hukukun kapısında olmalıdır'' dedi.

Genel kuralların aslında herkesin ne yapması gerektiğini içerdiğini belirten Akdağ, ''Bütün sanayicilere, herkese... İnsan sağlığı kadar değerli hiçbir şey olamaz'' ifadesini kullandı.

Akdağ, sosyal güvencesi olanların tedavilerini tüm sağlık kurumlarında yaptırabileceğini, bu güvenceye sahip olmayanların ise Yeşil Kart alarak tedavi olabileceklerini belirterek, ''Bürokratik süreçlerden dolayı bunların hiç birinden yararlanamıyorlarsa mutlaka bize müracaat etsinler. Onlara yardımcı olmanın yolunu buluruz'' dedi.

-MESLEK HASTALIKLARI BİRİMLERİ KURULACAK-

Geçmişte meslek hastalıkları hastanelerinin hizmete sunulduğunu hatırlatan Akdağ, bu konuda yürütülen yeni çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi:

''Olayı biraz daha geniş boyutuyla değerlendiriyoruz. Çalışmaları bir uzman heyete yaptırıyoruz. Yığılımlar nerede, hangi hastalık gruplarında, hangi bölgelerde oluyor, bunlara karşı hangi bölgede hastanelerin hangi kısımlarını daha da güçlendirelim ona bakıyoruz. İlla ki ayrı meslek hastalıkları hastaneleri oluşturulması gerekmeyebilir. Önemli olan güçlü hastanelerde meslek hastalıklarının iyi takip edilebileceği üniteler olsun. Çünkü tıp artık hastaneleri farklılaştırıp bir yere götürmekten çok entegre çalışmayı zaruri hale getiriyor. Önemli olan buradaki yaklaşımı güçlendirmek.''

Yeni çalışma kapsamında göğüs hastalıkları hastaneleri gibi sağlık kurumlarında meslek hastalıkları ile ilgili birimlerin güçlendirilmesi yoluna gidilebileceğini bildiren Akdağ, ''Bunun kaç hastanede yapılması planlanıyor?'' sorusuna, ''Şu anda bir sayı söyleyemem. Üzerinde çalışıyoruz. Bir taraftan da mevcutları güçlendirerek devam ediyoruz'' yanıtını verdi.

Zaman

sağlık
bakanından
'kot
taşlayıcıları'na
çağrı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir