Medimagazin logo

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu Şırnak'ta

Bakan Müezzinoğlu: "2018'de sağlık turizminden 10 milyon dolar gelir elde etmeyi hedefliyoruz"
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu Şırnak'ta
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ŞIRNAK (AA) - Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye'nin 2018 yılında sağlık turizminden 10 milyar dolar gelir elde etmeyi hedeflediğini söyledi.

Bakan Müezzinoğlu, beraberinde AK Parti Şırnak Milletvekili Mehmet Emin Dindar ve AK Parti İl Başkanı Mehmet Demir ile Şırnak merkeze bağlı Kasrik ve Kumçatı beldelerindeki seçim bürolarını ziyaret ederek, Şehri Nuh Otel'de Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen Tıp Balosu'na katıldı.

Müezzinoğlu, baloda yaptığı konuşmada, sağlık çalışanlarının bayramını kutlayarak, insanlık tarihinin en eski mesleği olan sağlıkçıların gelecekte de en saygın meslek olacağını belirtti.

Türkiye'de 11 yılda sağlık alanında sessiz bir devrim yaşandığını ve bunu da fedakar sağlık çalışanlarıyla yaptıklarına dikkat çeken Müezzinoğlu, "Türkiye'de hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. 11 yıllık sesiz devrimin ruhunu sağlıkta olduğunu gördük. Bugün Dünya Sağlık Örgütü'nün ve Avrupa ülkelerinin Türkiye'nin yakaladığı sağlıkta başarılı dönüşü algılamakta zorladıklarını ifade ediyorlar" dedi.

Sağlık hizmetleri alanındaki memnuniyetin 2013 yılında yüzde 75'e çıktığını vurgulayan Müezzinoğlu, AK Parti'nin milletin partisi ve hizmetkarı olduğunu söyledi.

Milletin sağlık alanında emniyet ve güven duyabileceği adres olduklarını ifade eden Müezzinoğlu, bunu büyük oranda başardıklarını bildirdi. Türkiye'nin yeni yapılacak şehir hastaneleriyle 5 yıl sonra toplamda 95 bin yatak kapasiteli modern hastanelere kavuşacağına dikkat çeken Bakan Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

"Önümüzdeki dönemde çok önemli hedeflere doğru gidiyoruz. Şu an inşası devam eden 31 bin yatak kapasiteli hastanelerimiz var. Bunların bir kısmı bu yıl hizmete girecek, bir kısmı önümüzdeki yıl ama en geç 3 yıl sonra bu milletin hizmetine girecek. Diğer taraftan kamu, özel sektör işbirliği ile şehir hastaneleri projesini bu ülkeye kazandırıyoruz. 24 bin yatak kapasiteli şehir hastaneleri, 15 şehir hastanesinin sözleşmeleri yapıldı ve 1 ay içerisinde ek sözleşmelerini tamamlayacağız. 3 yıl içerisinde bu 24 bin yatak kapasiteli hastaneler bu milletin hizmetine girecek. Bu yılda 24-25 bin yatak kapasiteli şehir hastanelerinin projelendirme safhasına giriyoruz."

Müezzinoğlu, bu yıl bir taraftan projelendirip, bir taraftan ihalesini yaptıkları hastanelerle 5 yıl sonra bütün yatakları nitelikli, fiziki mekanları gelişmiş, çağdaş ve modern toplam 95 bin yatak kapasiteli hastanelere kavuşmuş olacaklarını vurguladı.

- 1 milyar nüfusa sağlık hizmeti

Türkiye'de 2002 yılında cebinde parası olan 110 bin kişinin Almanya, İngiltere, Fransa veya ABD'ye tedavi için gittiğini anımsatan Müezzinoğlu, yaklaşık 1,5 milyon dolar harcadıklarına dikkat çekti.

"Ama 2013 yılında yaklaşık 500 bin yabancı ve içerisinde Almanlar, İngilizler, Fransızların olduğu insanlar 2,5 milyar dolar ülkemize tedavi için para bıraktılar. Niye? Türkiye'nin hekimlik standardı yüksek de ondan. Türkiye'nin sağlık standartlarında bir kaliteyi yakaladık da ondan. 2018'de sağlık turizminden 10 milyon dolar gelir elde etmeyi hedefliyoruz" diyen Müezzinoğlu, 1 milyar nüfusa sağlık hizmeti sunabilen, bölgenin sağlık merkezi olabilen ülke olmayı hedeflediklerini belirtti.

sağlık
bakanı
müezzinoğlu
şırnak'ta
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir