Medimagazin logo

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu gündemi değerlendirdi

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "2023 hedeflerine ulaşılabilmesi için sağlıklı bir demokrasiye, milli iradenin sağlığnın korunmasına, sandığa müdahalenin olmamasına ihtiyacımız var" dedi.
 Sağlık Bakanı Müezzinoğlu gündemi değerlendirdi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Müezzinoğlu, İstanbul Les Ottomans Otel'de sağlık muhabirleriyle bir araya geldi.

Sağlık alanında arzulanan hedeflere ulaşılabilmesi için demokrasinin varlığının şart olduğunu belirten Müezzinoğlu, "2023 hedeflerine ulaşılabilmesi için sağlıklı bir demokrasiye, milli iradenin sağlığnın korunmasına, sandığa müdahalenin olmamasına ihtiyacımız var" diye konuştu.


Siyasi ve sağlık gündemine ilişkin açıklamalar da yapan Müezzinoğlu, Türkiye'nin sağlık hizmeti sunumunda dünyanın en iyi ülkelerinde bulunan her türlü imkana sahip ve onlarla yarışabilir bir durumda olduğunu söyledi.

Eksikliklerin giderilmesi için her türlü teknolojik ve yasal düzenlemelerin yapıldığına değinen Müezzinoğlu, Türkiye'nin sağlık hizmet tüketiminde elde ettiği başarıyı sağlık üretiminde de yakalayabilmesi için çalışmaların yapıldığını ifade etti. Müezzinoğlu, "Ülkemiz güçlü bir sağlık tüketicisi konumunda. İlacı tüketiyor, tıbbi teknolojiyi tüketiyor ama bu alanda üretici konumuna gelmesi için sorumluluk üstlenmesi gerekiyor. Sağlık hizmetleri tüketicisi olmaktan, sağlıkta üretici olan bir ülke konumuna geçmesi gerekiyor" diye konuştu.

Bunun için gerekli olan tüm paydaşlarla iş birliğinin yapıldığınını vurgulayan Müezzinoğlu, bu hedef için çalışıldığını söyledi.

Müezzinoğlu, Türkiye'de sağlık turizminde de aldığı payı artırmak için çalıştığını dile getirerek, tıbbi uygulamalarda dünyanın en ileri ülkelerin seviyesinin yakalandığını aktardı. Müezzinoğlu, "Önümüzdeki ilk 5 yılda sağlık turizminden bugün aldığımız 1,5 milyar TL'lik payı 9-10 milyar TL'ye ve 2023 yılında da 20-23 milyar TL'ye çıkarmayı hedefliyoruz" ifadesini kullandı.

Türkiye Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nin kurulması için de yasal düzenlemelerin yapılmasının hedeflendiğine değinen Müezzinoğlu, bunun için yasal düzenlemelerin bu yıl içinde yapılmasını öngördüklerini belirtti.

-''Uyuşturucu ile mücadelede yerel yönetimler öne çıkacak''

Bir ülkenin geleceğinin korunmasının ancak sağlıklı gençlerle mümkün olduğunu vurgulayan Müezzinoğlu, son günlerde ''Bonzai'' ile gündeme gelen uyuşturucu ile mücadele hakkında da bilgi verdi. Müezzinoğlu, bu konuda 6 Bakanlıkla iş birliği içinde çalışıldığını anlatarak, mücadelede yerel yönetimlere ağırlık verilmesinin önemli olduğunun altını çizdi. Bakanlarla Sağlık Bakanlığı bünyesinde yapılan toplantıda Türkiye'nin uyuşturucu ile mücadelede yeni vizyonunu belirlediklerini dile getiren Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

"Şu anda bütün Bakanlıklarda, önce kendi Bakanlık dinamiklerimizle ne yapabiliriz ve burada daha dinamik şekilde hükümet olarak ne yapabiliriz diye müşteşar yardımcıları düzeyinde görevlendirmeleri yaptık. Pazartesi günü ekip, kendi arasında toplantılarını yapacak. 15 gün içinde de bize almamız gereken önerileri taşıyacaklar. Türkiye'nin uyuşturucu ile mücadelede yeni bir vizyonunu oluşturumaya çalışacağız."

Türkiye'nin tütünle mücadelede elde ettiği başarının uyuşturucu ile mücadelede de yakalanmasının hedeflendiğine dikkati çeken Müezzinoğlu, bu konuda ailelere de görevler düştüğünü söyledi. Müezzinoğlu, ailelerin evlatları ile ilişkilerinin güçlendirilmesi gerektiğini aktardı.

Bir gazetecinin AMATEM'lerdeki yatak sayısının yetersiz olduğuna ilişkin sorusuna üzerine Bakan Müezzinoğlu, yatak sayısının artırılması için çalışmaların ve değerlendirmelerin yapıldığını ve tedavi sonrası rehabilitasyon merkezlerinin dinamiklerinin de güçlendirildiğini ifade etti.

Müezzinoğlu, İstanbul'da su kalitesinin kötü olduğuna ilişkin bir soru üzerine de su sıkıntısının şu an için söz konusu olmadığını belirtti. Su analizlerinin düzenli olarak yapıldığını ve bu analizlerin tüm illerde gerçekleştirildiğini belirten Müezzinoğlui, bunun sadece İstanbul ile sınırlı olmadığına işaret etti.

Tütünle mücedeleye ilişkin sorular üzerine de Müezzinoğlu, hastaneler, alışveriş merkezleri, çocuk ve yetişkin parklarına yönelik yeni düzenlemelerin hazırlandığını söyledi. Çocuk parklarında kesinlikle sigare içilmesine izin verilmeyeceğine değinen Müezzinoğlu, açık alandaki restoranların bir köşesinde sigara içme alanı oluşturulacağını söylediı. Müezzinoğlu, nargileyle ilgili mücadelenin de devam ettiğini vurguladı.

Tıp fakültelerinin durumuna ilişkin bir soruya karşılık da Müezzinoğlu, Bakanlık olarak tıp fakültelerinin daha da güçlü hale gelmesini istediklerini söyledi. Müezzinoğlu, "Biz, üniversitelerimizin, tıp fakültelerinin dinamiklerinin çok daha iyi hale gelmesi için her türlü desteği gösteririz. Biz, üniversitelerimizin zayıflamasını değil, çok daha iyi hale gelmesini arzu ediyoruz" diye konuştu.

''Tam Gün'' ile ilgili yapılmak istenilenin de üniversitelerin güçlenmesine yönelik olduğunun altını çizen Müezzinoğlu, "Marka değeri olan hocayla marka değeri olan hocayı birlikte geliştirebilmektir" dedi.

sağlık
bakanı
müezzinoğlu
gündemi
değerlendirdi
Yorum (7)
turist sağlığı
kamu hastanelerinde turizm sağlığı gelirleri adı altında ayrı bir döner sermaye havuzu oluşturulmalıdır ve buradan farklı bir ödeme yapılmalıdır.Ülke kazanacaksa hekimde kazanmalıdır.
0
Cevapla
recep ak
aman yıpranma payı,emekli maaşlarının düzeltilmesi, performans sisteminin revize edilmesini sürekli gündemde tutalım.
0
Cevapla
Opr.Dr.Rasim Levent Kılıçaslan
MEMUR ZAMMI NE OLDU SAYIN BAKANIM ? 16.Temmuz.2014 Çarşamba akşamı Memur-Sen (Sağlık-Sen)'in 5 yıldızlı otelde düzenlediği iftara katılmıştınız. Memurlar 90 yıllık Cumhuriyet tarihinde ilk kez enflasyona rağmen maaş zammı alamadı. Gecede Sendikanıza teşekkür ettiniz. AMA SAĞLIK ÇALIŞANLARI BİLİNİZ Kİ O SENDİKAYA HAKKINI HELAL ETMİYOR. Yanınızda Sağlık-Sen (Memur-Sen) eski genel başkanı ve partinizin teşkilatlanmadan sorumlu genel başkan yardımcısı Urfa milletvekiliniz de var mıydı ? Size nasıl yetkili sendika olduklarını anlatabildi mi ?
0
Cevapla
Cenk
Emekli hekimler ve Kurum hekimleri size sevgi ve saygılarını sunuyor, çok yakında yapacağınız bir "maş iyileştirme zammı" için
0
Cevapla
mustafa
emekli hekim maaş zammı ne oldu sayın bakanım?
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir