Medimagazin logo

Sağlık Bakanı Koca'dan 'Diyarbakır' yorumu: 3 hafta öncesine göre vakalar yüzde 49 düştü

Sağlık Bakanı Koca, Diyarbakır'da Kovid-19 vakalarında 3 hafta öncesine kadar ciddi bir yoğunluk yaşadıklarını söyledi. Koca, "Bu dönemde yaptığımız hızlı ve etkili müdahalelerle bugün durum önemli ölçüde kontrol altına alınmış oldu" dedi
Kaynak: Independent Türkçe
Sağlık Bakanı Koca'dan 'Diyarbakır' yorumu: 3 hafta öncesine göre vakalar yüzde 49 düştü
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu'nu ziyaret ederek, kentteki koronavirüs (Kovid-19) salgını ve sağlık yatırımlarına ilişkin bilgi aldı. 

Bakan Fahrettin Koca, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, ziyarete Vali Karaloğlu ile görüşerek ve durum değerlendirmesi yaparak başladıklarını söyledi.

Koronavirüs salgınının Diyarbakır'daki seyri ve ildeki sağlık yatırımlarının en önemli iki gündem maddeleri olduğunu aktaran Koca, sağlık hizmetlerinin seyri, ihtiyaçları ve çözüm talepleri konusu hakkında bilgi edinme ve istişare fırsatı bulduklarını belirtti.

"İncelememizi tamamladıktan sonra önemli açıklamalarımız olacak"

Köklü bir tarih ve kültür barındıran kadim şehir Diyarbakır'ın tarımıyla, ticaretiyle, dinamik nüfusuyla büyüyen ve gelişen bir il olduğunu anlatan Koca, buna paralel olarak sağlık alanındaki ihtiyaçlarının arttığını, koronavirüs salgınıyla bunun daha da büyüdüğünü gördüklerini ve adımlarını buna göre atacaklarını bildirdi.

Bakan Koca, "Az önceki görüşmemizde Sayın Valimizle il merkezimiz ve ilçelerimizde yapılmış yatırımlara rağmen Diyarbakır'ın ihtiyaç duyduğu ve projeye alınması düşünülen sağlık tesisleri hakkında detaylı değerlendirmelerimizi de yapmış olduk. Gün içinde incelemelerimizi tamamladıktan sonra akşam bu konuda önemli açıklamalarımız olacak" diye konuştu.

 "Türkiye dünyada filyasyonu, yani temaslı takibini en iyi yapan ülkelerden biri"

Salgında mart ayından beri büyük bir mücadele verdiklerini, birinci dalganın ikinci pikini yaşadıklarını ifade eden Koca, şunları kaydetti:

Ülke genelinde vaka sayıları artışa geçti. Diyarbakır bu anlamda Sağlık Bakanlığı olarak mercek altına aldığımız merkezlerden biri oldu. Son dönemde yüksek vaka artışlarını gördüğümüz illerden biri haline geldi. Geçtiğimiz haftalarda bölge hastanelerimizdeki yoğunluk sizlerin de malumu. Yalnızca Diyarbakır'da değil genel olarak Güneydoğu Anadolu illerimizde sıkıntılı günlerden geçtik.

Bölgedeki valilerle, il müdürleriyle, başhekimlerle, sağlık ordusuyla yürüttükleri sıkı koordinasyon ile mücadeleyi sürdürdüklerini vurgulayan koca, devamında şunları söyledi:

Diyarbakır'da 3 hafta öncesine kadar ciddi bir yoğunluk yaşadık. Bu dönemde yaptığımız hızlı ve etkili müdahalelerle bugün durum önemli ölçüde kontrol altına alınmış oldu. Diyarbakır'daki mevcut 200 filyasyon ekibimizi hızla 385'e çıkardık. Her zaman altını çiziyorum, temasları ne kadar erken izole edebilirsek salgın kontrolünde o kadar başarılı oluruz. Önemli olan temasları ve pozitif olan vakaları erken dönemde izole etmek olmalı. Türkiye dünyada filyasyonu, yani temaslı takibini en iyi yapan ülkelerden biri. Bu gücümüzü Diyarbakır'da yoğun şekilde sahaya sürdük. Bugün rahatlıkla söyleyebilirim ki 3 hafta öncesine göre vaka oranımız yüzde 49 oranında düşmüş durumdadır.

"Unutulan tedbirler hepimize acılar yaşatıyor"

Önemli bir konunun da hastaların ortalama yaşındaki yükseliş olduğunu belirten Koca, "Ne yazık ki ağır hastalarımızın ve vefatların da artışına sebep oluyor. Unutulan tedbirler hepimize acılar yaşatıyor. Temizlik, maske mesafeden taviz veren her ilimizden bu tabloları görüyoruz. Bu anlamda Diyarbakır başta olmak üzere bölgedeki tüm hemşehrilerimi bir kez daha tedbirlere sıkı sıkı sarılmaya davet ediyorum" diye konuştu. 

Koca, bölgedeki durumu yerinde görmek, acil müdahale gerektiren konulara çözüm üretmek için Diyarbakır'da bulunduklarını kaydetti.

koronavirus
saglik bakani
fahrettin koca
kovid-19
diyarbakir
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir