Medimagazin logo

Sağlık Bakanı: Ankara, İstanbul, İzmir... Özellere kadro da yok yatak da yok!

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı kurulacağını belirterek "İlk aşamada 6 enstitü kuracağız. Bu yıl sonuna kadar Türkiye Kanser Enstitüsünü ve Türkiye Sağlık Akreditasyon Enstitüsünü kurmuş olacağız" dedi.
Sağlık Bakanı: Ankara, İstanbul, İzmir... Özellere kadro da yok yatak da yok!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Müezzinoğlu, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesinin açılışına katıldı. Müezzinoğlu, törende yaptığı konuşmada, "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın, insanı yücelt ki devlet yücelsin" ilkesinden hareketle insanı merkeze aldıklarını, Türkiye'deki sağlık sisteminin ulaştığı noktayı yakalamada bu anlayışın ve üniversite hocalarının katkısının büyük olduğunu dile getirdi.

Türkiye'nin sağlık turizmi için sahip olduğu potansiyele işaret eden Müezzinoğlu, ülkenin vizyonu ve altyapısıyla daha iyi noktalara ulaşacağını belirtti.

-Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı-

Sağlık alanında yapılacak atılımlara da değinen Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

"Bakanlar Kurulunun imzasından çıktı, muhtemelen yarın da Meclis'e havale edeceğiz. Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığını kuruyoruz, ilk aşamada 6 enstitü kuracağız. Bu yıl sonuna kadar Türkiye Kanser Enstitüsünü ve Türkiye Sağlık Akreditasyon Enstitüsünü kurmuş olacağız. İstiyoruz ki Türkiye artık sağlık Ar-Ge dinamiklerini de güçlü hale getirsin ve sağlık Ar-Ge'sinde özellikle Kanser, Anne Çocuk ve Ergen Sağlığı, Kronik Hastalıklar Enstitüsü gibi, 3 yıl içinde tamamını kurmayı planladığımız bir yol haritasını inşallah bu dönem Meclis kapanmadan yani haziran ayı içinde yasalaştırmayı düşünüyoruz. Bunu başardığımızda Türkiye bilimsel anlamda dünya ile yarışabilecek standartların da peşinde koşma gayretinde olacak."

Müezzinoğlu, üniversitelerin bu bağlamda büyük öneme sahip olduğunu, açılışı yapılan hastanenin Ankara'ya katkı sağlayacağını ve yeni kurulacak şehir hastaneleriyle de başkente yakışan seviyenin yakalanacağını söyledi.

-Üniversite hastanelerinin sorunları-

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş de, 42 milyon liraya mal olan, yeni yapılan çocuk hastanesiyle tıp fakültesinin 19. binasının açıldığını bildirdi.

Konuşmasında üniversite hastanelerinin sorunlarına da değinen İbiş, daha çok komplike hastalara bakıldığı için bu hastanelerde maliyetin arttığını ifade etti.

Sağlık uygulama tebliği (SUT) fiyatları artmadığı için sıkıntılar yaşadıklarını aktaran İbiş, üniversite hastanelerinin ödediği denge tazminatının büyük bir yük olduğunu savundu.

Konuşmalardan sonra Müezzinoğlu, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve üniversite yetkilileri çocuk hastanesini hizmete açtı.

-Özel hastanelere verilecek kadrolar-

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, özel bir hastanenin açılışında yaptığı konuşmada da 10 yıl önce özel hastanelere sadece parası olanların gidebildiğini, sağlığa hakkaniyetli ulaşım anlayışından hareketle gelinen noktada bu durumun değiştiğini bildirdi.

Türkiye'de doktor ve hemşire sayısı, kişi başına sağlık harcaması gelişmiş ülkelerin üçte biri oranında olmasına rağmen, sağlık hizmetlerinden memnuniyetin yüzde 75 olduğunu, bunu yakalayan çok az ülke bulunduğunu anlatan Müezzinoğlu, 10 yılda gerçekleştirilen "sessiz devrim"le bu başarıya imza atıldığına işaret ederek elde edilen başarıda siyasi irade ve sağlık çalışanlarının fedakarlığının payına dikkati çekti.

2004'de özel sektör 4,5 milyon muayene yaparken bugün bu sayının 67 milyona ulaştığını söyleyen Müezzinoğlu, "Yani 2004'de toplam muayenedeki oranı 3,6 iken bugün oranını yüzde 17,8'e yükseltmiş" dedi.

Yoğun bakım yatak sayısı bakımından özel sektörde Sağlık Bakanlığı hastaneleriyle hemen hemen aynı oranda artış olduğunu ifade eden Bakan Müezzinoğlu, yoğun bakım hizmetlerinde özel, kamu, üniversite ayrımı olmadan hiçbir katkı ve katılım payı alınmadığını anımsattı.

Müezzinoğlu, Bakanlığının özel sektörden daha modern, ileri teknolojiye sahip hastaneler yaptığını, şehir hastaneleriyle bunun daha ileri boyuta taşınacağını, gelecek ve sonraki yılda Bakanlık hastanelerinde 32 bin yeni yatak kapasitesi oluşturulacağını söyledi.

En büyük sorunlarının hekim açığı olduğunu vurgulayan Müezzinoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu hekim açığını, nüfusun yoğun olduğu Ankara, İstanbul, İzmir gibi üniversitelerimizin, eğitim araştırma hastanelerimizin yoğun olduğu merkezlerden ziyade, nüfusun yoğun olmadığı ve vatandaşın da hizmet beklediği 5. ve 6. bölgelerdeki özel sektör dinamiklerini en az Ankara, İstanbul, Bursa gibi istiyoruz. Ankara'daki özel sektör payı yüzde 30'lardayken 5. ve 6. bölgede özel sektör payı yüzde 5-6'lardaysa biz artık o yüzde 5'ler yüzde 10'ları geçmediği sürece Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Konya'ya özel sektöre yeni yatak kapasitesi veya kadro açamayacağımızı buradan bilmelerini isteriz."

Vatandaşın sağlık hizmetlerine hakkaniyetli ulaşımını ilke edindiklerini ifade eden Müezzinoğlu, "İstanbul, Ankara'daki elinin altında bulurken Hakkari, Siirt, Batman, Van, Ağrı, Ardahan'daki veya Nevşehir, Niğde'deki bir çok sorundan sonra ulaşabiliyorsa bu hakkaniyetli dağılımla ilgili planlamaları yapmak da Sağlık Bakanlığı olarak görev ve sorumluluğumuz" diye konuştu.

Bakan Müezzinoğlu, sağlık turizmi açısından da hedefleri olduğunu, bu alanda farklı dinamiklerin yakalanması gerektiğini anlattı.

Konuşmaların ardından Müezzinoğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, milletvekilleri ve diğer yetkililer, kurdele keserek hastaneyi hizmete açtı.

sağlık
bakanı:
ankara
i̇stanbul
i̇zmir...
özellere
kadro
da
yok
yatak
da
yok!
Yorum (8)
n.p.
izmir kuzey genel sekreterliği,sizin,kanser ve kronik hastalıklar enstitüsü projenizden haberdar değil galiba.çok yüksek borcu olan izmir tepecik eğitim hastanesine kalkıp birde tepecik göğüs hastalıkları hastanesini bağlıyor çünkü.önce tepecik eğitim araştırma hastanesinin borçlarını ve mali durumunu bir inceletseniz ve sorumlularından hesap sorsanız ya sayın bakanım.
0
Cevapla
Uzcbk
Herşeyde serbest ekonomi kuralları geçerli ama sağlığa gelince devlet sosyalist oluyor. Mecburi hizmet yapacaksın, kadroyu ancak ben belirlerim. Oldu herşey kapitalist sağlık sosyalist( sözde). Ama olan hep doktora oluyor. Niye bizde futbolcular gibi kendi bonservisimize yani kadromuza sahip olmayalım. O zaman o özel hastane patronları kapımıza gelsinler
0
Cevapla
ahmet kaya
Devletin gelişmemiş bölgelere orantısal olarak daha fazla kaynak harcaması sadece kaynak israfına ve vergi mükelleflerinin ödediği paranın yanlış kullanılmasına yol açmıştır. eğer bu sistem başarılı olsaydı doğu bloğu ülkeleri gelişirdi. mecburi hizmet gibi adeletsiz uygulamalar hem genç hekimlerin şevkini kırmakta hem de aile bütünlüğüne ciddi zarar vermektedir. oysa doktoruna hemşiresine öğretmenine biraz daha fazla para verse gönüllülük yoluyla kolaylıkla çözülür. Benim çoluğum çocuğum buradayken kimse bana oralarda hizmet aşkı ile çalışmamı beklemesin.. türk tabibler birliğinin birinci sorunu mecburi hizmetin zorunluluktan çıkartılması gerekir. zaten orada ilk basamakta çözülemeyen hastalar 45dk istanbula gelebiliyor..
0
Cevapla
Osman D
Ben Sn. Müezzinoğlu ile bir hastane ziyaretleri sırasında tanışma imkanı buldum. Mütevazi, hoşsohbet, yapıcı ve tutarlı bir kişiliğe sahip. Tabii, aynı kabinenin üyesi olduğu için önceki bazı hataları açıkça söyleyemiyor. Ancak ben kendilerinin göreve geldiğinden beri R.Akdağ hocanın oluşturduğu doktor düşmanı havayı az ya da çok silmek için çaba gösterdiğinin de farkındayım. Meslek kuruluşları, kendisine makul tekliflerle giderlerse sonuç alabilirler diye düşünüyorum. Diğer yandan özel hastaneler için gösterdiği bu tavrını da destekliyorum. Çünkü özel hastane sayısındaki artış nedeni ile büyük illerde iş gerçekten çığırından çıkmış durumda. Buna gerçekten de birilerinin dur demesi gerekiyordu.
0
Cevapla
Emin
Hala bekliyoruz... Emekli hekim ve Kurum hekimlerinde acil bir iyileştirme yapmanızı hala sabırla bekliyoruz sayın Bakanımız..
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir