Medimagazin logo

SABİM platformuna üye doktorlar iş bıraktı

Sağlık ve Sosyal Hizmet Birlik ve Mücadele Platformuna (SABİM) bağlı sağlık çalışanları, Türkiye genelinde özlük haklarının ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi için iş bıraktı.
Kaynak: AA
SABİM platformuna üye doktorlar iş bıraktı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bilkent Şehir Hastanesi önünde toplanan sağlık çalışanları, pankart açıp slogan attı. Grup adına yapılan açıklamada, 1-2 Ağustos'ta ülke genelinde iş bırakma kararı alındığı hatırlatıldı.

Açıklamada, tırnak makasıyla AVM'lere dahi girilemeyen bir zamanda, sağlık çalışanlarının silahla polikliniğe girip ateş edebilen kişilerle iç içe oldukları ifade edildi.

Alım gücünün hızla azaldığı, beslenme, eğitim ve barınma ihtiyaçlarının karşılanmasında zorluk yaşandığı belirtilen açıklamada, fazla çalışma ücretinin yetersiz olduğu savunuldu.

Toplu sözleşme görüşmelerine katılan yetkili sendikanın da eleştirildiği açıklamada, "Sendikal ikramiyenin barajlara bağlanmasını, yetkili sendika tarafından kullanılan ve ayrımcılığa yol açan 'tabip dışı' ifadesini kabul etmiyoruz." ifadelerine yer verildi.

Sağlığın en temel hak ve sağlık hizmetlerinin ise bir ekip işi olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Ülkemizde oluşacak ideal sağlık sisteminin en büyük destekçisi olan bizler, hastalarımızın nitelikli tedavi olma, bakım alma ve iyileşme hakkını savunduğumuzun bilinmesini arzu ediyoruz. Pandemide, depremlerde ve her türlü zorlu şartlarda halkımıza ve hastalarımıza verdiğimiz fedakarca hizmetin unutulmamasını bekliyoruz. Nitelikli sağlık hizmeti için verilecek bu mücadelede sadece kendimiz için değil, hastalarımız için de mücadele ettiğimizin bilinciyle, tüm halkımızı yanımızda olmaya davet ediyoruz."


 

is birakma
Yorum (8)
nevzat kulukçu
kömür madencileri, ağır işçiler aklıma geliyor da ''yükü öküz çeker ama hep kağnı gıcırdar'' sözü aklıma geliyor.
2
Cevapla
A.İ
bu grevin sebebi nedir ? temmuz maaşım: maaş +sabit + temel döner 54 bin lira. teşvik: 35 bin. mesai dışı döner 20 bin. i̇çap ve nöbet 13 bin. toplam 123 bin lira. olması gereken nedir: cumhurbaşkanı maaşını mı geçmek?
2
Cevapla
Devrimci Derviş
daimi muhalif olarak yazıyorum. doktorlar, cumhuriyet tarihinin hiç bir döneminde bu kadar koruma ve ilgiye mazhar olmadı. malpraktis kurulu oluşturan, döner sermaye ve maaşlarda iyileşme için kendini risken atan bakanımız, kapitalist sistemin bir numunesi olsa da, işini gerçekten hakediyor.
3
Cevapla
yavuzergün
işçiler iş bırakıp hakkını aldı maşallah , tabii doktorlar da hakkını alsın ama unutmayalım ki en düşük doktor maaşı afrika dahil yıllık yüzbin dolardan, avrupa da en düşük maaş 3.1 trilyondan başlıyor, üstelik avrupada etin kilosu daha ucuz diye türkiye olarak et ihiyacımızı avrupadan aldık..vb...
4
Cevapla
halil akçay
@a.i̇ kimse senin maaşını merak etmiyo, her haberin altına şu kadar bu kadar maaş alıyorum yazmışsın, hekim olduğunuzu da düşünmüyorum, nöbet, döner rakamları tamamen yalan, uçurmuşsunuz. bıktık artık sizden hekim düşmanları
7
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir