Medimagazin logo

Rota virüsü aşı takvimine alınsın

Ege Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Zafer Kurugöl, Türkiye’de özellikle 5 yaşın altındaki çocuklarda ishal dolayısıyla ölümlere, 500 bine yakınının da hastanede tedavi görmesine neden olan ‘rota’ virüsüyle ilgili uyarıda bulundu.
Kaynak: MİLLİYET
Rota virüsü aşı takvimine alınsın
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 Hijyen koşullarına uymanın ishalle mücadelede etkili olduğunu dile getiren Prof. Dr. Kurugöl, ishalin daha uzun süreli ve ileriki yaşlarda da beslenme bozulukluğu yaşatan türüne neden olan rota virisüyle mücadelenin en etkin yolunun aşı olduğunu söyledi.

‘Hijyen yetersiz’
Hijyen kurallarına uyulması durumunda diğer ishal türleriyle önemli ölçüde mücadele edilebildiğini söyleyen Prof. Dr. Kurugöl, “Ancak bu virüs vatandaşlarımız arasında pek bilinen bir rahatsızlık değil. Oysa 0-5 yaş arasındaki çocuklarda en fazla görülen rahatsızlık türü ishal ve bu ishale en fazla neden olan etken ise işte bu virüs. Maalesef bu virüsle mücadelede sadece hijyen kurallarına uyma, temiz yiyecekler yemek de yeterli değil” dedi. Rota virüsü aşısının Sağlık Bakanlığı’nın bu yöndeki şemasına girmesi gerektiğini de ifade eden Prof. Dr. Zafer Kurugöl, “Dünya Sağlık Örgütü de destekliyor. Ancak bu aşı, bizde Sağlık Bakanlığı’nın aşı şemasına hala girmedi. Bu aşının o şemaya girmesi durumunda, ülkemizde çocuklar ishalin bu tehlikeli türünden korunabilecek” dedi.

rota
virüsü
aşı
takvimine
alınsın
Yorum (2)
Alişan Yıldıran
Sağlık Bakanlığı'nın Aşı Bilim Kurulu üyesi (1) olan bir değerli öğretim üyesinin bu konuyu kurulda gündeme getirmek yerine basın açıklaması yapmasının doğru olmadığı kanaatindeyim. El yıkama, çiğ gıdaların yıkanması ve emzirme ile kolaylıkla önlenebilen bir hastalıkdır (Nelson Pediatrics). Aşılar ise biyoloijk ürünlerdir ve diğer pek çok virüs ile bulaşma ihtimali yüksek ürünlerdir (2). Çocukluk çağı aşı takviminde halen 46 doz aşı bulunmakdadır, buna yenilerinin eklenmesi doğru olmayabilir (3). 1. http://www.globalresearch.ca/vaccines-dark-inferno/15452 2.http://www.asicalismagrubu.org/acg4.asp 3. Linkdeki yorumlarım: http://www.medimagazin.com.tr/authors/hakan-hakeri/tr-ulkemizde-zorla-asi-yapilabilir-mi-72-64-3571.html
0
Cevapla
volkan capa
Yani herhalde bu rotavirüs aşısı yüzünden Zafer bey yaklaşık 50-60 ili gezip rotavirüs aşısı sempozyumu yapmıştır. Firma destekli bu toplantılar tabiki ücret karşılığında yapılmaktadır. her konuşma başı en az tahmini 3.000 tl dersek toplam alınan rakam bellidir herhalde, ya bırakın atık bu işlleri öğretim üyeliği yapın ve öğrencilerinizle ilgilenin bence memleket memleket gezip aşıları anlatacağınıza.....
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir