Medimagazin logo

Rektörden tepki gören hastane servisleri yenileniyor!

RTEÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Yılmaz'ın haha önce 'şu ana kadar gördüğüm en kötü acil servise sahip' sözlerini kullandığı Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Eğitim Araştırma Hastanesi servisleri yenileniyor
Kaynak: DHA
Rektörden tepki gören hastane servisleri yenileniyor!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

RTEÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde artan hasta sayısı ile beraber yetersiz kalan ve yıpranan bazı servisler yenileniyor. RTEÜ Geliştirme Vakfı tarafından tüm masrafları karşılanan yenileme çalışmasında acil servis yıkılarak yeniden yapılacak. Acil serviste yıkım çalışmaları sürerken, yenilenen 4 serviste hizmete açıldı. RTEÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Yılmaz çalışmaları yerinde inceledi.

RTEÜ Rektörü: Üniversitemizin hastanesi şu ana kadar gördüğüm en kötü acil servise sahip

Birçok serviste RTEÜ Geliştirme Vakfı’nın katkılarıyla yenilenme faaliyetleri yapıldığını söyleyen Yılmaz, “Hastanemiz Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ile ortak kullanımda olan bir hastane. Üniversitemizin geliştirme vakfı var. Vakıfların temel kuruluş amaçlarından bir tanesi de zaten üniversitemize, ilimize, sağlık hizmeti sunumunda katkı sağlamak.  Vakfın çok değerli katkıları olmuştur ama en önemli katkısının bu hastaneye verdiği destek olduğuna inanıyorum. 

Çok ciddi bir madde külfet var burada. Vakfımız hastanenin yenilenme masraflarını üstlendiğini deklere etti. Hastane sonuçta belli bir yaşa ulaşmış oluyor, yıpranıyor fiziki şartları kötüleşebiliyor.  Birçok serviste vakfımızın katkılarıyla yenilenme faaliyetleri yapıldı. Temiz, ferah bir ortama kavuşmuş oluyor. Ortam, fiziksel şartlar iyi olursa içeriye giren bir hasta, hasta yakını konforu iyiyse sıkıntısı psikolojik durumu tamamen iyileşiyor, davranışı dahi değişebiliyor” dedi.

‘İşi nedeniyle gelemeyip acili gereksiz meşgul etmeleri olabiliyor’

Prof. Dr. Yılmaz hastanede yapılan yenileme çalışmaları hakkında bilgi vererek, “Öncelikle acil servisimizin fiziki şartlarını düzeltmek istedik ve kapasitesini arttırma eğilimindeydik.  Kapasite artışında sadece acil servis hizmetleri değil, yeni bir bina yaparsak yoğun bakım yatağa kapasitemizi de arttıracağınızı öngördük. Uygun bir bina yapabilmek adına mevcut acilimizi yıkmamız gerekiyordu. Bunun içinde geçici acil hizmeti verebileceğimiz bir alana ihtiyacımız vardı. Bu alanı da hastanemizin mevcut binası içerisinde oluşturduk. Burası şu anda geçici acil servisimiz ama gayet güzel, ferah, temiz ve kompakt bir yapıda. 

Burada da aynı hizmeti aslında vermeye devam ediyoruz. Ancak ben şunu istiyorum her ne kadar acil servisimiz tam anlamıyla çalışıyor olsa da yine geçici acilde eksiklikler olabilir. Kullanım alanları çok ideal bir yapıda olmayabilir.  Bu yüzden vatandaşlarımızdan, gerçekten acil değilse, bu kavramı vatandaşlarımızdan duyuyoruz, bazen şu olabiliyor, poliklinikte verilebilecek bir hizmeti, mesaisi nedeniyle, işi nedeniyle gelemeyip acili gereksiz meşgul etmeleri olabiliyor. Bunlardan özellikle kaçınmalarını istiyorum” şeklinde konuştu.

‘Yeni projemiz 6 aylık bir süre içerisinde tamamlanmış olacak’

Yapılan yenileme çalışması sürecinde vatandaşlardan destek isteyen Prof. Dr. Yılmaz “Polikliniklerimizin yanında geçici acilimizi kurduğumuz için burada trafik yoğunlaşmış oluyor. Bu trafik konusunda da kurallara uyarsak bizlerde rahat olacağız. Buradan kastım özellikle araçların parkı. Hastanemizin etrafında yeterli bir otopark alanı yok, burada hasta ve hasta yakınlarımız zorlanıyor. Acil servis hizmetinde gecikmememiz gerekiyor. Bu da bizim için çok önemli. 

Yeni projemiz 6 aylık bir süre içerisinde tamamlanmış olacak, çok daha büyük, ferah bir ortama kavuşuyor olacağız, daha iyi hizmet veriyor olacağız” dedi.

 

rektor
prof dr yusuf yilmaz
rteu gelistirme vakfi
hastane
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir