Medimagazin logo

Rektör atama yetkimi devretmeye hazırım

Cumhurbaşkanı Gül'den üniversitelerin yapısını tamamen değiştirecek bir öneri geldi. Rektörlük seçimlerinin üniversitede derin yaralar açtığını ifade eden Gül, rektör atama yetkisini sağlıklı kurumlara devretmeye hazır olduğunu söyledi.
Rektör atama yetkimi devretmeye hazırım
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Cumhurbaşkanı Gül'den üniversitelerin yapısını tamamen değiştirecek bir öneri geldi. Rektörlük seçimlerinin üniversitede derin yaralar açtığını ifade eden Gül, rektör atama yetkisini sağlıklı kurumlara devretmeye hazır olduğunu söyledi.


ANKARA
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, rektör seçimleriyle ilgili tartışmaların üniversitelerde çok derin yaralar açtığını belirterek, "Bu tip yetkileri çok sağlıklı kurumlara devretmeye hazır olduğumu ifade etmek isterim" dedi.
Gül, TÜSİAD'ın, Avrupa Üniversiteler Birliği'nin (EUA) Kurumsal Değerlendirme Programı tarafından hazırlanan "Türkiye'de Yükseköğretim: Eğilimler, Sorunlar ve Fırsatlar" konulu raporunun tanıtım toplantısına katıldı.

AB BİR FIRSAT

AB'ye uyum sürecinde yükseköğretim kurumlarının da tarama sürecine katıldığını hatırlatan Gül, üniversitelerin bu süreçte yeniden yapılanma fırsatını değerlendirmesi gerektiğini dile getirdi. "Üniversiteler maalesef ideolojik çekişmeler, mücadeleler, yasaklar ve rektör seçimleriyle gündeme geldiler" diyen Gül, üniversitelerin gelişmesi için herkesi birbirini tamamlayan bir harmoni içerisinde hareket etmeye çağırdı.

REKTÖR SEÇİMLERİ YARA AÇIYOR

Üniversitelerin gündeme geldiği tartışmalı konular arasında rektör seçimlerinin geldiğini hatırlatan Gül, bu tartışmaların içerisinde yer almak istemediğini de ortaya koydu. Gül "Rektör seçimlerinin üniversitelerde çok derin yararlar açtığını görüyorum. Bu tip konuların nihayetinde cumhurbaşkanına bırakılmasının doğru olmadığı kanaatindeyim. Bu tip yetkileri çok sağlıklı kurumlara devretmeye hazır olduğumu ifade etmek isterim" diye konuştu.

EN ÖNEMLİ SORUN YÖK

EUA'nın 17 Türk üniversitesinin kurumsal değerlendirme raporlarına dayanan gözlem ve önerilerini içeren belgenin tanıtım toplantısında özerklik ve fon oluşturma sorunları üzerinde duruldu. TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ da YÖK'ün merkeziyetçi yapısı nedeniyle üniversitelerin özerkliğine müdahaleler olduğunu ve bunun sistemin başta gelen sorunlarından biri olduğunu söyledi. EUA Başkanı Georg Winckler de finansman sorununun Türk üniversitelerinin karşı karşıya kaldığı en önemli problem olduğunu dile getirdi.

ÖZCAN: KATSAYI KALKACAK

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan ise yükseköğretimde en önemli sorunun 1.5 milyon lise mezununu üniversitelere yerleştirmek olduğunu anlattı. Özcan, mesleki teknik eğitimi istenen seviyeye çıkarmak için ÖSS sistemini düzenleyeceklerini ve meslek liselilerin üniversiteye girişte karşı karşıya kaldığı katsayı engelini ortadan kaldıracaklarını ifade etti.Herkese üniversite sözü

Cumhurbaşkanı Gül, TÜSİAD'ın düzenlediği "Türkiye'de Yükseköğretim: Eğilimler, Sorunlar ve Fırsatlar" konulu raporunun tanıtım toplantısına katıldı. Toplantıya TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ve YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan da katıldı. Toplantıda konuşan Özcan, açık öğretim ve uzaktan eğitim programlarıyla birlikte önümüzdeki yıllarda bütün lise mezunlarına üniversite imkanı sağlayacakları sözünü verdi.Yuşçenko doğalgaz için geldi

Gül, çalışma ziyaretinde bulunmak üzere Ankara'ya gelen Ukrayna Cumhurbaşkanı Victor Yuşçenko'yu Çankaya Köşkü'nde karşıladı. Yuşçenko, Erdoğan'la da enerjiyi konuştu. Hilmi Güler'in bulunduğu görüşmede Rus doğalgazıyla ilgili sorun yaşanmaması için alınacak önlemler konuşuldu. Yuşçenko, TBMM Başkanı Köksal Toptan'ı da ziyaret etti.
Yenişafak
rektör
atama
yetkimi
devretmeye
hazırım
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir