Medimagazin logo

Recep Akdağ'dan tıp fakültelerine akademik destek önerisine itiraz eden TTB'ye cevap: 'Karşı çıkmalarına şaşırmadım'

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Recep Akdağ, Türk Tabipleri Birliğinin, tıp fakültelerine akademik destek önerisine itiraz etmesine ilişkin, "Doktor sayısını artırmak şart ama yıllarca Türk Tabipleri Birliği buna karşı çıktı. Dolayısıyla böyle bir fikre de karşı çıkmalarına şaşırmıyorum." dedi
Kaynak: AA
Recep Akdağ'dan tıp fakültelerine akademik destek önerisine itiraz eden TTB'ye cevap: 'Karşı çıkmalarına şaşırmadım'
Recep Akdağ
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Recep Akdağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sağlık çalışanlarının mali haklarının iyileştirilmesini de içeren kanun teklifinin görüşmeleri sırasında TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyelerine büyükşehirlerde öğretim üyesi fazla olan tıp fakültelerindeki öğretim üyelerinin Anadolu'da belli bir süreyle çalışmasının sağlanmasına yönelik bir önerisi olduğunu hatırlattı.

Prof. Dr. Recep Akdağ: Büyük şehirdeki öğretim üyeleri maddi destekle Anadolu'da bir süre çalıştırılmalı

Recep Akdağ'ın açıklamalarının ardından Türk Tabipleri Birliği, Türkiye genelinde açılan fakültelerdeki fiziki eksiklik giderilmedikçe öğretim üyesi bulmanın çözüm olmayacağına, taşıma suyla değirmeni döndürme mantığının yanlış olduğuna yönelik açıklamada bulundu.

TTB'nin açıklamalarını değerlendiren Akdağ, "Tabii ki tıp fakültelerinin imkanlarını artırmak gerekir. Zaten bu teklif de yeni kurulan tıp fakültelerinin imkanlarını artırmak için ortaya konmuş bir teklif." diye konuştu.

AK Parti iktidarında tıp fakültelerinin ve öğrenci sayısının artırılmasına rağmen Türkiye'nin, hem Dünya Sağlık Örgütünün Avrupa bölgesinde hem de OECD ülkeleri içerisinde nüfusuna göre doktor sayısı bakımından sonlarda yer aldığına dikkati çeken Akdağ, şöyle devam etti:

"Elbette bu, meslektaşlarımın, doktor arkadaşlarımın üzerine çok büyük bir yük. Doktor sayısını artırmak şart ama yıllarca Türk Tabipleri Birliği buna karşı çıktı. Dolayısıyla böyle bir fikre de karşı çıkmalarına şaşırmıyorum. Biz öğrenciyken de bu destekler Anadolu'ya veriliyordu ve bunun çok büyük faydası vardı. Aslında gelişmiş ülkelerde de bunların örnekleri var. Bir öğretim üyesi bir fakültede başlayıp da hayatının sonuna kadar orada eğitime devam etmiyor, başka yerlerde de eğitim yaptırabiliyor.

Türk Tabipleri Birliği, bütün vatandaşların devlete ait hastanelerden eşit biçimde faydalanmasına imkan tanıyan kanuna da karşı çıkmıştı. Türk Tabipleri Birliği, 'devlet hastaneleri ve üniversite hastanelerinde görev yapan öğretim üyelerinin muayenehaneleri olmasın, bu vatandaşlara verilen hizmeti aksatabilir' düşüncemize de karşı çıkmıştı. Dolayısıyla TTB'nin bu açıklamasına şaşırmadım, muhalefet ne diyecek onu bekliyorum."

recep akdag
tbmm
ttb
turk tabipleri birligi
akademik destek
Yorum (14)
MİSAFİR
20 yıldır doktorlara ne verdiniz yada doktorların hayatından neyi alıp götürdünüz hiç düşündünüz mü.. toplamda artınız mı fazla eksiğiniz mi fazla.. doktorları göz ardı edip bütün sistemi hasta memnuniyeti üzerinden kurdunuz ya . mesela doktorların gözünden nasıl gözüktüğünüzü merak ediyor musunuz..
34
Cevapla
HAKaN
unıv hocalrının muaynehanelerını ,doktor muaynehanelerını kapatmanız ıyı mı oldu yani. kalıte mı arttı yoksa özel sektor patronlarına mı yaradı. 300 lıraya cozulen sey 30 bın lıra olmadı mı. hastay ayarmadığı kessin.hekıme de yaramadığı kessin. yarayan yalnızca özel hastane patronlari!!
27
Cevapla
EŞİTLİK
üni̇versi̇tedeki̇ uzmanda devlet hastaneleri̇ndeki̇ uzman deği̇l mi̇? madem özelde çalişmalari i̇yi̇ydi̇ devlet hastaneleri̇nde çalişan uzman heki̇mlere ni̇çi̇n ayni hakki vermedi̇ni̇z? eşi̇tsi̇zli̇k heryerde var, 657-4924 sözleşmeli̇ -asker kökenli̇ heki̇m arasinda maaş olarak uçurum var.
14
Cevapla
misafir öğrenci
zaten tabela fakülteleri̇n öğrenci̇leri̇ mi̇safi̇r öğrenci̇ adiyla başka i̇llerde eği̇ti̇m görüyor.başka ülkede tip fakültesi̇ açilma süreci̇ 30 yil sürer bi̇zde resmi̇ gazetede yayinla açtik de nerede eği̇ti̇m görecek hoca var mi? bi̇r fakültede +100 tip öğrenci̇si̇ mi̇safi̇r olur mu?
10
Cevapla
Hakan Öz
ttb ile eski bakan arasında fark yok
12
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir