Medimagazin logo

Recep Akdağ'dan "muadil ilaç" açıklaması

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, muadil ilaçların kullanılması tartışmalarına ilişkin, "Muadil ilaçların kullanılması için toplumca seferber olmalıyız" dedi
Recep Akdağ'dan "muadil ilaç" açıklaması
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, eş değer ilaçların orijinal ilaçlarla aynı değere sahip olduğunu belirterek, "Bir farkla ki cebimizi korur, sosyal güvenliğin kasasını korur" dedi ve "toplumca eş değer ilaç kullanılması için seferberlik başlatma" çağrısı yaptı.

Ankara'dan İstanbul'a gelişinde Atatürk Havalimanı'nda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Akdağ, "Sosyal Güvenlik Kurumu'nun 28 Ocak 2009'da yayınlanan genelgesinde yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan ilaçların muadilinin kullanılmasının istendiği, bunun sağlık açısından sakıncalı olup olmadığı" sorusu üzerine şöyle dedi:

"Kesinlikle yok. Tam aksine muadil ilaçların kullanılması için toplumca seferber olmalıyız. Muadil ilaç nedir biliyor musunuz? Herhangi bir ilaç önce piyasaya çıkıyor. Aradan uzun bir zaman geçtikten sonra onun eş değerlerinin üretilmesine izin veriliyor. Başlangıçta bir koruma var. Yani o ilacı keşfeden firma için patent koruma süresi var. O süre bittikten sonra, o formülle başka firmalar da üretebiliyor. O zaman ilacın fiyatı düşüyor. Sonuç itibarıyla tamamen aynı olan bir ilacı daha ucuza mal etmiş oluyoruz. Onun için halkımız muadil, jenerik ya da eş deşer olarak ifade edilen ilaçları kullanma konusunda en ufak bir tereddüte dahi düşmemelidir. Bir eş değer ilaç ruhsatlı olarak Türkiye'de satılan eş değer ilaç, o ilacın birincil orijinalı ile tamamen aynı özelliklere sahiptir. Bir özelliği var, daha ucuzdur."

Akdağ, tansiyon hastaları için muadili ilaç kullanılmaması konusunda uyarılar yapıldığının hatırlatılması üzerine, "Herkes için, bütün ilaçlar için söylüyorum, eş değer ilaçlar orijinal ilaçlarla aynı değere sahiptir. Bir farkla ki cebimizi korur, sosyal güvenliğin kasasını korur. Daha iyi sağlık hizmeti alabilmek, sağlık hizmetinin finansmanını sürdürülebilir kılmak açısından çok hayırlı bir iş olur" diye konuştu.

Kemal Unakıtan'ın ABD'ye gitmesi

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın tedavi amacıyla ABD'ye gitmesiyle ilgili değerlendirmesi sorulan Akdağ, "Kendi şahsi tercihi başka ne olabilir?" yanıtını verdi.
AA

.........................

Sayın sağlık Bakanımız eşdeğer ilaç uygulamasını savunan bir açıklama yapmış. Haklı olduğu yanlar var. Hepimiz bu ülkenin yurttaşları olarak, sorumluluk bilinci içinde gerçek eşdeğer ilaçların kullanılmasını savunmalıyız. Yalnız bakanımızın gözden kaçırdığı bir nokta var SGK nın açıkladığı eşdeğer ilaç listesinde gerçekten eşdeğer olmayan ilaçlar da eşdeğermiş gibi gösterilmiş.(örneğin diüretik içeren antihipertansifler ile içermeyenler) bu durum da sonuçta hasta mağduriyetlerine yol açacaktır... Sağlık bakanlığı bu mağduriyetlerin tazminini karşılayabilirmi?

Bizlerin merak ettiği bir başka konu da eşdeğer ilaç ve eşdeğer tedaviyi bu kadar savunan sağlık bakanmızın, Sayın Maliye Bakanımızın eşdeğer tedavisinin yapılabildiği ülkemizin hastaneleri yerine, dünyanın en pahalı hastanesini tedavi olmak için seçmesine ne diyeceğidir. SGK tedavi paket fiyatının farkı Maliye bakanının şahsından talep edilecekmidir? Yoksa vatandaşa hak görülen uygulama milletvekillerine uygulanamayacakmıdır.... Cevap beklemek hakkımızdır diye düşünüyorum.
Saygılar.
Dr Ruşen AYDIN
recep
akdağ'dan
"muadil
ilaç"
açıklaması
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir