Medimagazin logo

Radyoterapide daha az seans yeterli olacak

Siemens Sağlık'ın sunduğu Multiple-X yöntemi ile kanser tedavisinde artık daha az seans yeterli olacak.
Radyoterapide daha az seans yeterli olacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Siemens Sağlık Sektörü, önemli bir başarıya imza atarak radyasyon ile kanser tedavisinde gerekli olan süreyi yüzde 80'e varan oranlarda azaltan Multiple-X yöntemini geliştirdi. Bu yeni yöntem sayesinde, altı haftalık bir sürede yaklaşık 30 seanslık tedavi programları yerine, 10 veya daha az sayıda seanslı tedavi programları yeterli hale geliyor.Siemens Sağlık Sektörü, önemli bir başarıya imza atarak radyasyon ile kanser tedavisinde gerekli olan süreyi yüzde 80'e varan oranlarda azaltan Multiple-X yöntemini geliştirdi. Siemens Sağlık tarafından geliştirilen ve tedavi için seans sayısını azaltan Multiple-X yöntemi, radyasyon dozunu dakikada standart 50-500 MU (monitor ünitesi) yerine 2.000 MU'ya kadar artırabiliyor. Yüksek doz sayesinde, radyasyonun da etkisi artarak tedavi süresinin kısaltılması sağlanıyor.Seans sayısını maksimum 10'a düşürüyor

Bu yeni yöntem sayesinde, artık altı haftalık bir sürede yaklaşık 30 seanslık tedavi programları yerine, toplam tedavi süresine bağlı olarak 10 veya daha az sayıda seanslı tedavi programı yeterli hale geliyor. Geliştirilen bu özellik, hastanın muayene sedyesinde 60 dakikaya varan sürelerde kalmasını gerektiren ve son derece hassas bir radyasyon tedavisi olan stereotaxy uygulanan hastalar açısından da son derece avantajlı olmasıyla öne çıkıyor.

Radyasyon tedavisi, terapi amacıyla iyonlaştırıcı yüksek enerjili parçacıklar ve X-radyasyon ışınlarının kullanımını gerektiriyor. Radyasyon, tümöre etki ettiğinde, tümörün genetik kodu değiştiriliyor ve tümör hücreleri bölünerek çoğalmak yerine ölmeye başlıyor. Buna karşın sağlıklı hücreler, daha az zarar görerek hızlı bir şekilde kendisini yeniliyor. Bunun nedeni ise sağlıklı hücrelerin biyokimyasal onarım sisteminin çok daha verimli bir şekilde çalışması. Mümkün olan en az sayıda sağlıklı hücrenin etkilenmesi için çok Yapraklı bir kolimatör, tümörün ebat ve şekline uygun olarak radyasyon ışınını ayarlarken, düzleştirme filtresi de, enerji dağılımını ışın çapı boyunca homojen bir hale getiriyor.

Ancak söz konusu düzleştirme işlemi, tümörün kavisli bir şekilde farklı yönlerden gelen ışınlara maruz kaldığı, son derece hassas olan yoğunluk ayarlı radyasyon tedavisinde (YART) uygulanamamaktadır. Düzleştirme işleminin olmaması, daha geniş bir radyasyon spektrumunun kullanımını mümkün kılarak dakikada 2.000 MU'ya varan dozlarda yüksek radyasyon uygulanmasına olanak sağlamaktadır. Tümörler, türlerine ve bulundukları yere bağlı olarak, farklı düzeylerde X-radyasyon enerjisine maruz kaldıkları için Multiple-X, düzleştirme filtresi olmaksızın dört farklı enerji düzeyinin kullanımına imkan vermektedir. Ancak, Multiple-X, geniş bir tedavi alanının tek bir yönden gelen ışınlara maruz kalmasında olduğu gibi düzleştirme ışınlarına gerek duyulan 3-boyutlu konformal tedaviler için düzleştirilmiş tek bir enerji düzeyine sahiptir.Avrupa Radyoterapi ve Onkoloji Derneği'nin (ESTRO) bu yılki kongresinde tanıtılan ve Siemens'in Artiste lineer hızlandırıcısı için yeni bir özellik olan Multiple-X, hızlandırıcıya da uyarlanabilmektedir.

radyoterapide
daha
az
seans
yeterli
olacak
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir