Medimagazin logo

Psikiyatrik destekle 200 milyar dolar tasarruf

Bugün çoğu fiziksel hastalığın altında psikolojik sorunların yattığına dikkat çeken uzmanlar, “Psikiyatrik yardımı rutin tedavinin parçası haline getiren ABD’de sağlık sistemi bir yılda 200 milyar dolarlık yükten kurtuldu” dedi.
Kaynak: STAR - Özlem Yurtçu Karabulut
Psikiyatrik destekle 200 milyar dolar tasarruf
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Her fiziksel yakınmanın her zaman fiziksel bir hastalık anlamına gelmediğine işaret eden Konsültasyon Liyezon Psikiyatrisi ve Psikosomatik Tıp Derneği (KLLP-Der) Başkanı Prof. Dr. Sedat Özkan, beden ve ruh sağlığının bir bütün olduğunu, psikiyatri dalının modern tıp uygulamalarında daha çok yeri olması gerektiğini söyledi.

 

Panik atak mı kalp krizi mi

Prof. Dr. Özkan, bazı hasta gruplarının altta yatan psikiyatrik sebepler yüzünden diğer branşlardan tam olarak sonuç alamadığı için doktor doktor dolaştığını vurgulayarak gereksiz doktor ziyareti ile ilaç kullanımının artmasıyla sağlık harcamalarının da yükseldiğini söyledi. Çeşitli hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan psikiyatrik rahatsızlıkların çözümünde devreye giren liyezon psikiyatrisinin bu anlamda çok daha fazla sahada olması gerektiğini belirten Prof. Dr. Özkan “Amerika’da liyezon psikiyatrisinin sağlık sistemine sağladığı katkı şimdiye kadar 200 milyar dolar. Bu da gösteriyor ki hastanın giderilemeyen şikayetleri söz konusuysa dahili ve cerrahi branşların yanı sıra psikiyatrinin de tedaviye eşlik etmesi şart” diye konuşuyor. Ülkemizde özellikle kadın popülasyonunda bedensel belirti ve bulgularla ortaya konan birçok psikiyatrik tablo var” diyen Prof. Dr. Sedat Özkan “Hastalar bedensel yakınmalarla doktor doktor dolaşıyorlar. Bunların erken fark edilmesi için liyezon psikiyatrisi yaklaşımına ihtiyaç var. Hastadaki şikayetlerin panik atak mı kalp krizi öncüsü mü olduğunu biz ayırt edebiliriz. Kamu hastanelerinde daha etkin psikiyatri servisleri açılmalı ve psikiyatri akıl hastanelerinin dışında genel hastanelerde de aktif olarak yer almalı. Bu yaklaşım, sağlık sistemine doğru tanı ve tedavi imkanı vermenin yanında, tıbbı tedavinin yanı sıra  ruhsal tedavi ve bakımın birlikte verilmesini sağlayacaktır. Ayrıca aile hekimleri konsültasyon liyezon psikiyatrisi eğitimi almalıdır. Aile hekimlerine başvuran hastaların yüzde 30’unda aslında psikiyatrik sorun var. Bunların fark edilmesi sağlanmalı. Klinik psikologlar psikiyatri uzmanı ile bağlantılı çalışmalı. Klinik psikologların tek başlarına genel hastanelerde çalışmalarını tıbbı ve etik bulmuyorum” diyor.

 

RUH SAĞLIĞI YOKSA TEDAVİ EKSİK DEMEKTİR

Her ciddi hastalığın tedavisinde psikiyatrik desteğin gerektiğini anlatan Prof. Dr. Özkan, sözlerini şöyle noktaladı: Psikiyatriyi kliniklerin dışına çıkarmak, tıbba mal etmek ve psikiyatriyi toplumun bilinci ve hizmetine sunmak istiyoruz. Hastanın bedensel ve ruhsal sağlığının bir bütün olduğunun kabul edilmesi ve teşhiş ve tedavi aşamasında bu şekilde değerlendirilmesi büyük önem taşıyor.

 

Ruh hali göz ardı edildiğinde tedavi eksik kalmış demektir. Örneğin, bir kanser hastasının tedavisi devam ederken bu hastalık kaynaklı depresyonun, kanser psikiyatrisi konusunda uzman hekim tarafından da takip edilmesi hastalığın seyrine pozitif katkı sağlar. Aynı zamanda hastanın yaşam kalitesini de önemli ölçüde arttırır.

 

Sağlık sistemindeki yapılanma, bir tarafta ruh sağlığı hastaneleri diğer tarafta genel hastaneler şeklinde işliyor.

 

Psikiyatri genel tıbba entegre olmalı. Mesela depresyon en çok diyabet gibi kronik hastalığı olanlarda görülüyor. Kalp krizi geçiren bir hastada panik bozukluk gelişebilir. Bu hastalar psikiyatrik açıdan da tedavi alamazlarsa tam iyileşmiş sayılmazlar. Aile hekimine ağrı yakınması ile başvuran bir hastanın ağrı yakınmasının sebebinin psikiyatrik kaynaklı olabileceğini ancak liyezon psikiyatrisi almış bir aile hekimi teşhis edebilir. Böylece gereksiz zaman ve sağlık harcamalarının da önüne geçilmiş olunur.

psikiyatrik
destekle
200
milyar
dolar
tasarruf
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir