Medimagazin logo

Prostat teşhisinde teknolojiden iyiler

En son teknolojik aletlerin prostat kanserini yüzde 80 tespit ettiği, eğitimli köpeklerde ise bu oranın yüzde 98'e kadar çıktığı belirlendi
Kaynak: SABAH
 Prostat teşhisinde teknolojiden iyiler
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İnsanoğlu geçmişten bu yana köpeklerin gelişmiş koklama duyularını birçok farklı alanda kullanarak büyük faydalar sağladı. İnsan burnunda 5 milyon koku hücresi varken, köpeklerde 200 milyon koku hücresi bulunuyor. İnsanlar tarafından yıllardır genellikle bomba ve uyuşturucu yeri tespiti için kullanılan köpeklerin bu özelliği, artık tıp alanında hastalıkları tespit etme ve erken teşhiste de önemli rol oynuyor.

ERKEN TEŞHİS İÇİN
Günümüzün teknolojik aletleri bile prostat kanserini yüzde 80 oranında tespit edebiliyorken, özel eğitimden geçirilen ve "Tıbbi tespit köpekleri" adı verilen köpekler, prostat kanserini yüzde 98'lere kadar tespit edebiliyor. Bunun sebebi ise köpeklerin prostat tümörü tarafından idrar ile salınan uçucu organik bileşiklerin kokusunu alabiliyor olması. Araştırmacılar 2 özel eğitimli köpeği test etmek için 320'si prostat kanseri olan toplamda 677 kişiden idrar örneği aldı ve köpeklere koklattı. Prostat kanseri olmayan ve idrar örneği alınan diğer kişilerde ise başka tür hastalıklar ve kanser türleri vardı. Köpeklerden biri her prostat kanseri olgusunu tespit ederken, diğer köpek prostat olan kişiler arasından yalnızca yüzde 2'sini gözden kaçırdı. İki köpeğin birlikte prostat kanseri olan kişileri tespit etme oranı yüzde 98 olarak belirlendi.

prostat
teşhisinde
teknolojiden
iyiler
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir