Medimagazin logo

Profesörün otistik çocuklarına öğretmen dayağı

NÖROLOJİ uzmanı Prof. Dr. Ayşegül Öğmegül’ün otistik olan 20 ve 18 yaşındaki iki oğluna, Sakarya’nın Sapanca İlçesi’ndeki bir özel eğitim merkezindeki öğretmenlerin dayak görüntüleri, öğretmenlerden birinin işten çıkartılmasının ardından kurumdan intikam almak için kayıtları sosyal medyada paylaşmasıyla ortaya çıktı. Dayak atıp hakaret etikleri otistik öğrencilerin canını acıtan öğretmenlerin, görüntülerin ortaya çıkması üzerine böyle yaparak eğlendiklerini söyledikleri öğrenildi. Savcılığa suç duyurusunda bulunan Prof. Dr. Öğmegül, "Bu nasıl öğretmenlik, nasıl vicdan ve insanlık? Biz üzerlerine titreyelim, onların yaptığına bak. Cezalandırılmaları için peşlerini bırakmayacağım" dedi.
Kaynak: HÜRRİYET
Profesörün otistik çocuklarına öğretmen dayağı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İzmirli nöroloji uzmanı Prof.Dr. Ayşegül Öğmegül, kendisi gibi doktor olan uzman cerrah Osman Koçbeker ile hayatını birleştirip, Konya’ya yerleşti. Bir yandan Meram Tıp Fakültesi Hastanesi’nde akademik kariyer yapan Ayşegül Öğmegül, iki yıl arayla iki çocuk dünyaya getirmesiyle de büyük mutluluk yaşadı. Ancak büyük oğlu Ata Sinan Koçbeker’in, 5 yaşına geldiğinde yapılan tetkikler sonrasında otistik olduğu belirlendi. Bunun üzerine kardeşi Bumin Yılmaz Koçbeker’e yapılan aynı tetkikler sonrasında onun da otistik olduğu ortaya çıktı.

Hayatını otistik olan çocuklarına adayan, onların eğitimi için çalışan Prof. Dr. Ayşegül Öğmegül, 2013 yılının Nisan ayına kadar çocuklarının eğitimini Konya’da sürdürdü. Ancak bu sırada eşinden ayrılan Prof. Dr. Ayşegül Öğmegül, daha sonra otistik çocuklar için özel eğitim kurumlarının bulunduğu Sapanca’ya yerleşti. YÖK’ten alınan özel izinle Meram Tıp Fakültesi Hastanesi’nden geçiş yaptığı Sapanca’daki Devlet Hastanesi’nde çalışmaya başladı.

profesörün
otistik
çocuklarına
öğretmen
dayağı
Yorum (5)
Frankie Bellevan
bunlar öğretmen öyle mi? mutlaka her türlü formasyon eğitimlerini de tamamlamışlardır. vatana millete hayırlı olsunlar. meb,aile ve sosyal politikalar bakanlığının dikkatine ! ülkemizin her tarafı böyle. ama ne gam. varsa yoksa cumhurbaşkanlığı sonra da başkanlık. hilafet fırsatı kaçırıldı. birileri hızlı davranıp halifeliğini ilan etti.
0
Cevapla
port
bence adam tutup o vicdansızlara misliyle ceza verdirmek adaleti sağlar tabi bu dünya için.mahkemeler bunlara ceza vermiyor.cezayı kendin vereceksin.dövenler gelsin de annen sizi kurtarsın diyorlarmış.annesinin dr olduğunu bilen ve toplumda drlara karşı öfkesi olan kişiler bunlar.
0
Cevapla
hasan ekim
Otizm malesef bugün eğitimden başka bir tedavisi olmayan bir rahatsızlık. Ülkemiz şartlarında ise eğitim verecek emin ve güvenilir hoca bulmak ise ayrı bir dert. Malesef bazı medyatik profesörlerde bu işten köşeyi dönme derdindeler. En iyisi anne ve babanın bu konuda eğitim alarak okuyarak kendilerinin eğitim vermesidir. Benimde otistik 12 yaşında bir oğlum var. Psikologlar oKuma yazma öğrenemez dediler, ben kendim öğrettim. Çocuğum devamlı bizimle birlikte, gittiğimiz her yere götürüyoruz. Bu da olumlu sonuçlandı. Eskiye göre daha iyi durumda.Para ile yurtlara verme bence sakıncalı bir şey. Bence çocukların yeri ailenin yanıdır.daha yi eğitim ancak aile içinde olur, yakınlara misafirliğe götürüp sosyal çevresinin de gelişmesi sağlanırsa çok daha iyi olur. Ben yaz ve sömestr tatillerinde mutlaka onu anneme ve akrabalarıma götürürüm. Esasında toplumuda eğitebilsek te onları toplumda kabul etse hem otistikler daha çabuk adaptasyon kazanır hem de avrupa standardının üstünde anlayışlı bir toplum oluruz.
0
Cevapla
Osman D
Benim de otistik bir oğlum var. Geçen zaman içerisinde işin aslının sadece aile olarak kendinizin ilgilenmesi olduğunu anladım. Kesin tedavisi olmayan bir hastalık olduğundan, bu durumdaki aileleri sahte tedavi vaadleri ile suiistimal eden de çok oluyor (Buna, mahalle hocalarından tutun da en tanınmış tıp profesörleri de dahildir). Bu durumdaki ailelere tavsiyem, bu tür suistimallerden uzak durmaları ve çocukları ile olabildiğince bire bir kendilerinin ilgilenmeleridir. Bu arada, kendilerine zaman ayırmaları, karı-koca ilişkilerini sağlam tutmaları, biri birini olur olmaz suçlamamaları da çok önemli. Toplumdan zaman zaman bu tür ailelere haksız baskılar da gelebiliyor. Bu tür baskıların karşısında da dik durmayı öğrenmeliler. Unutmamalılar: Otizmli çocuğu olmak suç değil, bir ayrıcalıktır. O çocuklar, hiçbir günah işlememiş olan kanatsız meleklerdir aslında. Ben onların Allah katında çok ayrı bir yerlerinin olduğuna inanıyorum. Bu vesile ile, şu mübarek günlerde bu tür rahatsızlığı olan çocuklarımıza şifa, ailelerine de sabır diliyorum. Üzülmeyiniz. Bu hayat her şeye rağmen yaşamaya değer.
0
Cevapla
Frankie Bellevan
dün izlediğim ana haber bülteninde bu özel ! eğitim merkezi adına açıklama yapan yetkili;çocukları darp edip görüntüleyen kişilerin yaşam koçu ! sertifikasına sahip spor akademisi mezunları olduğunu söyledi. ayrıca yapılan resmi açıklamaya göre habere konu olan bu özel eğitim merkezinin denetim sorumluluğu ise aile ve sosyal politikalar bakanlığının değil sakarya valiliğinin sorumluluğundaymış.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir