Medimagazin logo

Profesör, doktoru darbettiği iddialarını yalanladı: 'Tek taraflı olmadı'

Amasya Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hamit Serdar Başbuğ'un tartıştığı Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı öğretim üyesi Dr. E.K'yi darbederek burnunu kırdığı iddia edildi. İddialara yanıt veren Prof. Dr. Başbuğ, "Birbirimize fiziki olarak temas ettik. Tek taraflı bir darp olmadı. Benim de dirseğimde ve parmağımda kırık var. Bir arbede oldu" dedi.
Kaynak: AA
Profesör, doktoru darbettiği iddialarını yalanladı: 'Tek taraflı olmadı'
Prof. Dr. Hamit Serdar Başbuğ
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İddiaya göre, Amasya Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hamit Serdar Başbuğ ile kalp cerrahisi uzmanı Dr. Öğretim Üyesi E.K. arasında, evrak imzalama konusu yüzünden tartışma çıktı.

AA'da yer alan habere göre, tartışmanın kavgaya dönüşmesi üzerine profesör, E.K'yı darbettiği iddia edildi.

Burnu kırılan ve aldığı darbeler sonucu yere yığılan E.K'yi mesai arkadaşları sedyeyle fakültenin karşısında bulunan Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırdı.

Yoğun bakıma alındı

Tedavi altına alınan E.K, beyin kanaması şüphesiyle yoğun bakıma alındığı, profesörün, olay sonrası fakülteyi terk ettiği ve polis ekipleri tarafından arandığı iddia edildi.

Prof. Dr. Hamit Serdar Başbuğ'nin kısa süre önce sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, doktorlara silah taşıma ruhsatı verilmesini isteyerek, "Ciddi önerimdir. Hekimlere silah taşıma ruhsatı verilsin, hekime şiddet anında biter. Kimse polise kafa tutamıyor, neden, çünkü silahı var." ifadelerini kullandığı görüldü.

Özür diledi

Başbuğ, fakültede bir doktoru darbederek burnunu kırdığı ve doktorun yoğun bakıma alındığı iddialarına ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, anlatılanların gerçeği yansıtmadığını savundu. Ancak böyle bir olay yaşandığı için çok üzgün olduğunu belirten Başbuğ, kamuoyundan özür diledi.

Dr. Öğretim Üyesi E.K’nin bugün konuşmak için odasına geldiğini anlatan Başbuğ, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bana hakaret etmeye, beni birtakım şeylerle itham etmeye başladı. Benim kadromun buraya gelirken kendisine sorulmadığı ve beni burada istemediklerini söyledi. Beni burada çalıştırmayacaklarını ve benim buradan gitmemi istedi. Ben buraya Amasya halkına hizmet etmek için geldim, profesörler gelirken doktorlara sorulmaz. Daha sonra kendisi odadan ayrılırken kapımı son gücüyle çarptı, hatta kapı yerinden fırladı kasasıyla birlikte. Ben de arkasından çıktım, daha sonra birbirimize fiziki olarak temas ettik, tek taraflı bir darp olmadı, benim de dirseğimde ve parmağımda kırık var, bir arbede oldu, beraber merdivenden yuvarlandık."

Kendisinin de 10 günlük iş göremezlik raporu aldığını ifade eden Başbuğ, "Ayrıca kendisi sedyeyle götürüldü, yoğun bakıma yatırıldı gibi bir şey de yok, kendisi benim bu olaydan mağdur olmam için tiyatro çevirdi, doktor arkadaşlarının nüfuzuyla kendini yoğun bakıma yatırdı.” iddiasında bulundu.

Mobbinge maruz kaldığını savunan Başbuğ, “Doktora şiddetin bu kadar ayyuka çıktığı bir dönemde doktorların kendi arasında bu şekilde bir kavga olması da tabii ki hoş değil. Ben bunu önemsiyorum. Böyle bir şey oldu. Bir kaza gibi düşünmek lazım. Kendisine de geçmiş olsun." ifadelerini kullandı.

Sağlıkta şiddet olaylarıyla ilgili sosyal medya hesabından kullandığı "Ciddi önerimdir. Hekimlere silah taşıma ruhsatı verilsin, hekime şiddet anında biter. Kimse polise kafa tutamıyor, neden, çünkü silahı var" ifadelerine ilişkin de Başbuğ, "Sosyal medya paylaşımıyla ilgili insanları yargılamamak lazım. Bence sosyal medyada insanlar içinden geldiği gibi konuşabilmeli. Bu bir fikirdi. Fikir verilir. Karşıdan da fikirler gelir. O twitin bu olayla hiçbir alakası yok. Ben o twitte kimseyi şiddete özendirmiyorum." diye konuştu.

amasya üniversitesi tıp fakültesi
doktor
darp
tartışma
Yorum (18)
RADYOLOG
bi bu eksikti.. tek kavga 2 hekim yaralı..
17
Cevapla
Candostbey
Bu sefer , sağlık da şiddetin babası yaşanmış.. İnsan her yer de insan işte..
13
Cevapla
sağduyu
İnsanız, tabii ki hata yaparız ancak, sadece kendimizi değil onurlu bir mesleği temsil ettiğimizi de unutmamalıyız.
0
Cevapla
dr
ya şimdi bunlar prof.ayıp ya. Bunların asistanlarına neler yaptıgını düşünmek lazım.
0
Cevapla
nevzat kulukçu
beyaz kod verseydiniz.
11
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir