Medimagazin logo

Prof. Dr. Ercüment Ovalı: Sonuç hayallerimizin de üzerinde

Sağlık Bakanlığınca desteklenen proje kapsamında kök hücre nakli yapılan 17 yaşındaki kas hastasının kolunu ve ayak parmaklarını oynatabildiği, solunumunun iyileştiği gözlendi.
Kaynak: HÜRRİYET
Prof. Dr. Ercüment Ovalı: Sonuç hayallerimizin de üzerinde
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Projenin yürütücülerinden Acıbadem LabCell Hematoloji Bilim Dalı'nda görevli Prof. Dr. Ercüment Ovalı, "Duchenne Musküler Distrofi (DMD) Hastalığında Kök Hücre Uygulaması Projesi"nin bir derneğin kök hücre tedavisi talebiyle ilgili başladığını söyledi.

Projenin 2011 yılında Sağlık Bakanlığına götürüldüğünü fakat o dönemde Türkiye'nin ve bilimin yapısının bunu kabul edebilecek nitelikte olmadığını savunan Ovalı, "Bakanlığın kök hücre kurulu, o dönemde projeye ret cevabı verdi. Daha sonra projede yer almak isteyen aile, mahkemeye başvurdu" diye konuştu.

Ovalı, mahkemenin uzun sürecin sonunda hastayı ve ailesini haklı bulduğunu, bakanlığın kararının yürütmesini durdurduğunu belirterek, bakanlığın ailenin talebiyle kendisini projede görevlendirdiğini aktardı.

ÜRETİLEN KÖK HÜCRELER 4 SEFERDE UYGULANDI

Ovalı, kök hücreleri özel koşullarda, patenti kendilerine ait olacak şekilde plasentadan ürettiklerini kaydederek, "4 seferde 3'ü kalbin içinde, 1'i vücudunda, 86 noktada enjeksiyon şeklinde uyguladık, Sonuçları hayal ettiğimizin ötesine geçti ama bu, daha başlangıç" ifadesini kullandı.

"10 HASTA DAHA İSTİYORUZ"

Ovalı, Sağlık Bakanlığına bir süre önce yeni proje sunduklarını dile getirerek, proje kapsamında üzerinde çalışabilecekleri 10 hasta istediklerini vurguladı.

Bakanlığın 3 yıl öncesinin aksine büyük destek verdiğine dikkati çeken Ovalı, şöyle konuştu:

"Projede destek olmanın ötesinde tavsiyelerde de bulundu, eklemeler yaptı. O yüzden çok mutluyuz. Projemiz onaylandı. Yeni projeye en kısa sürede başlamayı hayal ediyoruz. Tabii organizasyonel ve finansal bazı problemlerimiz var. Hepsi çözülecek. Sadece biraz zamana ihtiyacımız var. Hayalimiz kök hücre kongresinin sonraki toplantısında çalışmanın ilk verilerini anlatmak.

SOLUNUM FONKSİYONLARI BOZULMUŞTU

Solunum fonksiyonları yeni bozulmuş, gün içinde solunum cihazına belirli süre ihtiyacı olan, onun dışındaki sürelerde kullanmayan hastaları tamamen cihazdan kurtarmayı amaçladıklarını anlatan Ovalı, ilk bulgularının tekrarlanabilirliğini kanıtlamak istediklerini belirtti.
Hastalığın ilerlemesini durdurarak hastaları daha uzun yaşatmak istediklerine işaret eden Ovalı, sözlerini şöyle tamamladı:

"Uzun bir yoldaki ilk doğru adım olduğunu düşünüyorum. Umarım, gelecekte yeni çalışmalarla genetik problemleri olan insanlar için çözüm yaratabiliriz. Bütün hevesimiz bu. 16 ay sonra ilk verileri kongrede umarım paylaşacağız. Umarım, yanılmıyoruzdur. Sonuçları umarım teyit edebiliriz. Özellikle söylemek istediğim şey, doğru yoldayız. Herkes dua etsin ve hiç kimse var olanı çok abartmasın."

prof. dr. ercüment ovalı
duchenne muskuler distrofi
kok hucre uygulamasi projesi
Yorum (3)
arzu genç
Başarılarınızın devamını diliyorum ben ülseratif kolit hastasıyım inşallah yakın zamanda bu hastalığada çare olur kök hücre Allah yar ve yardımcınız olsun
0
Cevapla
orhan şahin
Başarılarınızın devamını dilerim .maddi açıdan turkcell.avea.vodofone gbı bırcok sponsor bulunabılır lütfn bunu dıkkate alın çünkü vakit çok daraldı insanlar yaşamak tedavı olmak istiyo .ayrıca burdan bi muaynede 5 dakka hastaya bakıp 500 tl muayne ücreti alan degerli proflara sesleniyorum servetiniz bi bölümünüde bizim için harcayın ölmezsiniz .bende. Becker müskülar distrofi hastasıyım gönüllüyüm
1
Cevapla
ismail başak
Şimdi çalısmalar cok hizli ilerliyor ercument hocaya kizanlar biri ahmet goze digeri gelir kapisi kapanan haluk hoca bunlar hastalari nasil yontariz diye planlar yapmaya devam ediyorlar sömürü takimi dernek.ve yandaslari sizi hala sahnede gormek istemiyoruz dernek baskani olan ahmet goze simdide hastalari haluk hocasina yonlendiriyor.bakalim haluk hocaya giden hastadan ne kadar muayene ucreti istenecek takipteyim
2
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir