Medimagazin logo

PPI ve H2 reseptör blokerleri, B12 eksikliği yapıyor

Gastrit, ülser, mide yanması ve reflünün tedavisinde yaygın kullanılan proton pompa inhibitörleri (PPI), H2 reseptör blokerleri (H2RB) ya da yaygın olarak bilinen isimleriyle "mide koruyucu/asit düşürücü" ilaçları sık kullananlarda B12 vitamini eksikliğinin daha fazla olduğunu gösterdi.
PPI ve H2 reseptör blokerleri, B12 eksikliği yapıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ABD'de 200 bin kişinin verileri incelenerek yapılan araştırma, PPI türü ilaçları  2 yıl ya da daha uzun süre kullanan kişilerde B12 eksikliğinin, bu ilaçları içmeyenlerden yüzde 65 fazla olduğunu ortaya koydu. H2RB türü ilaçları 2 yıl ya da daha uzun süre kullananlarda B12 eksikliği ihtimalinin yüzde 25 arttığı görüldü.

Neden sonuç ilişkisi kanıtlanmasa da bilim adamları riskin artmasında biyolojik etkenlerin olabileceğini belirterek, vücudun B12 vitamininin alınması için aside ihtiyaç duyduğunu, asidin, vitamini bağlı olduğu proteinden ayırdığını açıkladı.

Bilim adamları ayrıca, kadınların ve gençlerin daha fazla risk altında olduğunu belirtti.

Reçetesiz satılan söz konusu ilaçları kullananların B12 vitamini seviyesini basit bir kan testiyle ölçtürebileceğini belirten bilim adamları, doktorların bu ilaçları kullanması gerekenleri riskler konusunda uyarabileceğini, önlem alabileceğini vurguladı.

Tedavi edilmezse B12 eksikliği bunama ve nörolojik sorunlara neden olabiliyor.

Araştırmanın sonuçları, JAMA dergisinde yayımlandı.

ppi
ve
h2
reseptör
blokerleri
b12
eksikliği
yapıyor
Yorum (1)
b.k.
türkiye'de ne kadar yaygın ve de lüzumsuz('ilac firmaları destekli'?!) PPI kullanıldıgı ve bunun neticisesinde yine ne kadar gereksiz yere B 12 preparatları kullanıldıgı gercegini önce hekimler farkına varıp buna bir dur der mi? yoksa SGK mı yeni bir SUT yayınlar ve hekimin kalemine müdahele eder? Belki de NSAI ları bu kadar lüzumsuz tüketimine engel olunur ve sorun bastan cözülür...izleyip görecegiz...
6
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir