Medimagazin logo

Özel hastanelerde 'çocuk doktorumuz sigortalılara bakmıyor' dönemi bitti

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), özel hastanelerde hastaları rahatlatacak önemli bir adım daha attı. SGK ile anlaşması olan ancak bazı branşlarda anlaşma yapan özel hastaneler bundan böyle bütün branşlarda hasta tedavisi yapmak zorunda kalacak. Artık örneğin, "Çocuk doktorumuz SGK ile anlaşmalı değil, çocuğunuza bakamıyoruz." diyemeyecekler.
Özel hastanelerde 'çocuk doktorumuz sigortalılara bakmıyor' dönemi bitti
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Fatih Acar, sosyal güvenlik kurumu denetmen atamaları öncesinde özel hastanelere yeni düzenlemeler getirdiklerini açıkladı. Kurum ile sözleşmesi olan özel sağlık kuruluşlarının tüm doktor ve branşlarda hastaya bakacağını söyleyen Acar, "Bizimle sözleşme yapan hastaneler tüm doktor ve branşlarını hastalara açmak zorunda kalacak. Sadece özel hastane değil hekim de bu işten sorumlu olacak." dedi.

HASTA TEDAVİ FATURASINI GÖREBİLECEK

Öte yandan özel hastanede tedavi olan hastalar, kendisine yapılan işlemlerin detaylı belgesini de görebilecek. SGK Başkanı Acar, hastaların ne kadarlık tedavi aldığını, ne kadar fark ücreti ödediğini, tahlil ve tetkikin ne kadar tuttuğunu, devletin kendisi adına ne kadar ödeme yaptığını görebileceğini ifade etti. Hastanelerin hastaya bu belgeleri vermek zorunda olduğunu söyleyen Acar, böylelikle hasta üzerinden yapılan sağlık suistimallerinin de önüne geçileceğinin altını çizdi.

Özel hastanelere cezalarda da yeni düzenlemeler yapıldığını aktaran Acar, 1 Temmuz 2012 tarihine kadar özel hastanelere hasta muayenelerinde avuç içi damar okuma sistemini kullanma zorunluluğu getirdikleri bilgisini verdi. Ayrıca hastanelere koyulacak cihaz ile tedavi olmadan önce hastaların hangi tedaiye ne kadar ödeme yaptığını görebileceğini aktardı.

İlaçta yaşanan krizle ilgili de bilgi veren Acar; 1,1milyar liralık global ilaç bütçesinde açık olduğu için iskonto yapılan 125 ilaçta hasta mağduriyetinin bitmesi için indirimleri kaldırdıklarını anlattı. Milletvekili maaşlarına yapılan zammın faturasının sorulması üzerine Acar, sistemden ne kadar vekilinin yararlanacağının belli olmadığı için herhangi bir rakam vermedi.

özel
hastanelerde
'çocuk
doktorumuz
sigortalılara
bakmıyor'
dönemi
bitti
Yorum (1)
ey
Özel hastanelerde hasta tarafından ödenen ücretler arttırılmalıdır.Böylece devlet tarafından özel hastanelere ödenen ücretler azaltılmalı, hasta özel hastaneyi kullanırken daha ihtiyatlı olmalıdır.Bu ,hastaların özel hastaneye ,sadece tetkiklerini kendi canları istediği için doktordan istemelerinin de önüne geçer,çünkü bu hem devlet kurumları hem de özel hastaneler(dolayısı ile yine devlet)ce yapılacak israfları önleyecektir.Çünkü hekime ben şu tahlili istiyorum dediğinde hiçbir hekim bunu reddedememekte, istenilen tahlilin gereksiz olacağı açıklaması yapılsa da hasta tarafından diretileceği bilinmelidir.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir