Medimagazin logo

'Özal zehirlendi' iddiasına Adli Tıp'tan yanıt

Ölümü şüpheli bulunarak mezarı açılan 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'dan alınan örnekler üzerinde yapılan incelemede, zehirlenme bulgularına rastlanıldığı öne sürüldü. Adli Tıp Kurumu Başkanı İnce, raporun henüz tamamlanmadığını ve bulguların analiz edildiğini belirtti. İnce, Özal'ın naaşında 'striknin keratin' maddesine rastlanmadığını kaydetti.
'Özal zehirlendi' iddiasına Adli Tıp'tan yanıt
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İSTANBUL - Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın anıt mezarı geçtiğimiz ay açılmıştı.

Turgut Özal’ın naaşından alınan örnekler Adli Tıp Kurumu’na gönderilmişti. Numuneler uzmanlar tarafından incelendi.

Özal'dan alınan örnekler üzerinde yapılan incelemede, zehirlenme bulgularına rastlanıldığı öne sürüldü.
İddiaya yanıt veren Adli Tıp Kurumu Başkanı Doç. Dr. Haluk İnce, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümüyle ilgili cenazesine yapılan otopside zehirlenerek öldürüldüğü yönündeki iddialarla ilgili tamamlanmış herhangi bir rapor olmadığını söyledi.
Gazetecilere açıklama yapan İnce şunları söyledi: "Bulguları önce rapor haline getirmemiz gerekiyor. Adli Tıp'ta yürütülen çalışmaların Aralık ayı içinde Cumhuriyet Başsavcılılğı'na gideceğini ümiit ediyorum. Bulguları teyit ediyoruz. Önümüzdeki ay Başsavcılık gerekli açıklamayı yapacaktır.

Bugün gazetesinde çıkan haberde yer alan maddeyi biz bulmadık. Bu haber nasıl oluştu onu da bilmiyoruz. Biz raporu hazırlayıp göndereceğiz. Sabırla beklemek gerekiyor. Bu süreçler bizim de kafamızı karıştırıyor. Bu tip haberlere itibar edilmemeli. Bu haberin kaynağı biz değiliz.

Önümüzdeki hafta sonuna doğru İhtisas Kurulu'na sonuçları verebiliriz. İhtisas Kurulu da gerekli özeni gösterecektir. Aralık ayı içerisinde Cumhuriyet Başsavcılığı'na göndereceğiz. Açıklamayı biz yapmayacağız, yapacaksa onlar yapacak."

İDDİA NEYDİ?
Bugün gazetesinde yer alan iddiaya göre; Turgut Özal'ın vücudunda yüksek miktarda etkili zehirli madde kalıntılarına ulaşıldı.

Adli Tıp uzmanları, “striknin keratin” adlı maddenin etkili bir zehir olduğunu vurguladı.

Söz konusu zehirin, 15-20 dakika içinde solunum yollarını felç ettiği ve kalp krizine neden olduğu belirtildi.

Zehirli maddenin Özal'ın yiyecek ya da içeceğine karıştırılmış olabileceği de ifade edildi.

İHTİSAS DAİRESİ DEĞERLENDİRECEK
Turgut Özal'ın zehirlenmiş olabileceği iddiaları üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatmıştı.

Soruşturma kapsamında Turgut Özal’ın mezarı, 2 Ekim'de Adli Tıp uzmanları ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı’nın nezaretinde açılmıştı.

Adli Tıp uzmanları, Özal'n naaşının tahminlerden daha az deforme olduğunu, bu sayede olası bir zehirlenmeyi rahatlıka tespit edilebileceğini belirtmişti.

Gazetede yayınlanan sonuçlar, Adli Tıp Birinci İhtisas Dairesi'nde değerlendirildikten sonra kesinleşecek.

'özal
zehirlendi'
iddiasına
adli
tıp'tan
yanıt
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir