Medimagazin logo

Olmayan safra kesesine 'Normal' raporu

SİVAS’ta mide rahatsızlığı nedeni ile özel bir hastaneye giderek muayene olan terör gazisi 38 yaşındaki Şakir Özbek’in çekilen ultrason filminde, safra kesesi dahil tüm organları için ’Normal’ raporu verildi. 2005 yılında ameliyatla safra kesesini aldıran Özbek, raporu görünce şaşırdı. Hastane yetkilileri, bu durumu ’sekreterya hatası’ olarak nitelendirdi.
Kaynak: MİLLİYET
Olmayan safra kesesine 'Normal' raporu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Siirt’in Eruh İlçesi’nde 1994 yılında vatani görevini yaparken PKK’lı teröristlerin düzenlediği roketli saldırıda sol gözünü kaybeden 1 çocuk babası Şakir Özbek, Sivas’taki bir özel hastaneye giderek mide rahatsızlığı nedeniyle Gastroenteroloji Polikiliniği’nde Dr. G.P.’ye muayene oldu. Doktor, tetkik için Özbek’ten ultrason çektirmesi istendi. Aynı hastanenin Radyoloji bölümüne giden Özbek, burada ultrason çektirdi.

Kısa süre sonra uzman Dr. S.T. imzasıyla ultrason raporunu alan Özbek, yazılanları okuyunca şaşırdı. İnceleme sonucunun normal olduğu belirtilen raporda, safra kesesi ile ilgili bölümde ’Safra kesesi volümü normal olup, duvar kalınlığı tabiidir’ denildi. Özbek, 2005 yılında Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi gördüğünü ve taş oluşan safra kesesini aldırdığını belirterek, kendisini muayene eden doktora durumu iletti. Hastane yönetimi ile görüşen Özbek’e, "Bu tür hatalar bazen olabilir" denildi. Devlet övünç madalyası sahibi Şakir Özbek, şöyle dedi:

"Muayene için gittiğimde ultrason sonucu istendi. Ultrasona girdikten hemen sonra da rapor verildi. Raporda safra kesemin de normal olduğunu görünce şaşırdım. İlgili doktora safra kesemi 7 yıl önce aldırdığımı belirterek, kesenin kendiliğinden tekrar çıkıp çıkmayacağını sordum. En ilginç yanı ise hastane yönetiminin bana bu tür hatalar olabileceği şeklindeki sözleri oldu. Oysa bunu fark etmesem ve doktor bana rahatsızlığımla ilgili ağır bir ilaç yazsaydı, bu benim hayatımı tehlikeye sokabilirdi. İnsan sağlığı konusunda daha hassas yaklaşılması gerekir."

Sivas Valiliği’ne şikayette bulunduğunu belirten Özbek, ayrıca yasal hakkını aramayı düşündüğünü dile getirdi.

SEKRETERYA HATASI

Hastane Genel Müdürü Ebuseyf Kılıç, ultrason raporlarında hazır bir form kullanıldığını belirterek, "Burada sekretarya hatası yapılmış. Safra kesesi ile ilgili cümlenin üzerinin çizilmesi veya ayrıca not düşülmesi gerekirdi. Sonuçta anormal bir durum, bundan dolayı da hasta her hangi bir zarara uğramış değil" diye konuştu.

olmayan
safra
kesesine
'normal'
raporu
Yorum (8)
drkayzer
şimdi kızınca kızdı diyorlar, seni muayene eden doktor görmüyor mu, karnındaki insizyon skarını ve ne anlama geldiğini. Bu tür yanlışlıklar gayet doğaldır. Sanki ilk defa oluyormuş gibi sizlerde bunu ciddiye alıp haber yapmışsınız bravo. Bir de yasal haklarımı arıycam demiş ya tam komedi gerçekten, milleti alıştırdılar canı sıkılan mahkemeye koşuyor. Sanki sizler yaptığınız her işi 4/4 lük yapıyorsunuz.
0
Cevapla
halim harap
Bakanlık derhal müfettiş görevlendirip, olayı soruşturmalıdır. Olayda ihmali olanlar varsa cezalandırılmalıdır. Ne diyim valla allah akıl fikir versin.
0
Cevapla
drm
Beşer şaşar arkadaş, velev ki sekreterya hatası da değil, sanki ölümden döndü vatandaş.O ayılıp bayıldığınız uğruna oy verdiğiniz sağlık Sistemini sorgula sen. Performans saçmalığında üç dakikada bir işlem alışkanlığı kazandırılan doktor yaratan sistemi sorgula. Böyle sağlık sistemi olmaz. Hasta bakmanında işlem yapmanın da bir üst sınırı olur 250 hasta bakan dahiliyeciler biliyorum böyle bir anlayış olmaz.
0
Cevapla
Bederttin alyamaç
Redeksiyonlarda bu tip olaylar olağan ...olayı manşet etmeye hiç gerek yok..gerçekten komik oluyor en komiği beyefendinin hak arama iddiası neyin hakkını arıyorsun beyefendi...zaramı uğradın normal olan safra kesenimi aldılar...bundan çıkan sonuç şu insanların ne kadar doktorlara kadarşı acımasız olup fırsat kolladıklarıdır..lütfen dikkatli olalım arkadaşlar....
0
Cevapla
uzman
güde 50-60 tane hatta 100 tane us baktıran ve bu gidişi kollayan sistemde, yukarıda bahsi geçen olay gerçekten son derece masumdur. bazen o kadar çok us muayenesi yaptığımız zamanlar oluyor ki, hastanın böbreğine bakarken, pankreasını unutuyoruz. bir hastaya biraz daha fazla zaman ayırsak dışarıda bekleyen hasta ve yakınları kapıyı tekmeliyorlar. sekreterlerimin yazdığı bt, mr ve us raporlarını kontrol etmeye vakit bulamıyoruz. ayrıca devlet, hasta başına 1,5-2,5 tl para veriyor hekime. madem sistem kapitalist, öyleyse sayın hastamız, bu muazzam ücret karşılığını aslında kat be kat almıştır bunun farkında değil. acaba bir gün, bir hasta çıkıp da "benim muayene değerim 2 lira mı ey sağlık bakanı/bakanlığı" diyecek mi? Aslında size sağlıkta dönüşümün parolasını söyleyeyim. Hastalar, hastaymış gibi davranıyor. Devlet maaş vermiş gibi yapıyor. Doktorlar da muayene etmiş gibi (maalesef) bakıyor...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir