Medimagazin logo

Ölen 3 doktor, Büyük sır aydınlandı

ERZURUM Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde (BEAH) görevli biri kadın 3 doktorun 15 ay içerisinde ölümlerindeki sır perdesi aralandı. İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan gelen otopsi sonuçlarına göre doktorların aşırı dozda kullandıkları ilaçlar, ölüm nedeni olarak gösterildi.
Kaynak: HÜRRİYET
Ölen 3 doktor, Büyük sır aydınlandı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde doktor ölümlerinin ilki 6 Şubat 2010 tarihinde meydana geldi. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1997 yılında mezun olan 37 yaşındaki Buket Tasmacıoğlu, anestesi ve reanimasyon uzmanı olarak ihtisasını yaptıktan sonra Erzurum’a atandı. Erzurum Nene Hatun Kadın Doğum Hastanesi’nde 18 ay çalıştıktan sonra BEAH’a atanan Giresunlu, bekar olan Dr. Tasmacıoğlu, annesi ile birlikte Erzurum’da yaşarken, nöbet sonrası hastanedeki odasında ölü bulundu. Ayağına narkoz enjekte ettiği öne sürülen Dr. Buket Tasmacıoğlu’nun ölümü şüpheli bulundu.  

 İkinci ölüm olayı, 20 Nisan 2011 günü BEAH’ın Göğüs Kalp Damar Cerrahi Servisinde meydana geldi. Erzurumlu ve bekar olan 26 yaşındaki Araştırma görevlisi Dr. Muhammet Fındık, gece nöbetteyken odasına çekildi. Gelen bir hastaya bakması için odasına giden hemşire, Dr. Muhammet Fındık’ı cansız buldu. Yüzü moraran genç doktorun kalp krizi sonucu yaşama veda ettiği tahmin edildi.

Michael Jackson'UN ÖLÜMÜNE DE NEDEN OLMUŞTU

BEAH, son olarak 22 Nisan 2011 günü Acil Tıp Uzmanı, 33 yaşındaki Dr. Fatih Bilge’nin ölümüyle sarsıldı. Çanakkale’nin Çan İlçesi’nden Acil Tıp Uzmanı Dr. Fatih Bilge, gece nöbetinden çıktıktan sonra odasına girerek dinlenmeye çekildi. Nöbeti devir almak için odaya giren Dr. Arif Onur Eden, koltuk üzerinde yüz üstü yatan Dr. Bilge’ye müdahale etti. Ancak doktorların tüm çabalar sonuç vermedi ve Dr. Bilge hayata gözlerini yumdu. Üç yıldan bu yana aynı hastanede çalışan Dr. Bilge’nin daha önceleri de birkaç kez ’Propofol’ adlı anestezi ilacı kullandığını belirten meslektaşları, çevrede yine aynı ilacın kalıntılarını buldu. Koluna enjekte ettiği belirtilen Propofol’un ünlü şarkıcı Michael Jackson’un ölümüne neden olduğu öne sürüldü.

BEAH’da 15 ay içinde meydana gelen üç genç doktorun ölümü üzerine, Cumhuriyet Başsavcılığı adli, Bakanlık idari soruşturma başlattı. Yaşama veda eden doktorlara otopsi yapılırken, alınan çeşitli örnekler de İstanbul Adli Tip Kurumu’na gönderildi.

RAPORLAR HAZIR

İstanbul Adli Tıp Kurumu’nda üç ayrı doktorlardan gelen örnekler, Kimya İhtisas Dairesi Başkan Vekili Doç. Dr. Mahmut Aşırdizer, Toksikoloji Şube Müdür Vekili Dr. Kimya Mühendisi Ayşegül Caymaz ve Kimya Mühendisi Neslihan Köseoğlu tarafından incelendi ve rapor olarak hazırlanarak ilgili kurumlara gönderildi.

Buna göre, Dr. Buket Tasmacıoğlu hakkında 3 Ağustos 2010 günlü hazırlanan raporda, kanda alkol ile birlikte uyutucu ve uyuşturucu maddelerin bulunmadığı bildirildi. Ancak, Dr. Tasmacıoğlu’nun kanında yüksek dozda anestezik madde olduğu belirlendi.

SOLUNUMU KESMİŞ

Dr. Fatih Bilge hakkında 23 Ağustos 2011 tarihinde verilen raporda, kanda bir miktar alkol bulundu. Ayrıca Dr. Bilge’nin dünyaca ünlü şarkıcı Michael Jackson’ın da ölümüne neden olduğu iddia edilen ’propofol’ maddesinden kullandığı belirlendi. Uzmanlar, rahatlamak için kullanılan anestezik Propofol’ün solunumu kesip insanların ölümüne sebebiyet verdiğini bildirdi.

Dr. Muhammet Fındık’ın 6 Kasım 2011 günü hazırlanan raporunda ise uyutucu ve uyuşturucuya rastlanmadı. Kanda bir miktar alkol bulunduğu ve kas gevşetici ilaç kullandığı saptanan Dr. Fındık’ın epilepsi hastası olduğu için ayrıca bu ilaçları da yüksek dozda aldığı anlaşıldı.

SAVCILIK KARAR VEREMEDİ

Cumhuriyet Savcılığı, İstanbul Adli Tıp Kurumundan gelen raporlar üzerine Dr. Buket Tasmacıoğlu ve Dr. Fatih Bilge hakkında takipsizlik kararı verdi. Dr. Muhammet Fındık hakkındaki rapor geç geldiği için henüz bu konuda Cumhuriyet Savcılığı bir karar vermedi.

Adli Tıp ve Psikiyatri uzmanları, Adli Tıp Kurumunun verdiği raporları değerlendirirken, uzun çalışma süreleriyle çalışan doktorların ayakta kalabilmek için bazı ilaçlar kullandıklarını bildirdi. Ayakta durabilmek, rahatlamak ve deliksiz uyku çekebilmek için kullanılan bazı ilaçların bağımlılık yaptığına dikkati çeken uzmanlar, ilaçların aşırı dozda kullanımının ölümlere neden olduğunu söyledi.

doktor ölümü
hekim
intihar
doktor
erzurum
Yorum (22)
Frankie Bellevan
Meslektaşlarımıza Allahtan rahmet diliyorum.Onları bu noktaya sürükleyen şartları onlara hazırlayanları,Allah'a havale etmekten başka bir yol göremiyorum.Görüldüğü gibi doktorlar hayatlarına mal olacak en kötü şartlarda bile,nedense diğer vatandaşlar gibi cinnet geçirip te çevrelerine değil,ne yazık ki yine kendilerine zarar veriyorlar.Hem de hiç kurtulmamacasına.Dilerim hiç bir meslektaşımızın bu şekilde acı haberini hiç birimiz bir daha işitmeyiz.
0
Cevapla
zaç
Nesi büyük sır? Şu son zamanlarda hepimiz canımızdan bezmedik mi? Kendisine depresyon tanısı koymayan hekim kaldı mı ki? Bırakın tanı koymayı, bir araştırma yapılsa antidepresan kullanımının doktorlar arasında tavan yaptığı saptanacak. Üzgünüm hem de çok...
0
Cevapla
hasan ekim
Kalp damar cerrahisi, Anesteziyoloji ve Acil Tıp Uzun süreli yoğon ve stresli çalışma gerektiren uzmanlık dallarıdır. Açık kalp cerrahisi gibi Büyük cerrahi girişimlerin en modern kliniklerde bile Dr. Sönmezinde belirttiği gibi %1 gibi bir mortalite riski vardır. Özellikle doğu bölgesinde çalışan bir hekim hastası yaşasa Allahtan, öldüğünde ise hekimden bilip aşiret mensupları tarafından hekim ölümle tehdit edilmektedir. Bu tehditler bazen hekimlerin psikolojisini bozarak kötü olaylara neden olabilmektedir. Bu branşlarda doğuda çalışan hekimlerin mutlaka desteklenmesi gerekir. Ayrıca, bu tip suçu işlendiğinde suçun kişisel değil aşiretin bir planı gibi olduğu değerlendirilerek caydırıcı tedbirler alınmalıdır.
0
Cevapla
insan hakları
Hepsi intihar etmiş,hepsi huzurla uyusun.haberlerde bu doktorların nöbette uyanık kalmak için bu ilaçları kullandıkları söylendi,doktor ölümleri ile ilgili soruşturmalar için takipsizlik kararı verilmiş.Hiç şaşırmadım.Aselsan'da ölen mühendisler,her ay duyduğumuz doktor intihar haberleri..Türkiye aydınlık insanların yaşayamadığı bir ülke..
0
Cevapla
Veli Hepgörür
DİKKAT DİKKAT! HAYATIN ANLAMI SINIRLI BİR ALANDA/SINIRLI BİR ZAMANI DA KAPSASA BULUNMUŞTUR iŞTE! DİKKATLİCE OKUYUN: HAS-EL'DEKİ 3 MÜHENDİSİNİN ÖLÜMÜ(SÖZDE İNTİHARI)(GÖZDAĞI!!SENİ GİDİ SENİİİ, YENİ YETME GENÇLER, BİZDEN SATIN ALACAĞINIZA BULUŞ YAPIP ÜLKEYİ KALKINDIRMAYA KALKARSANIZ BİZ EMPERYALİST GÜÇLER BAK SİZİ CIS YAPARIZ. SİZİN GİBİ HEVESLİLERE DE İBRET OSSUN GARİ) +/= YUKARIDA BELİRTİLEN DOKTOR ÖLÜMLERİ +/= HEKİMLERE YAPILAN SALDIRILAR/BEZDİRİLER +/= ÖĞRETMENLERİN/DİĞER MEMURLARIN ATAMA SEVİNCİ(AĞLAYANLAR VS.., SANKİ ÖĞRETMEN SAYISININ ARTIŞI ÇOK ZOR BİŞEY)..... +/=EMPERYALİZME KAFA TUTANLARIN YAŞADIKLARI +/=EMPERYALİZME KARŞI TEK MUTLAK ZAFER SAHİBİ ATATÜRK KARŞITI ACİZ ÇABALAR HEPSİ, EŞİTTİR: DÜNYA İÇİN İLERİDE BÜYÜK GÜÇ OLABİLECEK TÜRKİYE'NİN ÖNÜNÜ KESMEK İÇİN YAPILAN EMPERYALİST MOBBING=YILDIRI/BEZDİRİ=OKUMUŞU CAHİLE KIRDIRMA POLİTİKALARI SONUÇ: CEM ABİDEN BİR ŞARKI VARDI YA: "USA"tam BANA İŞÇİSİN SEN İŞÇİSİN, GİY DEDİ TULUMLARI DEDİYDİ". YANİ NENE GEREK SENİN KALKINMAN. OKUYUP ADAM OLMAK, TOHTUR OLMAK SANA MI KALDI. HAYATIN ANLAMI ŞUDUR KISACA: EMPERYALİZME VE KÜRESELLEŞMEYE NE KADAR DÜŞMANSAN, YAŞAM SÜREN VE ALANIN O KADAR DARALTILMAYA KALKIŞILIR. BAŞARACAKLAR MI? HAYIR BAŞARAMAYACAKLAR (BKZ. ATATÜRK'ÜN EMPERYALİZM'LE MÜCADELESİ...)
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir