Medimagazin logo

Müezzinoğlu: 9 hastamızın durumları ciddi

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, İstanbul'daki sahte içkiden ölümlere ilişkin, "23 vatandaşımızın servislerde tedavileri devam ediyor. Dokuz hastamız yoğun bakımda, durumları daha ciddi" dedi.
Müezzinoğlu: 9 hastamızın durumları ciddi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol


İSTANBUL-Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, İstanbul'daki sahte içkiden ölümlere ilişkin, "Altı vakamızı ne yazık ki kaybettik, 23 vatandaşımızın servislerde tedavileri devam ediyor. Dokuz hastamız yoğun bakımda entübe şekilde, yani durumları daha ciddi. Beş hastamız esktübe durumda yoğun bakımlarda, 15 hastamızı taburcu ettik" dedi.

Müezzinoğlu, katıldığı "2. Türk Tıp Dünyası Kurultayı"nın ardından gazetecilerin, sahte içkiden ölümlerle ilgili sorularını yanıtladı.

Son günlerde hastanelere metil alkol zehirlenmesi şüphesiyle gelen vatandaşların olduğunu belirten Müezzinoğlu, bu saate kadar 49 vakanın tedaviye alındığını söyledi.

Mehmet Müezzinoğlu, "Bunlardan 6 vakamızı ne yazık ki kaybettik, 23 vatandaşımızın servislerde tedavileri devam ediyor. Dokuz hastamız yoğun bakımda entübe şekilde, yani durumları daha ciddi. Beş hastamız esktübe durumda yoğun bakımlarda, 15 hastamızı tedavi edip evlerine taburcu ettik. Beş hastamız da 'biz iyiyiz' diyerek kendi istekleriyle hastanelerimizden ayrıldı" diye konuştu.

Yer yer özel hastanelere kendi kayıtlarının içinde bulunmayan müracaatlar da olabileceği doğrultusunda son değerlendirmeleri yaptıklarını belirten Müezzinoğlu, şu anda görünen ilave bir vakanın bulunmadığını kaydetti.

"Ümit ederim ki bu çerçevede hadiseyi kontrol altına almış oluruz" diyen Müezzinoğlu, bu içkilerin nereden temin edildiği ve geldiği, kimin ürettiği gibi bilgileri Bakanlık olarak bilmelerinin mümkün olmadığını, bunun hizmet alanlarının içinde bulunmadığını vurguladı.

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, konuyla ilgili güvenlik güçlerinin bilgilendirildiğini dile getirerek, "Vakaların geldiği alkolü, içeceği aldığı veya kullandığı mekanlarda çalışmaları onlar yapıyordur. İnşallah bu anlamda bizim açımızdan yeni vakalar gelmez. Ama özellikle vatandaşlarımız açısından, öncelikle ucuz diye veya gelişigüzel, bu anlamda tükettikleri her üründe olduğu gibi özellikle alkolde de işin standardını, mutlaka bandrolünü arayacakları bir duyarlılığı göstermeleri gerekir. Şüpheli ortamlardan mutlaka uzak durmalılar. Şüpheli bir ortam veya satış hissettikleri zaman da emniyeti bilgilendirmelerine gerek var" ifadesini kullandı.

Alkol zehirlenmesinin belirtilerine ilişkin bir soru üzerine Müezzinoğlu, zehirlenme tablosunun kişiye kendi uyarılarını yaptığını söyledi.

Beyin uyuşması, görme bozukluğu, bulantı ve kusma görülebildiğini belirten Müezzinoğlu, "Bunlar onu öyle veya böyle hekime getiriyor. Ama önemli olan bu toksik etkisi olan metil alkollü içeceklerden şüphelenildiği zaman uzak durmak, şüpheyi mutlaka ilgili kurumlara bildirmek ve tedbirli olabilmek herhalde en önemli uyarıcı cümleler olacak" dedi.

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, bir soru üzerine, kriz masasının hangi hastanede kaç hastanın tedavi olduğu, kaçının yoğun bakımda tutulduğu bilgisini kamuoyuna verdiğini ifade ederek, "Hastane yetkililerimizin kriz masasına bilgileri aktarıp, o kriz masasından kamuoyunu bilgilendirmek gibi ilkesel prensiplerimiz var" şeklinde konuştu.
 

güncel
etil alkol
zehirlenme
metil alkol
sağlık bakanı
Yorum (7)
Ahmet Rasim Küçükusta
Sahte rakıdan ölenlere Allah' tan rahmet, yaşama mücadelesi verenlere ise şifa diliyorum ama bir şey gözden kaçmasın: Sahte rakı öldürüyor tamam da ya gerçek rakı? Gerçek rakı yüzünden her gün kaç kişi ölüyor kaç kişi hastaneye kaldırılıyor ve kaç yuva yıkılıyor, Sağlık Bakanımız bunu da açıklasın.
0
Cevapla
Dr.Cevdett
Ey İnananlar! İçki, kumar, putlar ve fal okları şüphesiz şeytan işi pisliklerdir, bunlardan kaçının ki saadete eresiniz.(Maide-90)
0
Cevapla
farmakolog
basında hep sahte rakıda "metil alkol" kullanılıyor diye haber çıktı. yanlış...başlangıçta sahte de etil alkol kullanılır. normalde işlem sırasında metil alkol oluşur, bu metil alkol alkol ortamdan uzaklaştırır ve etil alkole dönüşür. işte sahteciler 'ki bunların ustalarına da profesör" derler...acemi"nin elinde metili ortamdan atılmayınca rakıda metil kalır... --------------------------------------- geçenlerde karayolu ile bulgaristandan bir midibusle geldim kapıkulede tek tek eşyalar bulgarrakısı denetiminden geçti. bulduğu gümrükçü kırdı. gümrük sahasını keskin alkol kokusu sardı. haskova kırcalinden 2 -3 şişe getirp satacaklar dönüş biletini çıkaracakdı... --------------------------------- durum böyle olunca ortalığı kaçak sarıyor. kaçak sigara güneydoğunun geçim ekmeği oldu kacak rakı. ekonominin temeli gerçek ürünü erişilmez ulaşılmaz kılrasan kacağı devreye girer. devlet kaçak sigara nedeniyle doğuya alması gereken parayı alıyor mu.. kacak sigara mermi olarak sığınıklarda birikiyor.... kacak rakı yapanların cezası ne.... baksana ustası profesörü bile becerememiş kendisi 2 gün yoğun bakımda kalmış sonra işe devam
0
Cevapla
hekim
sayın cevdet...sureler işe yarasaydı ortadoğu şu anda cehennemi yaşamazdı. rakısı sahtesi putu mutu inananı inanmayanı ortadoğu niye bu halde müslüman müslümanı katlediyor. demek ki ortadoğu halkı sureleri tam belleyememiş. sureler doğru da onu özümsemek gerek. tabii bu surler içinde sadece rakı yok..kul hakkı, başkasının malına göz koyma, adalet,kadına iyi davranma, insana iyi davranma gibi binlerce güzel ahlak önerileri var. süreler ve içerikler doğru ama uygulama nerede? sadece sahte rakıda mı sorun??
0
Cevapla
mehmet ince
içelim güzelleşelim,içki içenden zarar gelmez ki,onun zararı kendisine ,asıl zarar din kisvesi altında malı götürenlerden ,9 yaşında ki kızlala nikah caiz mi değil mi diyenlerden v.s,gelir
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir